Zamknij
REKLAMA

Wezwanie do zapłaty — czyli od czego warto zacząć, odzyskując pieniądze od dłużnika?

00.00, 16.11.2022 materiał partnera

Wyznaczony termin zapłaty minął, a na Twoim rachunku bankowym wciąż nie pojawiły się pieniądze? Jak efektywnie skłonić dłużnika do pokrycia należnych Ci zobowiązań? Jeśli zdobędziesz wiedzę na temat podstawowych mechanizmów windykacyjnych, z pewnością przyspieszysz proces odzyskania należności!

Co powinienem wiedzieć o wezwaniu do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty jest podstawowym narzędziem windykacyjnym, które przypomnienia o konieczności uregulowania długu, lub nawet uświadomienia dłużnika o istnieniu zadłużenia.

Przesyłając przedsądowe wezwanie do zapłaty zasygnalizujesz dłużnikowi o wysokości zobowiązania oraz w jaki sposób kształtują się odsetki, rosnące z każdym dniem wstrzymywania się od płatności.

Jeśli Twoje słowne upomnienia nie wpłynęły dotąd na uregulowanie zadłużenia, koniecznie skorzystaj z wezwania do zapłaty. Dzięki niemu zwiększysz szanse na odzyskanie pieniędzy oraz uzyskasz dokument poświadczający próby polubownego zażegnania sporu. Co istotne, możesz je sporządzić samodzielnie!

Jaką formę wezwania do zapłaty wybrać?

Każda forma pisana, o ile zawiera niezbędne informacje, może mieć charakter wezwania do zapłaty. Od Ciebie zależy, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz.

Wezwanie do zapłaty może przyjąć następujące formy:

  • pisemny monit wysłany pocztą (list polecony za potwierdzeniem odbioru),
  • powiadomienie elektroniczne na adres mailowy dłużnika,
  • SMS na numer telefonu dłużnika.

Ilość wysłanych wezwań do zapłaty zależy tylko od Ciebie. Nawet pojedyncze będzie miało tę samą moc prawną, co kilka pism.

Pamiętaj, że wezwanie do zapłaty jest dokumentem posiadającym moc prawną. Otrzymanie nawet jednego profesjonalnego dokumentu powiadamiającego o konieczności uregulowania zobowiązań z pewnością wzbudzi w dłużniku skłonność do polubownego rozwiązania sporu i uniknięcia drogi sądowej.

Jeśli podejrzewasz, że Twój dłużnik może ignorować wezwania do zapłaty, tym bezwzględniej powinieneś mu je dostarczyć!

Bez wezwania do zapłaty nie ruszy żadne postępowanie sądowe. Jeśli polubowne próby rozwiązania sporu nie przynoszą żadnego skutku, konieczne jest podjęcie windykacji sądowo-egzekucyjnej. Aby do niej doprowadzić oraz uniknąć kosztów związanych z procesem, do pozwu musisz dołączyć dowody dotyczące prób polubownego rozstrzygnięcia sporu.

Pamiętaj! Aby postępowanie sądowo-egzekucyjne mogło nastąpić, do pozwu musisz załączyć zarówno wezwanie do zapłaty, jak i potwierdzenie jego dostarczenia!

W świetle prawa wystarczające jest dostarczenia wezwanie do zapłaty wraz z potwierdzeniem nadania. Właśnie dlatego w przypadku wysyłania papierowych wezwań rekomendujemy wybór listu poleconego za potwierdzeniem odbioru.

Jeśli nie wiesz czy i jak podpisać wezwanie do zapłaty – to warto zapoznać się z dodatkowym artykułem.

Skuteczne wezwanie do zapłaty? Skorzystaj z pomocy specjalistów, wybierz Vindicat!

Dzięki pomocy specjalistów Vindicat szanse na odzyskanie Twoich pieniędzy wzrosną! Vindicat oferuje sporządzenie profesjonalnego, w pełni spersonalizowanego wezwania do zapłaty!

W naszym Vindicat znajdziesz:

  • gotowe do wykorzystania wzory dokumentów,
  • zautomatyzowane e-wezwania, które system prześle Twoim dłużnikom,
  • pieczęć prewencyjną kancelarii windykacyjnej, którą opatrzysz wysyłane dłużnikom pisma.

Aż 93% spraw powierzonych Vindicat zakończyło się na drodze polubownego rozwiązania sporu!

To jednak nie wszystko! Poza przygotowaniem specjalistycznych dokumentów Vindicat ma dla Ciebie szereg rozwiązań pozwalających na sprawny nadzór Twoich roszczeń.

W Vindicat systemie znajdziesz takie narzędzia jak:

  • monitoring płatności,
  • w pełni zdalną windykacją polubowną,
  • możliwość zlecenia sprawy do kancelarii Vindicat celem podjęcia procesu egzekucyjno-sądowego.

Vindicat pozwala Ci na windykowanie w dogodny sposób z każdego miejsca na ziemi. Dzięki naszemu wsparciu zaoszczędzisz czas, a także dzięki dostępnej bazie wiedzy Vindicat zdobędziesz informacje jak uchronić się przed relacjami z potencjalnymi dłużnikami w przyszłości!

Nie trać czasu na szukanie wzorów pism i niepewnych informacji w internecie — skorzystaj z pomocy profesjonalistów — wybierz Vindicat!

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%