Zamknij

Kiedy ubezpieczyć nowe mieszkanie?

08:08, 14.01.2021 artykuł sponsorowany

Osoby, które chcą kupić nowe mieszkanie we Wrocławiu od dewelopera, powinny zadbać o jego ubezpieczenie w momencie podpisania aktu notarialnego. Często jednak zdarza się tak, że odbiór nieruchomości następuje wcześniej. Co w takiej sytuacji? Czy można ubezpieczyć mieszkanie w stanie deweloperskim?

Ubezpieczenie mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania zawierane w podstawowej formie to rozwiązanie praktyczne i rozsądne. Dzięki temu w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń nie trzeba się martwić o finanse związane z naprawianiem szkód. Nie tutaj znaczenia również jej rozmiar. Jeżeli zniszczenia będą małe i będą stanowić zaledwie procent wartości mieszkania, to także i takie odszkodowanie zostanie wypłacone. W ten sposób można więc pokryć koszty, naprawić szkody i o nic więcej się nie martwić.

W przypadku wystąpienia większej szkody, na przykład spalenia całego domu lub działania sił natury, zostanie wypłacona cała suma ubezpieczenia. Oczywiście najlepiej zadbać o to, aby to była suma pokrywająca całą wartość nieruchomości. Wówczas nie ma przynajmniej mowy o stracie. Nieruchomość można odbudować lub kupić nową. Rynek obfituje w nowe mieszkania Wrocław, Poznań czy inne większe miasta z roku na rok  stawiają nowe osiedla. Co natomiast zrobić z mieszkaniem, które zostało już kupione, ale nadal jest w stanie deweloperskim?

Co określa się stanem deweloperskim?

W pierwszej kolejności należy uściślić pojęcia. Stan deweloperski to nazwa, określająca poziom wykończenia nieruchomości. Niektóre firmy nazywają tak małe mieszkania w stanie surowym, inne natomiast z podłogami lub drzwiami. Z powodu tego, że stan deweloperski nie ma odgórnie nakreślonej definicji, każdy ma prawo zinterpretować go po swojemu. To może rodzić pewne niejasności i brak precyzji. W przypadku ubezpieczenia mieszkania musi być mowy o takiej sytuacji. Wypłata odszkodowania z tytułu zniszczeń musi mieć jasno określone pojęcie i niepodlegające przy tym żadnej dyskusji.

W takiej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem jest posiłkowanie się oświadczeniem dewelopera. Ten na etapie zawierania umowy musi określić, w jakim stanie będzie oddawał nowe mieszkanie we Wrocławiu kupującemu. Jeśli zniszczona nieruchomość odpowiada stanowi zapisanemu w oświadczeniu, to wtedy można mówić o stanie deweloperskim. Jeśli natomiast jest już bardziej urządzone lub wykończone i wyposażone, sprawa wygląda nieco inaczej.

Ubezpieczenie nowego mieszkania we Wrocławiu w stanie deweloperskim

Najczęściej jednak jest tak, że gdy dochodzi do nieszczęśliwych wypadków, lokator nie jest jeszcze wtedy odpowiedzialny za mieszkanie. Deweloper zazwyczaj ubezpiecza cały budynek, a nie tylko jego część, czy tylko jedno mieszkanie, na cały okres trwania prac budowlanych. Jest to ochrona przed wypadkami i utratą finansów. Dopiero po odbiorze nowego mieszkania we Wrocławiu i podpisaniu aktu notarialnego, w obowiązku nowego właściciela leży ubezpieczenie lokalu mieszkalnego. Część towarzystw ubezpieczeniowych oferuje także dodatkowe opcje, jak na przykład ubezpieczenie mieszkania, które nie otrzymało jeszcze pozwolenia na użytkowanie. Dlaczego jest to takie istotne?

Właściciel mieszkania może bowiem prowadzić prace remontowe, powoli je wykańczać i urządzać, ale nie może w nim zamieszkać. Większość deweloperów stosuje takie rozwiązania w swoich ofertach. Przykładem takich inwestycji mieszkaniowych jest na przykład https://domardevelopment.pl/inwestycje-mieszkaniowe-wroclaw/. Co w sytuacji, gdy mieszkanie jest wykończone, nie można w nim jeszcze mieszkać, a zostało zniszczone? W takim przypadku świetnie sprawdza się właśnie ubezpieczenie nieruchomości, która nie została dopuszczona do zamieszkania.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%