Zamknij

Dziecko w pierwszej klasie, czyli krótko o wyprawce szkolnej

00:00, 22.09.2020 | materiały partnera

Lekcje w pierwszej klasie zdecydowanie różnią od zajęć, w jakich dziecko uczestniczy w zerówce. Większy zakres nauki, a mniej czasu poświęcanego na zabawę wymaga odpowiedniego przygotowania - także ze strony organizacyjnej. Co powinno wchodzić w skład wyprawki dla pierwszoklasisty? Jakie książki i zeszyty kupić maluchowi? Co z przyborami i akcesoriami do pisania? Podpowiadamy, co powinno znaleźć się w plecaku pierwszaka!

Książki dla pierwszoklasistów

Reforma szkolnictwa, która kilka lat temu przywróciła ośmioklasową szkołę podstawową, zakłada, że to szkoła dostarcza uczniom niezbędne w nauce książki. Zarówno podręczniki, jak i ćwiczenia wypożyczane są dzieciom ze szkolnej biblioteki na okres jednego roku. Po upływie tego czasu udostępnione materiały muszą zostać zwrócone. Maluch zaczynający szkołę podstawową ma więc przydzielone przez szkołę książki, których nie musi kupować mu rodzic. System wypożyczania książek przez szkoły obowiązuje we wszystkich klasach podstawówki, a więc nie tylko w pierwszej klasie. Jedynym zadaniem rodziców jest zakup materiałów na zajęcia nieobowiązkowe - w szkole podstawowej jest to m.in. religia.

Udostępnione przez szkołę książki służą do nauki na standardowych lekcjach, jak i zajęciach z języka obcego. Kolejne roczniki otrzymują z biblioteki używane książki do przedmiotów oraz zupełnie nowe ćwiczenia. Do szkół nie należy odprowadzać żadnych opłat za udostępnienie materiałów do nauki. Zajmuje się tym ministerstwo w porozumieniu z władzami szkół.

Co jeszcze przyda się maluchowi w szkole?

Istotą klas I-III jest nauczenie dzieci sprawnego czytania, pisania, liczenia oraz rozwój ich umiejętności motorycznych. Ważną częścią nauki są więc zadania plastyczne, w których uczeń ćwiczy precyzję posługiwania się akcesoriami do pisania, czy wycinania. Wyposażenie plecaka dziecka w niezbędne w tym celu elementy leży po stronie rodziców. Przed pierwszym dzwonkiem trzeba przygotować m.in. kilka zeszytów w trzy linie i kratkę, blok rysunkowy, nożyczki, czy wycinanki. Warto, by maluch miał przy sobie kredki, klej i linijkę. Zamiast długopisu, lepiej wyposażyć dziecko w ołówek z gumką i temperówkę. Pierwsze kroki w pisaniu często kończą się błędami, które ołówek pozwala łatwo korygować. Jeśli pierwszoklasista potrzebować będzie dodatkowych akcesoriów, to z pewnością informacja na ten temat pojawi się ze strony wychowawcy grupy.

W odróżnieniu od nauki w przedszkolu pierwszoklasista nosić będzie w swoim plecaku więcej przedmiotów. Poza strojem na WF oraz pojemnikiem na śniadanie będą to także książki z pracą domową, zeszyty i piórnik. Nie warto przesadzić z wielkością wyprawki dla pierwszaka. Wiadomość o akcesoriach niezbędnych na zajęciach powinna pojawić się u rodziców jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, dlatego łatwo można się do niego przygotować, stosując wytyczne od wychowawcy.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA