Zamknij
REKLAMA

Czy można kupić OC z wsteczną datą?

00:00, 25.03.2021 | materiały partnera

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi być ubezpieczony. Za brak aktualnego OC grożą kary finansowe, których wysokość może znacznie przewyższać koszt polisy. Aby tego uniknąć, należy pamiętać o zachowaniu ciągłości ubezpieczenia i pilnowaniu terminu końca umowy. A co, jeśli zapomniałeś o wykupieniu nowego OC? Czy jest możliwość nabycia polisy z datą wsteczną? Sprawdziliśmy!

Konsekwencje braku OC

Wielu kierowców postrzega ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jako zbędny wydatek, zwłaszcza że ceny polis mogą być dość wysokie. Obowiązek posiadania OC nie jest jednak pretekstem do wyciągania pieniędzy od właścicieli aut, gdyż stanowi formę ochrony przed konsekwencjami finansowymi. Brak polisy oznacza, że w przypadku kolizji będziesz zobowiązany pokryć koszty naprawy z własnej kieszeni. Ponadto, jeżeli w wypadku zostały poszkodowane osoby, zostaniesz obciążony opłaceniem leczenia, rehabilitacji, a nawet comiesięcznej renty. Mając wykupione OC, wszystkie powyższe koszty zostaną uregulowane z Twojej polisy, dlatego nie warto uchylać się od obowiązku posiadania polisy.

Przerwanie ciągłości w ubezpieczeniu wiąże się także z konsekwencjami finansowymi. Nawet dzień zwłoki oznacza naliczenie kar, których wysokość zależy od minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku. Mogą one sięgać nawet kilku tysięcy złotych, co znacznie przekracza koszt zakupu rocznego OC. Możesz to sprawdzić samodzielnie, korzystając z porównywarki cen OC i AC rankomat.pl. Warto przy tym przypomnieć, jakie kary obowiązują za przerwę w ubezpieczeniu w 2021 roku:

· do 3 dni – 1120 zł,

· od 14 do 14 dni – 2800 zł,

· powyżej 14 dni – 5600 zł.

Jeżdżąc bez ważnego OC prędzej czy później i tak zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności. Firmy ubezpieczeniowe współpracują z UFG, przesyłając informacje o kierowcach, którzy nie przedłużyli polisy. Na takie osoby nakładane są następnie kary finansowe wraz z nakazem wykupienia OC.

Przerwa w ubezpieczeniu – co zrobić?

Zdarzają się sytuacje, że właściciel pojazdu nie dopilnował obowiązku przedłużenia umowy z ubezpieczycielem. Wówczas będzie musiał się liczyć z koniecznością zapłacenia kary zgodnie z obowiązującym taryfikatorem. Należy przy tym mieć na uwadze, że nie istnieje ubezpieczenie OC z datą wsteczną i nie ma możliwości zawarcia takiej umowy w żadnej firmie. Jeżeli więc minął termin Twojej polisy komunikacyjnej, jedynym rozwiązaniem jest jej jak najszybsze odnowienie, aby uniknąć wyższych kar. Na szczęście w większości przypadków OC jest automatycznie przedłużane, dzięki czemu wielu kierowców uniknęło konsekwencji finansowych. Trzeba tylko pamiętać, że zasada ta nie obowiązuje w przypadku:

· ubezpieczenia krótkoterminowego,

· umowy zawartej przez poprzedniego właściciela pojazdu,

· polisy z nieuregulowanymi ratami.

Zakłady ubezpieczeń mają ponadto obowiązek poinformowania kierowcy, że zbliża się koniec ochrony i zostanie ona automatycznie przedłużona na kolejny rok. Takie zawiadomienie jest wysyłane na 14 dni przed zakończeniem umowy i w tym czasie właściciel może zdecydować o dalszej kontynuacji polisy lub wykupieniu jej w innej firmie.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%