Zamknij

Dziecko gorączkuje? Jak zbić temperaturę u najmłodszych bez stosowania leków

10:07, 12.11.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:31, 13.11.2019
Skomentuj

Gorączka u dziecka zawsze budzi niepokój u rodziców. Jest widoczną oznaką, że w małym organizmie dzieje się nie najlepiej. I chociaż pomaga zwalczać infekcję, zbyt wysoka lub długo utrzymująca się temperatura może wyrządzić wiele szkód. Polecamy wszystkim rodzicom zapoznać się z podstawowymi faktami dotyczącymi gorączki u dzieci.

Od jakiej temperatury mówimy o gorączce?

Rozpoznanie i skala gorączki zależą od wieku dziecka. Najmłodsze dzieci ? noworodki i wczesne niemowlęta nie mają w pełni rozwiniętego ośrodka termoregulacji i ich temperatura oscyluje między 36,6 do 37,5?C i nie jest to zwykle powód do niepokoju. U takich maluchów uznajemy, że gorączka zaczyna się od 38 stopni wzwyż. W przypadku starszych dzieci skala wygląda następująco:

37,2?C - 38,0?C ? stan podgorączkowy

38?C ? 38,5?C ? umiarkowana gorączka

powyżej 38,5?C ? wysoka gorączka

powyżej 40?C ? stan wymagający pilnej pomocy lekarskiej

Jeśli temperatura oscyluje raczej w niższych spośród wyżej wymienionych skal, można próbować zwalczać ją domowymi sposobami, bez podawania leków lub interwencji pediatry. Jakie to sposoby?

Schładzanie ?na odległość?

Jeśli temperatura nie jest bardzo wysoka i chcesz tylko delikatnie wpłynąć na jej obniżenie, być może wystarczy działanie ?z dystansu?. Zmocz w bardzo zimnej wodzie pieluszkę tetrową lub nieduży ręcznik i przewieś przez łóżeczko.

Zimny materiał będzie oddawał chłód do otoczenia, dążąc do wyrównania temperatury z pokojową. Dzięki temu dookoła dziecka będzie odrobinę chłodniej, co pomoże obniżać temperaturę ciała. Jest to sposób najmniej inwazyjny.

Zimne okłady

Możesz nasączyć chłodną wodą niewielkie szmatki i przyłożyć je w nadgarstkach, pachwinach, na czole lub karku dziecka. Przyniesie to rozpalonemu maluchowi natychmiastową ulgę oraz pomoże zwalczać temperaturę.

Pamiętaj tylko, by woda użyta do zrobienia okładów nie była lodowata. Wystarczy chłodna. Skóra dziecka jest zdecydowanie bardziej wrażliwa niż dorosłego.

Chłodna kąpiel

Jeśli temperatura wzrasta, możesz przygotować dziecku chłodną kąpiel Uwaga! Woda nie powinna być zimna! Może wyrządzić wtedy więcej szkody niż pożytku. Temperatura powinna być odrobinę chłodniejsza niż zwykle. Z pewnością jej temperatura nie powinna spadać bardziej niż 2 stopnie poniżej temperatury ciała.

Napary ziołowe

Ten sposób dotyczy raczej starszych dzieci. Warto trzymać w domowej apteczce zioła mające działanie napotne, które pomagają w zbijaniu gorączki. Należą do nich między innymi czarny bez, liście i owoce maliny, lipa oraz jeżyna. Mają przyjemny smak, więc ich przyjmowanie przez malucha nie powinno być okupione płaczem. Pamiętajmy jednak, by po dawce takiego napoju natychmiast położyć dziecko do łóżka i dopilnować, by przez jakiś czas nie wystawiało spod kołderki nawet stopy.

Kiedy skonsultować gorączkę z pediatrą?

Z lekarzem pediatrą skonsultować należy się, jeśli gorączka u noworodka, niemowlaka lub starszego dziecka utrzymuje się przez dłuższy czas i nie ustępuje mimo stosowania domowych sposobów lub środków bez recepty z apteki.

 Aby dowiedzieć się więcej odwiedź serwis internetowy Pediatra Poznań

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%