Zamknij
REKLAMA

Czy mleko modyfikowane jest zdrowe?

09.27, 22.09.2022 .

Lekarze i eksperci od żywienia rekomendują karmienie niemowlęcia piersią przez 6 pierwszych miesięcy jego życia. Mleko matki zawiera cenne składniki odżywcze, witaminy i minerały wspierające prawidłowy rozwój dziecka oraz przeciwciała odpornościowe.

Bywają sytuacje, kiedy matka nie może karmić swego dziecka piersią. Wtedy jedynym możliwym sposobem jest karmienie mlekiem modyfikowanym. 

Mleko modyfikowane to mleko krowie zmodyfikowane tak, by swoim składem jak najbardziej przypominało mleko kobiece. Dostarcza niemowlęciu niezbędnych składników odżywczych. To zdrowy i bezpieczny pokarm. 

Mleko modyfikowane najlepiej wybierać w porozumieniu z pediatrą. Powinno to być mleko najlepszej jakości. 

Przygotowywanie mleka modyfikowanego

Mleko należy przygotować tuż przed karmieniem. Trzeba ściśle przestrzegać zaleceń producenta i podawać dziecku taką ilość proszku, jaką wskazano na opakowaniu. Nie należy podawać większej ani mniejszej ilości. 

Przed każdym karmieniem trzeba odpowiednio przygotować butelkę i smoczek, dobrze je umyć i wysterylizować. Mleka nie wolno podgrzewać w mikrofalówce. Resztki niezużytego mleka trzeba wylać, gdyż mogą rozwijać się w nim bakterie. 

Przygotowywanie mleka modyfikowanego może być szczególnie kłopotliwe nocą, gdy dziecko budzi się głodne, natychmiast chce jeść i płacze. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest termos z ciepłą, przegotowaną wodą. W nocy wystarczy przelać wodę do butelki i dosypać odpowiednią ilość proszku. 

Zalety karmienia mlekiem modyfikowanym

Karmiąc butelką wiemy, ile pokarmu zjadło nasze dziecko. Świeżo upieczona mama nie musi też się zastanawiać, ile pokarmu powinno spożywać dziecko w kolejnych miesiącach życia. Wystarczy dostosować się do wskazówek producenta i zajrzeć do odpowiednich schematów żywienia. 

Jedną z ważnych zalet mleka modyfikowanego jest możliwość karmienia dziecka przez inne osoby – przez ojca, dziadków, starsze rodzeństwo. Matka może wyjść z domu na dłużej i nie musi odciągać pokarmu. 

Mleko modyfikowane jest bardziej sycące niż mleko matki. Karmienie butelką może więc odbywać się rzadziej. 

Nie tylko podczas karmienia piersią, również podczas karmienia butelką można nawiązać bliską więź z dzieckiem. Karmiąc butelką można dziecko przytulać, nawiązywać kontakt wzrokowy, mówić do niego. Karmienie mlekiem modyfikowanym to sposób na budowanie więzi między dzieckiem a ojcem oraz starszym rodzeństwem. 

(Ciekawe)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%