Zamknij
REKLAMA

Dekoracje Okienne - podpowiadamy jakie rolety wybrać

00:00, 17.09.2020 | materiały partnera

Odświeżając lub przygotowując się do budowy nowego domu należy zadbać o wiele istotnych szczegółów, a jednym z nich są dekoracje okienne. Pełnią one nie tylko funkcje estetyczne, ale również chronią przed nadmiernym promieniowaniem, temperaturą czy niechcianym wzrokiem przechodniów. Z tego właśnie powodu coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych firan i zasłon na rzecz rolet, które pasują zarówno do nowego budownictwa, jak i starszych domów i mieszkań. Korzystanie z nich jest łatwe i intuicyjne, jednak na które konkretnie warto się zdecydować? Sprawdź, czym kierować się przy wyborze rolet do mieszkania.

Tym montażu, czyli jeden z głównych czynników doboru rolet okiennych

Choć wydawać by się mogło, że dobór rolety jest rzeczą łatwą, to jednak warto poświęcić na przygotowanie dłuższą chwilę, by znaleźć rozwiązanie dopasowane do typu pomieszczenia i upodobań domowników. Jednym z czynników, które warto wziąć pod uwagę jest typ montażu. Uzależnione jest to m.in. od tego, czy nawinięty materiał znajduje się w specjalnej kasetce, czy może znajduje się bezpośrednio na nieosłoniętej rolce. W tym drugim przypadku zalecany jest montaż bezpośrednio do ściany, zapewniając niemal całkowite zakrycie całego okna, co zalecane jest chociażby przy okazji drzwi balkonowych lub dużych okien wieloskrzydłowych.

Z kolei mini rolety są dyskretniejszym rozwiązaniem, które skupia się na osłonie pojedynczego skrzydła. Podobny efekt przynoszą rolety w prowadnicach, jednak ich montaż jest nieco bardziej skomplikowany, co może wymagać wezwania fachowców. Porady w kwestii doboru czy montażu rolet, a także innych dekoracji okiennych, można znaleźć na stronie renomowanego producenta firmy Karnix https://www.karnix.pl/rolety-marki-karnix-galeria-produktow.html.

Ilość światła, wzór i kolor, czyli praktyczne i estetyczne aspekty rolet okiennych

Jednym z podstawowych zadań rolet okiennych jest skuteczne zatrzymywanie nadmiaru promieni świetlnych w letnie, słoneczne dni. Wpływ ma na to chociażby tkanina, jaka została użyta – ta transparentna przepuszcza więcej światła i doskonale sprawdza się, gdy chce się rozjaśnić dany pokój, przełamując ciemny wystrój czy dodatki. Tkanina podgumowana przepuszcza minimalną ilość światła i doskonale sprawdzi się w roletach, które dodatkowo mają chronić przed spojrzeniami wścibskich sąsiadów czy innych niepożądanych osób.

W regulacji ilości docierających do wnętrza promieni słonecznych pomaga również odpowiednio dobrany kolor i wzór rolety. W zależności od tego, czy domownikom zależy na rozjaśnieniu czy zaciemnieniu danego wnętrza warto zdecydować się odpowiednio na kolor jasny i ciemny. Ciekawym rozwiązaniem w tym temacie może być również roleta typu dzień-noc ze specjalnymi, ułożonymi naprzemiennie prześwitującymi i ciemnymi pasami. Nadają się one do wszystkich rodzajów pomieszczeń i w łatwy sposób pozwalają na regulację ilości światła w pokoju.

Sposób obsługi, czyli jak wybrać wygodne rolety okienne

Innym aspektem, na który warto zwracać uwagę przy okazji doboru rolet, jest sposób, w jaki będzie opuszczało i podnosiło się tkaninę. Popularnym rozwiązaniem tutaj jest sznureczek, jednak coraz częściej stosuje się rolety plisowane, które pozwalają na precyzyjniejszą regulację dopływu światła. Więcej o roletach okiennych przeczytać można w artykule: Nowoczesne aranżacje okienne – podpowiadamy jakie rolety wybrać do naszego mieszkania.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%