Zamknij

Części do wózków widłowych - jak wymienić je szybko i sprawnie?

12:00, 27.12.2019 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Każdy posiadacz pojazdów transportu bliskiego zapewne prędzej czy później stanie przed koniecznością wymiany części do wózków widłowych. Zużywanie się poszczególnych podzespołów widlaków jest bowiem normalne, związane ze zwykłym użytkowaniem pojazdów. Jesteś ciekaw, jak naprawić swój pojazd, nie narażając się przy tym na zbyt duże koszty? W tym artykule wyjaśnimy wszelkie kwestie związane z wymianą części do wózków widłowych – zapraszamy do lektury!

Wózki widłowe to obecnie jedne z najczęściej wykorzystywanych pojazdów transportu bliskiego. Znajdują one zastosowanie we wszelkiego rodzaju magazynach, halach, zakładach przemysłowych i wielu innych miejscach, w których potrzebne jest sprawne przewożenie ładunków czy też ich załadowywanie i rozładowywanie. Coraz więcej przedsiębiorców, widząc znaczne podniesienie wydajności swoich firm za sprawą automatyzacji wielu czynności, decyduje się na wyposażenie swoich zakładów we floty wózków widłowych.

Wózek widłowy jednak, jak każde urządzenie, wymaga pewnego wysiłku włożonego w jego utrzymanie. Kwestię posiadania i użytkowania tego typu pojazdów reguluje Urząd Dozoru Technicznego, który ściśle określa częstotliwość dokonywania przeglądów i konserwacji pojazdu, a także wyznacza podmioty za to odpowiedzialne. Poza wymaganymi przeglądami zdarzyć się może również potrzeba naprawy uszkodzonego wózka, polegająca najczęściej na konieczności wymiany jego określonego elementu na nowy. Poniżej wyjaśniamy, jak radzić sobie w takich sytuacjach.

Nasz wózek uległ awarii – co robić?

Gdy okaże się, że z jakiegoś powodu nasz wózek widłowy nie jest sprawny, bezwzględnie należy go oddać do serwisu specjalistom. W żadnym wypadku niedopuszczalne jest, aby naprawy podejmował się operator pojazdu! Warto to podkreślić, ponieważ często można spotkać się z błędną opinią, iż osoba, która zdobyła uprawnienia na kierowanie widlakiem, może także przeprowadzać jego serwisowanie.

Tymczasem za naprawę wózków widłowych odpowiada wykwalifikowany konserwator wózków widłowych, posiadający państwowy certyfikat Urzędu Dozoru Technicznego. Nie tylko zajmuje się on naprawą wózków jezdniowych podnośnikowych w razie awarii, ale dokonuje także regularnych ich przeglądów. Informacja zarówno o dokonanych naprawach, jak i o rutynowych przeglądach powinna znaleźć się w Dzienniku Konserwacji Wózka – dokumencie, który, według zaleceń UDT, powinien posiadać każdy wózek widłowy.

Dlaczego kontrola stanu technicznego wózka widłowego jest ważna?

Za awarię wózka widłowego odpowiada najczęściej wadliwa jego część, która w pewnym momencie uległa uszkodzeniu najczęściej na skutek zużycia. Nie ma w tym nic dziwnego i absolutnie nie powinno to być powodem do obaw o stan całego pojazdu – zużywanie się poszczególnych jego elementów jest naturalnym procesem wynikającym z częstego użytkowania wózka. Do części zużywających się najczęściej w przypadku wózków widłowych należą:

  • opony – odpowiadają one nie tylko za poruszanie się wózka, ale także za jego właściwą amortyzację; opony są szczególnie narażone na szybkie zużycie się, jeśli używamy wózka na wymagających, na przykład wyboistych powierzchniach;
  • widły – odpowiadają za przewożenie ładunków, niejednokrotnie bardzo ciężkich, stąd są one szczególnie narażone na uszkodzenia, takie jak na przykład odchylenia czy wygięcia.

Nawet jeśli używany przez nas wózek widłowy nie wykazuje żadnych śladów potencjalnego uszkodzenia, obowiązkiem każdego operatora przystępującego do pracy na widlaku, a także tuż po jej ukończeniu, jest sprawdzenie jego stanu technicznego pojazdu. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia nieprawidłowego działania wózka, należy bezwzględnie oddać go konserwatorowi, który oceni, czy pojazd wymaga naprawy. Nie należy bagatelizować żadnych oznak uszkodzenia pojazdu – narażamy bowiem w ten sposób na niebezpieczeństwo siebie oraz przebywające w jego otoczeniu osoby!

Skąd brać części do wózków widłowych?

Gdy już wiemy, że za nieprawidłowym działaniem naszego widlaka stoi usterka jednej z jego części, pojawia się pytanie o to, skąd wziąć elementy, którymi można ją zastąpić. Najogólniej wyróżnić można dwie ścieżki pozyskiwania części do wózków widłowych:

  • samodzielnie, np. przez Internet;
  • za pośrednictwem serwisu.

Pierwsze rozwiązanie wiąże się z koniecznością samodzielnego wyszukiwania części zamiennych, a następnie przekazania ich konserwatorowi, który zajmuje się ich montażem. Jedną z głównych zalet takiej sytuacji jest możliwość wyszukania elementów stosunkowo tanich, dzięki czemu oszczędzimy na całościowej naprawie. Niestety, duża samodzielność w tej kwestii jest zarazem jednak minusem – nie mając odpowiedniej wiedzy w zakresie budowy wózka widłowego, możesz po prostu zamówić niepasujące części, a zatem zamiast zaoszczędzić – przepłacisz. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na tę opcję, części zamiennych do wózków możesz szukać w rozmaitych miejscach – w sklepach stacjonarnych z częściami do wózków bądź też w Internecie – na witrynach online takich sklepów, u dealerów wózków widłowych (na przykład tutaj) lub na różnorodnych na portalach ogłoszeniowych.

Drugą z wymienionych opcji jest powierzanie całościowej naprawy, łącznie z wyborem i zakupem odpowiednich części zamiennych, specjalistycznemu serwisowi wózków widłowych lub też wykwalifikowanemu konserwatorowi. Mamy wówczas pewność, że nad naprawą naszego pojazdu czuwają specjaliści, którzy naprawę niejednej podobnej usterki mają już za sobą. Decydując się na takie rozwiązanie, zdejmujemy z sobie również ciężar samodzielnego wyszukiwania i kupowania odpowiednich elementów, dzięki czemu oszczędzamy czas. Zamiast tego to fachowcy zajmują się naprawą pojazdu od A do Z, a my nie musimy się o nic martwić – otrzymujemy z powrotem sprzęt gotowy do dalszej pracy.

Szczególnie godnym polecenia rozwiązaniem jest korzystanie z usług autoryzowanych serwisów renomowanych dealerów wózków widłowych, takich jak Cesab (sprawdź tutaj). Tego typu zakłady oferują profesjonalną i błyskawiczną pomoc w przypadku wszelkich awarii, zapewniając kompleksową naprawę pojazdu z użyciem oryginalnych części zamiennych. Oprócz pomocy w nagłych wypadkach serwisy takie specjalizują się w wykonywaniu okresowych przeglądów oraz konserwacji. Ceny podobnych usług są zazwyczaj niezwykle atrakcyjne dzięki różnorodnym pakietom i rabatom – wiele serwisów oferuje na przykład tzw. pakiet full service, w ramach którego zajmuje się całościową obsługą techniczną naszego pojazdu. Warto zdecydować się na podobną opcję zwłaszcza wtedy, kiedy posiadamy rozbudowaną flotę widlaków – powierzenie pieczy nad nimi prowadzonemu serwisowi uwolni nas od konieczności każdorazowego szukania mechanika w przypadku awarii któregokolwiek z pojazdów, a także będzie dla nas o wiele bardziej korzystne cenowo.

?

Części do wózków widłowych – oryginalne czy zamienniki?

Mówiąc o kwestii, jaką są części zamienne do widlaków, nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednym ważnym zagadnieniu – różnicy między oryginalnymi elementami a ich tańszymi zamiennikami. Jest to temat ważny ze względu na fakt, że wielu przedsiębiorców, chcąc zminimalizować koszty naprawy, decyduje się na zakup właśnie tych drugich. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie – tańsze zamienniki często, kosztem niskiej ceny, charakteryzują się kiepską jakością – wybierając je więc, zamiast oszczędzić, paradoksalnie, przepłacamy, ponieważ najpewniej szybciej ulegną zużyciu niż części oryginalne, szybciej także będziemy musieli je zatem ponownie wymienić.

Części oryginalne charakteryzują się za to wysoką jakością materiałów, z których są wykonane, dzięki czemu są wytrzymałe i mogą nam służyć o wiele dłużej niż zamienniki. Co więcej, każda marka wózków widłowych, a niejednokrotnie nawet i model, posiada odpowiednie części przeznaczone tylko dla niej. Tańsze zamienniki nie oddają tych drobnych różnic, przez co wózek w nie wyposażony może działać nieco gorzej niż powinien.

Szukasz oryginalnych części zamiennych? Szeroki ich wybór oferuje na przykład Toyota – tutaj dowiesz się więcej!

Podsumowanie

W tym artykule staraliśmy się wyjaśnić wszelkie kwestie związane ze sposobem postępowania w razie uszkodzenia wózka widłowego, możliwościami jego serwisowania, a także wszystkim, co dotyczy jego elementów wymiennych. Warto dbać o prawidłowy stan techniczny naszej floty widlaków, gdyż tylko sprawnie funkcjonujące pojazdy będą pracować prawidłowo, przyczyniając się do zwiększania efektywności działania naszego przedsiębiorstwa. Mamy nadzieję, że od dzisiaj kwestie takie jak serwisowanie widlaków oraz części do wózków widłowych nie będą miały już dla Ciebie tajemnic.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%