Zamknij
REKLAMA

Chcesz sprzedać samochód. Poznaj swoje obowiązki

08:34, 28.04.2021 | ()
Skomentuj

Sprzedaż samochodu to poważna sprawa, która może powodować stres oraz poczucie niepewności. W tym tekście opowiemy Ci nieco więcej o tym, jakie obowiązki spoczywają na Tobie jako sprzedawcy. Dzięki tej wiedzy cała transakcja będzie bezproblemowa i całkowicie zgodna z prawem.

Sprzedajesz pojazd Ukraińcowi?

Jeśli kupującym Twój pojazd jest obywatel Ukrainy, powinieneś poznać kilka szczegółów związanych z tego typu transakcją. Warto, żebyś wcześniej wiedział, w jaki sposób zbyć samochód obcokrajowcowi, ponieważ może to uchronić Cię przed potencjalnymi problemami w urzędach. Więcej informacji o sprzedaży Ukraińcowi znajdziesz na: https://autoumowa.pl/sprzedaz-samochodu-ukraincowi-na-co-uwazac/.

Jakie obowiązki spoczywają na sprzedawcy samochodu?

Poniżej znajdziesz szczegółowo opisane wszystkie formalności, których musisz dopełnić, jeśli chcesz, żeby transakcja sprzedaży była w pełni legalna i respektowana przez urzędy.

1. Poinformuj Wydział Komunikacji

Obowiązek poinformowania o zbyciu pojazdu jest pierwszą ważną formalnością, która będzie na Ciebie czekać. Zgodnie z prawem na wykonanie tej czynności masz 30 dni od dnia podpisania umowy kupna-sprzedaży. Za brak informacji urząd może nałożyć na Ciebie karę finansową, która wynosi od 200 do 100 złotych. W sytuacji, gdy nowy właściciel otrzyma mandat z fotoradaru, to na Tobie będzie spoczywać obowiązek uregulowania należności. Właśnie dlatego nie ma sensu odwlekać poinformowania Wydziału Komunikacji. Korzyści żadnych, a konsekwencje mogą być naprawdę poważne.

2. Poinformuj towarzystwo ubezpieczeniowe

Ubezpieczyciel musi wiedzieć, że Twój samochód zmienił właściciela. W innym wypadku może dojść do automatycznego przedłużenia polisy, konieczności opłacenia raty ubezpieczenia lub przypisania szkody, której nie byłeś sprawcą na Twoje konto. Jeśli nie poinformujesz ubezpieczyciela, to nic strasznego się nie stanie, ponieważ całą sprawę będzie można odkręcić. Będzie Cię to jednak kosztować cenny czas, który mógłbyś spożytkować na coś zupełnie innego.

Zadbaj o umowę

Podczas sprzedaży pojazdu bardzo ważna jest umowa kupna-sprzedaży. Poprawność tego dokumentu jest gwarantem legalności transakcji. Jeśli w umowie nie znajdą się informacje o stronach transakcji, pojeździe, stosowne oświadczenia oraz podpisy wszystkich stron, to w świetle prawa sprzedaż nie będzie miała mocy prawnej. Sprawdź gotowy wzór umowy kupna-sprzedaży uszkodzonego samochodu: https://autoumowa.pl/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu-uszkodzonego/

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%