Zamknij

Jak zabezpieczyć mieszkanie na czas remontu?

09:04, 22.10.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:08, 22.10.2020

Remontując mieszkanie warto zabezpieczyć jego elementy takie jak okna, drzwi, podłogi oraz meble przed uszkodzeniami. Nie trudno o nie, ponieważ prace remontowe niosą za sobą zwykle sporo kurzu czy plam po kapiących farbach. Nie chcemy przecież remontem pogorszyć stanu mieszkania, lecz podnieść jego estetykę. Jakie są zatem sposoby na okiełznanie remontu pod względem ochrony poszczególnych elementów mieszkania oraz wyposażenia przed niechcianymi zniszczeniami?

Chrońmy podłogę

Niezależnie od tego, czy w mieszkaniu znajduje się piękny parkiet, płytki, czy też zwykła podłoga betonowa, warto na czas prac zabezpieczyć ją przed szkodliwymi czynnikami. Mowa nie tylko o zabezpieczeniu pokoju, w którym odbywa się remont, ale też najbliższej przestrzeni, po której będziemy się przemieszczać. Jeżeli oprócz terakoty w remontowanej kuchni zabezpieczymy również korytarz, nie musimy wówczas martwić się o to, że zabrudzenia zostaną rozniesione po większym obszarze w mieszkaniu - zdecydowanie zaoszczędzimy sobie tym samym nerwów i żmudnego zmywania podłóg.

Zabezpieczeniem takim może być mocna folia malarska, którą można przykleić do listew za pomocą taśmy malarskiej. Najlepsza folia wytrzymała na rozerwanie, a przy tym lekka, łatwa do rozłożenia i odporna na przeciekanie takich substancji jak farba czy klej do tapet. Może być czarna, tak aby było widać na niej ewentualne powstałe zabrudzenia, przez co łatwo  można je ominąć, albo transparentna.

Jeśli planujemy wywóz odpadów, które pojawiły się podczas remontu, takie jak stare kafelki lub po prostu niepotrzebne już meble, powinniśmy zadbać o to, by do momentu wyniesienia ich z mieszkania elementy te nie zniszczyły podłogi. W tym celu możemy dodatkowo zabezpieczyć ją rozkładając na niej tekturę. Ten rodzaj zabezpieczeń może uchronić powierzchnię przed zarysowaniem. Folia malarska może okazać się pod tym względem niewystarczająca i przegrać z przesuwaniem mebli czy ciężkiego sprzętu remontowego. 

Folia (i nie tylko) do zadań specjalnych

Folia ochroni nie tylko podłogę - można nią pokryć również ściany, jeśli chcemy uniknąć zabrudzenia ich na przykład podczas skuwania sufitu. Nie trzeba się martwić o ewentualne odłamki tynku czy betonu na folii - kontenery na gruz w Poznaniu mogą pomieścić wszystkie odpady poremontowe, a więc zarówno folię malarską, jak i kawałki betonu, cegły, płyt gipsowo-kartonowych czy metalu. Do zabezpieczeń szyb okiennych, narażonych na działanie promieni słonecznych, wybrać można folię odporną na wysoką temperaturę. Doskonale sprawdzi się też do osłony kaloryferów. Co do samych grzejników zaś, jeśli to one lub podobne instalacje wodno-kanalizacyjne są obiektem remontowanym i mają być wymienione, warto zabezpieczyć elementy, które pozostały w ścianie. Pomimo zamknięcia dopływu wody zdarza się bowiem, że wyciekają jej pozostałości. Warto mieć pod ręką ręczniki czy szmaty, aby w razie niekontrolowanego wycieku wody odpowiednio zareagować. Stare elementy instalacji oczywiście trafić powinny do kontenerów na wywóz gruzu.

Częstą praktyką jest, aby w odmalowywanym pomieszczeniu ustawiać meble na środku, tak aby stworzyć swobodny dostęp do wszystkich ścian. Takie skondensowane na środku pomieszczenia meble również warto okryć warstwą ochronną, aby dodatkowo zabezpieczyć je przed zniszczeniami.

Co z bibelotami?

W trakcie wiercenia, przestawiania i ogólnego rozgardiaszu, jaki towarzyszy pracom remontowym, łatwo nie tylko o zniszczenia niezabezpieczonych powierzchni, ale i o zgubienie drobnych przedmiotów. Wszystkie drobne bibeloty, takie jak wazony, figurki, świeczniki, ozdoby czy pamiątki, warto zebrać w jeden pojemnik, a jeśli takich pojemników nazbiera się więcej, opisać każdy z nich, aby nie było późniejszego problemu z odnalezieniem potrzebnych przedmiotów. Wszystkie szuflady i szafki, których zdecydowaliśmy się nie opróżniać, a które będą przestawiane, warto pozaklejać taśmą, aby nie otworzyły się podczas przenoszenia. 

Wizja odświeżonego po remoncie mieszkania bywa na tyle absorbująca, że często zapomina się o sprawach pobocznych, między innymi o tym, by dobrze zabezpieczyć mieszkanie. Są to jednak tylko z pozoru poboczne kwestie, gdyż szybko może okazać się, że brak folii malarskiej, taśmy, czy po prostu brak dobrej organizacji, będzie kosztował nas sporo dodatkowej pracy i czasu. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%