Nowoczesne dekodery to urządzenia, które pozwalają na znacznie więcej niż tylko odbiór telewizji cyfrowej. Przedstawiamy ich najważniejsze cechy.
Dobry dekoder nie powinien być problematyczny w montażu. Nowoczesne urządzenia są wyposażone w kilka różnych portów, takich jak np. HDMI, S/PDIF, ETTH czy USB. Dekodery nowej generacji pozwalają także na uzyskanie bezprzewodowego połączenia Wi-Fi. Można uniknąć konieczności ręcznej konfiguracji sieci Wi-Fi i każdorazowego wpisywania hasła, jeżeli dekoder obsługuje funkcję WPS lub PBC.
Dekoder nie musi psuć estetyki mieszkania i zajmować niepotrzebnie przestrzeni. Nowoczesne modele są wyjątkowo płaskie, a ich szerokość i głębokość nie przekraczają kilkunastu centymetrów. Na uwagę zasługują dekodery w opływowym kształcie oraz z antypoślizgowymi nóżkami.
Najnowsze dekodery pozwalają w intuicyjny sposób zarządzać wszelkimi funkcjami urządzenia bezpośrednio z poziomu menu. Czytelna nawigacja umożliwia szybkie i wygodne przełączanie się pomiędzy kanałami, dokonywanie zmian w ustawieniach, a także uzyskiwanie dostępu do programów telewizyjnych czy radiowych. Przydatną funkcję stanowi dostęp do programów bezpośrednie z menu, dzięki której można błyskawicznie wyszukiwać i włączać ulubione kanały.
Niezwykle przydatną funkcją w nowoczesnych dekoderach jest kontekstowa wyszukiwarka. Za jej pomocą użytkownik błyskawicznie odnajduje programy telewizyjne, nagrania oraz inne przechowywane pliki. Materiały można wyszukiwać na podstawie konkretnych informacji, takich jak np. kategoria tematyczna, nazwa lub gatunek filmu, nazwisko reżysera, scenarzysty lub aktora lub czas emisji.
Funkcja ta pozwala użytkownikowi lepiej dopasowywać rozrywkę do swoich potrzeb i zainteresowań. Dzięki niej nie musi tracić czasu na przełączanie się pomiędzy wieloma programami.
Nowoczesny dekoder powinien obsługiwać nie tylko programy telewizyjne, lecz także różnego typu pliki multimedialne. Najlepiej, aby można było odtwarzać pliki jednocześnie z podłączonego do portu USB dysku twardego, zewnętrznej pamięci masowej USB oraz serwera DLNA. Dobrze będzie się upewnić, jakie formaty plików jest w stanie obsługiwać dekoder. W przypadku multimediów do najpopularniejszych zaliczają się .avi, .mp4, .mp3, .tp, .ts, .m2ts czy .trp. Urządzenia takie obsługują również pliki graficzne, z takimi rozszerzeniami jak np. .jpg, .jpeg, .png, .bmp czy .gif.
Najnowsze modele dekoderów pozwalają na ich zintegrowanie z zewnętrznymi aplikacjami, dzięki którym można wyposażyć urządzenie w dodatkowe funkcje i nowe możliwości rozrywki. Mogą być to np. aplikacje pozwalające korzystać z usługi VOD. Przykładem jest platforma HBO GO z bazą setek filmów i seriali. Dostęp do usług można uzyskać bezpośrednio z menu dekodera.
Dzięki tej funkcji urządzenie automatycznie pobiera i instaluje niezbędne pliki. W efekcie użytkownik może na bieżąco korzystać z nowych udogodnień, w przypadku gdy operator rozwija oprogramowanie dekodera.
W nowoczesnym dekoderze nie może zabraknąć funkcji nagrywania programów telewizyjnych i przewijania nagrań. Pozwala ona uniknąć konieczności dostosowywania się do ramówki telewizyjnej. Najnowsze dekodery umożliwiają jednoczesne nagrywanie wielu kanałów telewizyjnych, transmitowanych w trybie rzeczywistym. Ciekawą opcją jest tryb nagrywania bez połączenia dekodera ze źródłem energii elektrycznej.
Klienci Netii mogą wybierać spośród kilku pakietów tematycznych nowoczesnej telewizji – „Dla Fanów Sportu”, „Dla Kinomaniaka” oraz „Dla Każdego”. Na czas trwania umowy otrzymują nowoczesny dekoder, zapewniający wiele możliwości komfortowej rozrywki. Chcesz wiedzieć, do jakich głośnych produkcji zyskasz dostęp? Sprawdź nie tylko oferty telewizyjne, ale i blog Netii, gdzie regularnie publikowane są nowe zestawienia filmowe i serialowe!