Zamknij

Jak działa zbiornik do ciekłego azotu i co warto o nim wiedzieć?

13:06, 30.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:11, 30.09.2022
Skomentuj

Ciekły azot to substancja bardzo uniwersalna, która wykorzystywana może być na wiele różnych sposobów. Nad jej charakterystycznymi właściwościami trzeba jednak najpierw zapanować. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest specjalny zbiornik do ciekłego azotu. Co warto na jego temat wiedzieć? Jak jest zbudowany i czym się cechuje?

Zbiornik do ciekłego azotu - zasada działania

Skroplony azot jest cieczą kriogeniczną o szerokim zastosowaniu. Wykorzystuje się go np. w medycynie czy gastronomii. Dzisiaj produkowany jest już naprawdę na szeroką skalę. Rośnie tym samym na zbiorniki do ciekłego azotu takie jak w ofercie https://www.cryogenshop.pl/transportowe/naczynie-dewara-yds-50l. Zapewniają one odpowiednie warunki do przechowywania skroplonego gazu.

Co ciekawe, popularne dewary przypominają nieco termosy. Zbudowane są bowiem z dwóch ścianek, które oddziela próżnia techniczna pełniąca rolę izolatora. W środku naczynia panuje niska temperatura, która nie oddziałuje na powłokę zewnętrzną. Podobnie jest w drugą stronę. 

Czym cechują się naczynia Dewara?

Zbiorniki do ciekłego azotu są coraz popularniejsze. Jednak niewiele osób posiada na ich temat kompletną wiedzę. Dewary to pojemniki pozwalające na bezpieczne magazynowanie i transportowanie skroplonego gazu. Skutecznie oddzielają one substancję kriogeniczną od środowiska zewnętrznego. Przy okazji zapobiegają zmianom jej temperatury.

Naczynia Dewara swoją nazwę zawdzięczają swojemu wynalazcy - Jamesowi Dewarowi ze Szkocji. To on skonstruował pierwszy zbiornik do ciekłego azotu w roku 1892. Dzisiaj dewary są powszechnie wykorzystywane np. w laboratoriach medycznych i biologicznych. Różnią się między sobą głównie pojemnością. Czasem są bardzo duże i mają formę zamrażarek. Nie sprawiają problemów w transporcie i cechują się znaczną wytrzymałością.

W jaki sposób zbudowane są zbiorniki do ciekłego azotu?

Naczynia Dewara mają wysokie właściwości izolacyjne. Początkowo produkowano je ze szkła. Dzisiaj są to na ogół pojemniki metalowe. Metal ma nieco gorsze parametry izolacyjne, ale jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dewary składają się z dwóch cienkich ścianek, które oddziela próżnia techniczna. To szczelnie zamknięta przestrzeń, która nie przepuszcza ciepła oraz zimna. 

Zbiorniki do ciekłego azotu są zamykane przy pomocy specjalnego korka. Ich pojemność jest dość mocno zróżnicowana. Mieszczą one od zaledwie kilku do nawet kilkudziesięciu litrów skroplonego gazu. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%