Zamknij
REKLAMA

Czym są kryptowaluty?

12:00, 25.05.2020 | art.sponsorowany

Inwestycje w kryptowaluty wciąż cieszą się popularnością. Czym one są i gdzie można je kupić? Szczegóły poniżej.
 

Co to jest kryptowaluta

Kryptowaluta jest rodzajem waluty wirtualnej. Nie ma fizycznego odpowiednika. Na koncie w banku zobaczyć możemy złotówki, które faktycznie jesteśmy w stanie wypłacić w bankomacie. Kryptowalutę możemy "gromadzić" w specjalnym portfelu, nie da się jej jednak spieniężyć, zobaczyć w rzeczywistej walucie, czy "rozmienić na drobne". Kryptowaluta to tak naprawdę system, który przechowuje informację o stanie posiadania właściciela portfela. Skoro więc jest to waluta umowna, jak to się dzieje, że nie możemy jej mieć tyle, ile nam przyjdzie do głowy? Każdy, w czyjej kontroli jest konkretny portfel ma specjalny klucz prywatny - wydanie mu konkretnej jednostki waluty wirtualnej jest możliwe tylko raz. Jak pozyskuje się kryptowalutę? Można ją kupić za faktycznie pieniądze (a co za tym idzie, także zarobić na jej sprzedaży). Drugą opcją jest także wydobywanie kryptowalut - z uwagi na fakt, że większość państw nie uznaje ich jako oficjalnej jednostki walutowej, jest ono legalne. Wydobywanie to tak naprawdę tworzenie jednostek kryptowaluty w ramach działania przez system w specjalnym algorytmie.

Czym jest Bitcoin

Bitcoin jest najpopularniejszą kryptowalutą. Stanowi ona swoistą informację, do której dostęp może mieć każdy, co więcej - każdy może zweryfikować poprawność informacji. Bitcoin ma otwarty kod źródłowy, co umożliwia sprawdzenie w każdej chwili jak działa. BTC (skrót od nazwy Bitcoin) działa dzięki sieci P2P - wszyscy jej użytkownicy mają równe uprawnienia, nikt "z zewnątrz" nie sprawuje też władzy nad siecią Bitcoina. Warto wspomnieć, że z uwagi na sposób działania sieci, jej członkowie chociaż anonimowi z imienia i nazwiska, są transparentni jeśli chodzi o działania.

Gdzie można kupić kryptowaluty 

Warto wiedzieć, że z punktu widzenia polityki przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy, kryptowaluty są w szczególny sposób narażone na działalność przestępczą. Dlatego też, kupując kryptowaluty warto być ostrożnym i nabywać je u sprawdzonego źródła. Jedną z opcji są giełdy kryptowalut. Kupno Bitcoina od osób w sieci P2P jest pozbawione działania przez pośredników, więc dzięki temu - nieco tańsze. Jednakże takie transakcje obarczone są ryzykiem - de facto nie wiemy od kogo kupujemy walutę. Dlatego też giełda kryptowalut jest znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem. Gdzie znaleźć giełdy? Warto korzystać z porównywarek takich jak ta: https://kryptomaniak.pl/gieldy-kryptowalut. Wyszukiwarka pokaże nam godne zaufania giełdy, to znaczy takie, które są nadzorowane przez KNF i FCA, a ponadto działają na rynku już jakiś czas. Porównywarka porówna dla nas także prowizje i opłaty, tak abyśmy mogli znaleźć najkorzystniejszą dla siebie opcję.

Jak przechowywać kryptowaluty

Kryptowaluty najlepiej przechowywać w portfelu. Taki wirtualny portfel podobny jest do konta bankowego. Dostęp do niego można uzyskać dzięki specjalnemu, prywatnemu kluczowi.

Elektroniczny portfel może korzystać z oprogramowania komputera lub z chmury. To pierwsze rozwiązanie jest o tyle ryzykowne, że w momencie uszkodzenia sprzętu, stracimy dostęp także do naszego "majątku". Portfel w chmurze jest natomiast traktowany jako mniej bezpieczny, dlatego też warto korzystać z niego w trybie offline.

Inwestując w kryptowaluty warto zainwestować też w swoją wiedzę na temat rynku. Dzięki temu można naprawdę zarobić na Bitcoinie i podobnym mu walutach.

(art.sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA