Zamknij
REKLAMA

Czym wyróżnia się styl vintage?

08.04, 29.09.2022 . Aktualizacja: 08.05, 29.09.2022

Ludzie wybierają odzież w różnych stylach w zależności od preferencji. Część lubi podążać za aktualnymi trendami z wybiegów modowych, a inna grupa wybiera ubrania retro, inspirowane stylami z minionych lat. Ważne jest, aby w stylizacji po prostu czuć się dobrze. Każdy ze stylów wyróżnia się spośród innych nie tylko fasonami ubrań, ale również używanymi dodatkami.


Jednym ze stylów, który zyskuje na popularności jest vintage. Jakie są cechy charakterystyczne ubrań i dodatków w tym stylu? Które ubrania w stylu vintage wróciły do łask i są popularne na wybiegach? Czy to prawda, że moda wraca do korzeni i projektanci inspirują się minionymi stylami ubioru? Jakie inne style wracają do łask na modowych wybiegach? Wybierając elementy vintage do naszego stroju warto kierować się własnym gustem, preferencjami, ale również tym, co będzie nam wygodnie nosić.

Jakie ubrania i dodatki zaliczyć można do stylu vintage?

Styl vintage nie jest do końca sprecyzowany, gdy chodzi o kanon ubrań czy dodatków. Przede wszystkim jest on podobny do stylu retro, jednak dotyka bardziej zamiłowania do rzeczy starych, a nie jedynie inspirowanych minionymi trendami. Kluczem jest tutaj emocjonalny ładunek, jaki może kryć się za poszczególnymi elementami ubioru. Ubrania noszone w tym stylu mają być odwzorowaniem tych z przeszłości, niezależnie od tego czy są to płaszcze damskie, czy czarna bluza. Dlatego tak naprawdę każde ubranie może być uznane za vintage: sukienki, spodnie czy okrycie wierzchnie. Kluczem jest korzystanie z kreacji noszonych w dawnych latach i łączenie ich z nowoczesnymi strojami.

Dlaczego poszczególne elementy trendów modowych wracają do łask po pewnym czasie?

Styl vintage obejmuje właściwie każdą część garderoby: płaszcze damskie, sukienki, spodnie czy ubrania męskie. Wracają one do łask, ponieważ często mają ponadczasowy charakter. Sukienki czy płaszcze z dawnych lat dużo lepiej podkreślały kształty. Zaś czarna bluza nie tylko chroniła przed zimnem, ale również miała wygodny fason. Zarówno projektanci, jak i później użytkownicy wybierają sobie elementy stylów z dawnych lat, które są najwygodniejsze i najbardziej atrakcyjne. Umiejętne ich mieszanie prowadzi do powstania pięknych stylizacji.

Którymi stylami inspirują się projektanci w ostatnich latach?

Jednakże styl vintage to przede wszystkim inspiracja innymi trendami. Dlatego ciężko określić, co konkretnie się do niego zalicza. W związku z tym wszelkie inspiracje dawnymi stylami są uznawane za vintage. W ostatnich latach projektanci wykorzystywali zarówno sukienki z lat sześćdziesiątych minionego wieku, jak i spodnie, które noszono w latach osiemdziesiątych. Umiejętne łączenie poszczególnych ubrań sprawia, że stylizacja vintage staje się harmonijna.

Czy ubrania w stylu vintage muszą być kupowane jako nowe?

Projektanci i sklepy przygotowują nowe ubrania w stylu vintage, jednak w wielu przypadkach wystarczy wizyta na domowym strychu by znaleźć prawdziwe perełki. Kopalnią skarbów dla fanów tego stylu będą również wszelkiego rodzaju sklepy i serwisy z używaną odzieżą.

(Ciekawe)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%