Zamknij

O tym pamiętaj zanim przedłużysz polisę na mieszkanie

12:54, 07.11.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:54, 07.11.2019

Automatyczne odnawianie polisy u dotychczasowego ubezpieczyciela to nawyk większości z nas. Z braku czasu, wygody czy po prostu słabego rozeznania w ofercie rynkowej – wpłacamy proponowaną cenę na konto ubezpieczyciela i mamy problem z głowy. W ten sposób najczęściej sporo przepłacamy za polisę. Dlatego zanim z automatu odnowimy ubezpieczenie domu i mieszkania – warto poświęcić kilka minut na poznanie warunków i cen polis mieszkaniowych w kilku firmach, z których wybierzemy dla siebie najlepszą ofertę.

W tym miejscu rodzi się pytanie: najlepszą, czyli jaką? Tu rodzą się schody. O ile cenę jesteśmy w stanie porównać bez większego wysiłku lub zrobi to za nas porównywarka – o tyle warunki ubezpieczeń mieszkaniowych każda firma ubezpieczeniowa określa we własnym zakresie i dlatego ich weryfikacja nastręcza nieco większego problemu. Nie jest to jednak rzecz nie do przejścia. Wystarczy znać kilka kwestii związanych z ubezpieczeniami mieszkaniowymi, aby sprawdzić oferty ubezpieczenia domu lub mieszkania.

Nie tylko mury

Wiele osób ma poczucie, że dokładnie weryfikuje warunki produktów oferowanych przez instytucje finansowe. Rzeczywistość wygląda nieco inaczej i nie chodzi tu tylko o kwestie zapisane małym drukiem. Szczególnie w przypadku ubezpieczeń rzadko skupiamy naszą uwagę na przykrych sprawach, które mogą nam się przydarzyć w przyszłości koncentrując się na pozytywnych aspektach tego, co dzieje się tu i teraz. Z tego względu nie zagłębiamy się w warunki ubezpieczenia. Niestety zdarzenia losowe następują niezależnie od tego, czy będziemy o nich myśleć, czy nie. Dlatego kupując polisę mieszkaniową powinniśmy od razu przewidzieć, że pożar, przepięcie, czy zalanie mogą dotyczyć zarówno murów, elementów stałych jak i ruchomości w naszym mieszkaniu, a zatem polisa powinna obejmować każdy z nich. To wcale nie oczywiste. Przykładowo większość osób, które kupiło mieszkanie na kredyt posiada ubezpieczenie mieszkaniowe obejmujące mury i elementy stałe, zapominając o ochronie zgromadzonych w mieszkaniu czy domu ruchomościach. W momencie więc, gdy dochodzi do włamania – okazuje się, że nie mają możliwości otrzymania odszkodowania za skradzione przedmioty.

Różne ryzyka

Wiedząc już, że przy kupowaniu polisy mieszkaniowej najlepiej ubezpieczyć zarówno mury, elementy stałe jak i ruchomości – w kolejnym kroku decydujemy o zagrożeniach, przed którymi chcemy chronić nasz majątek. Ten punkt również dobrze jest dokładnie przeanalizować, tak aby żadne zdarzenie nas nie zaskoczyło. Możemy zatem ubezpieczyć dom i mieszkanie od zalania, deszczu nawalnego, huraganu, lawiny, trzęsienia ziemi, uderzenia pioruna, zalegania śniegu lub lodu, a nawet zapadania się ziemi oraz wielu innych. Ponadto, ubezpieczenie może chronić naszą nieruchomość oraz ruchomości na wypadek powodzi – to szczególnie ważne, jeżeli jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego lub mieszkania na parterze. W mieszkaniach dosyć często dochodzi również do stłuczeń różnego typu przedmiotów szklanych takich jak lustra, akwaria, czy blaty kamienne – a zatem przedmioty te również powinniśmy objąć ochroną na wypadek takiego zdarzenia. Ponadto oczywiście możemy sobie zapewnić ochronę na wypadek kradzieży ruchomości.

Nie tylko my

Elementem, na którym koncentrujemy się rzadziej są również szkody, które to my możemy wyrządzić osobom trzecim. Mało prawdopodobne? A jednak! Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi w wyniku zalania sąsiadów, za które to my jesteśmy odpowiedzialni. Na wypadek tego typu sytuacji powinniśmy mieć wykupione tzw. OC w życiu prywatnym, czyli polisę, która obejmuje szkody wyrządzone w związku z posiadaniem i użytkowaniem naszego majątku, w wyniku rekreacyjnego uprawiania sportu lub właśnie wspomnianego zalania. Co więcej jeżeli taką szkodę wyrządzi osoba należąca do naszej rodziny lub dziecko – ubezpieczenie OC mieszkania również będzie działać.

Co to za suma?

Kluczowym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy kupowaniu polisy jest ponadto tzw. suma ubezpieczenia. To nic innego jak górna granica odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej za szkodę. Powinna ona być na tyle wysoka, by pokryła ewentualną szkodę całkowitą, czyli taką w której zniszczeniu np. w wyniku pożaru, czy kilku fal powodziowych ulega cały objęty ochroną majątek.

Cena nie najważniejsza

Znając zakres ubezpieczenia i sumę ubezpieczenia zaczynamy się przyglądać cenie. Najczęściej widzimy ją w internetowym kalkulatorze w ramach którego możemy samodzielnie skonfigurować polisę. Wówczas wyraźnie widzimy jak zmienia się ona w zależności od opcji, które wybierzemy. Różnice potrafią być ogromne – wystarczy, że zmienimy jeden z czynników, a efekt w postaci niższej bądź wyższej składki jest ogromny. Z tego względu w tym miejscu należy być wyjątkowo ostrożnym i zweryfikować, czy na pewno podejmowane przez nas decyzje celem zmniejszenia składki są tym, na czym nam zależy. Reasumując powinniśmy pamiętać, że kupując ubezpieczenie mieszkania koszt roczny (sprawdź) nie powinien być głównym kryterium którym będziemy kierować się przy wyborze ubezpieczenia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%