Zamknij
REKLAMA

Jak prawidłowo szczotkować zęby?

09:48, 12.11.2020 | materiały partnera

Szczotkowanie zębów jest jedną z podstawowych czynności, które wykonujemy każdego dnia – tak jak ubranie się czy zjedzenie posiłku. Robimy to już od najmłodszych lat, na początku z czyjąś pomocą, później samodzielnie. Mycie zębów to dla wielu z nas tak naturalna czynność, element codziennych rytuałów, że nie poświęcamy temu większej uwagi ani nie zastanawiamy się nad tym. Jednak czy to na pewno świadczy o tym, jak biegli jesteśmy w szczotkowaniu zębów?

Jak długo myć zęby?

Pierwszym i najbardziej podstawowym błędem, który wielu z nas popełnia, jest zbyt krótkie mycie zębów. Zęby należy szczotkować dwa razy dziennie po dwie minuty za każdym razem. Nie tylko dzieci mają tendencje do zbyt szybkiego kończenia mycia – spróbuj włączyć stoper w telefonie przy następnym szczotkowaniu zębów, a przekonasz się, ile to tak naprawdę powinno trwać.

Aby ułatwić sobie życie, warto kupić szczoteczkę soniczną – mają one wbudowane timery, które same zasygnalizują nam, kiedy należy skończyć mycie lub po prostu wyłączą się po upłynięciu tego czasu.

Prawidłowa technika mycia zębów

Kolejną kwestią jest sam sposób, w jaki szczotkujemy zęby. Często po prostu przesuwamy szczoteczkę w jedną i drugą stronę, nie przykładając do tego większej uwagi lub odwrotnie – chcemy bardzo dokładnie wyczyścić zęby, więc mocno przyciskamy szczoteczkę do powierzchni zęba i bardzo szybko nią poruszamy.

Aby dobrze umyć zęby, należy wykonywać krótkie, delikatne ruchy wymiatające szczoteczką, zwracając szczególną uwagę na trudno dostępne miejsca i linię dziąseł. Przyciskanie szczoteczki lub zbyt mocne pocieranie nią o zęby może powodować uszkodzenia szkliwa lub dziąseł. Ten problem również rozwiąże za nas dobra szczoteczka soniczna – najnowocześniejsze modele, takie jak np. Oclean X, posiadają wbudowane sensory, które oceniają naszą siłę nacisku i dostosowują do niej prędkość ruchów szczoteczki, tak aby zadbać o zdrowie naszych zębów i dziąseł.

Wymiana szczoteczki

Koniecznie też musimy pamiętać o regularnym zmienianiu szczoteczki do zębów. Co do zasady, należy to robić raz na trzy miesiące i/lub po każdej przebytej przez nas infekcji. W wypadku szczoteczek elektrycznych czy sonicznych wystarczy oczywiście wymienić główkę szczoteczki.

Trzeba też pamiętać o odpowiednim przechowywaniu szczoteczki, kiedy jej nie używamy – dobrze jest trzymać ją np. w zamkniętej szafce lub szufladzie, aby nie docierały do niej inne bakterie znajdujące się w łazience, które mogą się przemieszczać np. w kroplach rozpryskującej się wody.

Jaką szczoteczkę wybrać?

Jak już zauważyliśmy, szczoteczki soniczne mają dużą przewagę technologiczną nad szczoteczkami manualnymi. Dbają o to, abyśmy szczotkowali zęby odpowiednio długo, jednocześnie co 30 sekund sygnalizując nam upływ czasu, abyśmy mogli przesunąć szczoteczkę w inne miejsce jamy ustnej. Jednocześnie posiadają rozmaite tryby i programy, dzięki którym możemy dostosować ich pracę do naszych potrzeb i stanu naszych zębów i dziąseł. Należy też odpowiednio dobrać twardość włosia szczoteczki – o ile nasz dentysta nie doradzi inaczej, bezpiecznym wyborem będzie miękkie włosie.

Najnowsze modele szczoteczek Oclean, takie jak X czy X Pro, posiadają także dedykowaną aplikację, za pomocą której szczoteczka łączy się z naszym smartfonem i przekazuje nam dane dotyczące szczotkowania wraz z jego ogólną oceną. Możemy w ten sposób zobaczyć, które obszary naszej jamy ustnej są dobrze umyte, a które wymagają więcej uwagi.  

Gdzie kupić szczoteczkę Oclean?

Oclean to marka znanego i popularnego producenta elektroniki – Xiaomi. Szczoteczki Oclean i wszystkie dedykowane im akcesoria najlepiej jest kupić u oficjalnego polskiego dystrybutora marki na stronie https://oclean.pl. Mamy w ten sposób pewność, że otrzymamy oryginalny produkt z pełną gwarancją producenta..

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%