Zamknij

Fotowoltaika - czy panele słoneczne to opłacalna inwestycja?

11:02, 27.04.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:12, 27.04.2020

Zastanawiasz się czy fotowoltaika jest opłacalną inwestycją w naszym kraju? W poniższym artykule skupimy się właśnie nad tym rozwiązaniem. Czy Polska jest odpowiednim miejscem dla instalacji fotowoltaicznych? Jakie korzyści możemy czerpać z prywatnej mikroinstalacji dla domu? W jaki sposób możemy obniżyć koszty paneli fotowoltaicznych? Wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Jak działa fotowoltaika?

Na samym początku warto skupić się na podstawach, dlatego pokrótce przedstawimy Wam jak działa fotowoltaika. Dzięki zjawisku fotowoltaicznemu energia słoneczna zmieniana jest na energię elektryczną. Wszystko to zachodzi w panelach słonecznych, które składają się z małych ogniw fotowoltaicznych zbudowanych przede wszystkim z krzemu. Zwraca się uwagę na fakt, że najlepszą pogodą dla fotowoltaiki jest słoneczny, ale mroźny dzień. Właśnie dlatego instalacja fotowoltaiczna będzie najbardziej wydajna w bezchmurną zimę, a nie w upalne i słoneczne lato. Jeżeli nasze panele fotowoltaiczne wygenerowały już energię elektryczną, musi ona zostać zmieniona na prąd zmienny, z którego będziemy mogli już w pełni korzystać w naszym domu. Elementem instalacji, który odpowiedzialny jest za tę przemianę jest falownik (inwerter). To dosyć drogi komponent instalacji, a jego koszt jest najwyższy zaraz za panelami fotowoltaicznymi.

Instalacje on-grid i off-grid

Decydując się na fotowoltaikę mamy do wyboru dwa typy instalacji. Sieciową (on-grid) lub wyspową (off-grid). Instalacje sieciowe jak sama nazwa wskazuje są przyłączone do sieci energetycznej i posiadają licznik dwukierunkowy. W Polsce funkcjonuje system opustów, dzięki któremu możemy odsyłać nadwyżki wygenerowanej przez nas energii do sieci i pobierać ją w momencie, kiedy nasza instalacja nie produkuje odpowiedniej ilości prądu. Za każdy przesłany 1 kWh możemy później pobrać 0,8 kWh energii (dotyczy to mikroinstalacji do 10 kWp, dla instalacji do 50 kwP jest to 0,7 kWh). Instalacja on-grid jest znacznie bardziej opłacalna niż instalacja off-grid, ponieważ jest tańsza i bardziej opłacalna. Fotowoltaika wyspowa wybierana jest w przypadku, gdy miejsce jest zbyt mocno oddalone od sieci (np. domki letniskowe). Zamiast licznika dwukierunkowego mamy tutaj specjalny akumulator, który jest stosunkowo drogi, a dodatkowe komponenty zwiększają ryzyko przyszłej awarii i kolejnych kosztów.

Fotowoltaika dla firm - SunErgo

Fotowoltaika w Polsce - czy to się opłaca?

W naszym kraju coraz częściej można zauważyć panele fotowoltaiczne na dachach budynków. Jest to spowodowane przede wszystkim coraz to nowymi projektami wspierającymi rozwój fotowoltaiki w naszym kraju. Wymienić tutaj należy program Mój Prąd, dzięki któremu możemy uzyskać dofinansowanie do mikroinstalacji dla domu w wysokości do 5000 złotych! Oznacza to, że czas zwrotu inwestycji skraca się, a posiadacze paneli fotowoltaicznych mogą szybciej cieszyć się z niemal darmowego prądu! Warto również w tym wypadku wspomnieć o uldze termomodernizacyjnej, dzięki której możemy od kosztów poniesionych na mikroinstalację odliczyć podatek dochodowy (ulga łączy się z programem Mój Prąd). Wszystko to powoduje, że fotowoltaika w Polsce jest coraz chętniej wybierana zarówno przez osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa. Jeżeli chodzi o firmy, to również one mogą liczyć na dogodniejsze warunki dla paneli fotowoltaicznych. Dzięki nowelizacji ustawy OZE z 2019 roku i tzw. Pakietowi Prosumenckiemu, firmy mogą korzystać z energii słonecznej na podobnej zasadzie, jak to robili prywatni właściciele mikroinstalacji.

Fotowoltaika - mity na temat technologii

Na temat fotowoltaiki powstało wiele mitów, które nie mają zbyt dużo wspólnego z rzeczywistością. Wiele osób uważa, że panele fotowoltaiczne nie spełniają swojego zadania zimą. Jak już wcześniej pisaliśmy, to właśnie w mroźne dni ogniwa fotowoltaiczne są najbardziej wydajne. Dodatkowo zwróćmy jeszcze raz uwagę na system opustów, dzięki któremu możemy korzystać z fotowoltaiki tak naprawdę przez cały rok! W Internecie krąży również pogłoska, że panele nie są dobrym wyborem w Polsce ze względu na położenie geograficzne. Wszystko tak naprawdę opiera się o poprawne zamontowanie paneli fotowoltaicznych, które muszą być nachylone pod optymalnym kątem (w Polsce jest to zazwyczaj od 25 do 40 stopni). Zachęcamy do zapoznania się ze specjalistycznym artykułem na temat opłacalności fotowoltaiki - https://sunergo.pl/blog/oplacalnosc-fotowoltaiki/, który został przygotowany przez specjalistów w tej dziedzinie.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł rozwiał Wasze wątpliwości na temat fotowoltaiki w Polsce. Czysta energia jest w dzisiejszych czasach niezwykle ważna, ponieważ zachodzące zmiany w klimacie stają się coraz bardziej drastyczne. Warto zainwestować w przyszłość już dziś!
 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%