Zamknij

Jaka kołdra, pościel dla niemowlaka?

00:00, 03.01.2020 | Materiały partnera

Wybór pościeli dla najmłodszych członków rodziny niewątpliwie jest przeżyciem dla młodych rodziców. Biała, kolorowa, jedwabna, bawełniana? Jak dużo jej kupić, jak często zmieniać? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości.

Pościel dla niemowlaka – jaką tkaninę wybrać

Na adamaszek, jedwab, satynę czy len jeszcze przyjdzie czas. Dla niemowlaka najlepsza będzie pościel bawełniana, pod warunkiem, że w jej składzie znajdzie się wyłącznie bawełna. Stuprocentowo bawełnianą pościel można prać w pralce w wysokich temperaturach (jeśli jest taka potrzeba, nawet wygotować), bawełnę z domieszką włókien syntetycznych pierze się maksymalnie w 40°C, co może nie wystarczyć w przypadku uporczywych plam.
Wśród zalet bawełny warto wymienić także to, że nie jest uczulająca, nie elektryzuje się, dobrze przewodzi ciepło i ma zdolność do pochłaniania wilgoci.

Pościel dla niemowlaka – jaki rozmiar będzie najlepszy

Najmniejszy dostępny na rynku komplet pościeli dla dziecka to ten w rozmiarze 90 x 120 cm. Idealny dla noworodków i niemowląt, ale już w okolicach pierwszych urodzin może okazać się za mały. Lepszym wyborem będzie pościel w rozmiarze 100 x 135 cm, która posłuży dziecku kilka lat. Dopiero około czwartego roku życia pojawi się konieczność wymiany takiej pościeli na większą, najczęściej 140 x 200 cm. Pościel 100 x 135 zazwyczaj polecana jest do żłobków i przedszkoli.
Jeśli chodzi o poduszki to noworodki i niemowlęta nie powinny mieć głowy na podwyższeniu. Starszym dzieciom wystarczy poduszka w rozmiarze 40 x 40 cm. Dopiero nastolatki powinny przejść na dorosły rozmiar 70 x 80 cm, o ile oczywiście będą chciały.

Pościel dla niemowlaka – biała czy kolorowa

Oferta pościeli dla dzieci jest bardzo zróżnicowana. I tak o ile noworodki i niemowlęta praktycznie nie odróżniają kolorów i można po prostu dać im pościel białą lub pastelową, to dzieci, które skończyły pół roku, rozróżniają już większość kolorów i bardzo lubią mocne, nasycone barwy. A ponieważ to pościel dla nich, nic nie stoi na przeszkodzie, by była taka, jaką lubią dzieci, a nie ich rodzice.

Pościel dla niemowlaka – czy trzeba mieć pościel na zapas

Zdecydowanie tak. Rodzice małych dzieci dobrze wiedzą, że sytuacja awaryjna może się przydarzyć w każdej chwili, a i kilka takich sytuacji jednego dnia nie jest niczym dziwnym. Dlatego w czeluściach dziecięcej szafy czy komody powinno być nawet kilka zapasowych kompletów pościeli. W przypadku noworodków i niemowląt absolutne minimum to cztery komplety, pod warunkiem, że znajdą się także zapasowe prześcieradła. Tu nawet dziesięć sztuk nie będzie przesadą.

Pościel dla niemowlaka – jak często zmieniać dziecku pościel

Na pewno za każdym razem, gdy zostanie zaplamiona. Jednak nawet pozornie czysta pościel dziecięca powinna być zmieniana co tydzień, maksymalnie co dwa tygodnie. W przypadku noworodków i niemowląt problemem są niewidoczne gołym okiem alergeny, przed którymi warto dziecko bronić.
Kilkulatkom wystarczy zmiana pościeli raz w miesiącu. Wyjątkiem są dzieci z alergiami skórnymi i wziewnymi. Alergikom trzeba zmieniać pościel raz w tygodniu.

(Materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© leszno24.pl | Prawa zastrzeżone