Zamknij

Czy trening EMS jest skuteczny?

00:00, 07.05.2021 artykuł sponsorowany

EMS (Electric Muscle Stimulation) to elektryczna stymulacja mięśni, która zdobywa coraz większą popularność w treningu siłowym i fitness. Pozwala oszczędzić czas i uzyskać pożądane efekty przy mniejszym wysiłku. Na czym polega EMS i czy rzeczywiście jest tak skuteczny, jak zapewniają ci, co go stosują. W tym artykule postaramy się przybliżyć jego metodykę działania.

Czym jest EMS?

Trening EMS  podczas ćwiczeń elektrostymuluje mięśnie, co pozwala na zwiększenie wydajności treningu i przyśpieszenie osiągnięcia  pożądanych efektów. Ta metoda również powoduje lepszą regenerację mięśni oraz skraca czas spędzony na siłowni. 

W trakcie takiego treningu stymuluje się m.in. mięśnie klatki piersiowej, brzuch, grzbietu, pośladków, pleców, ud i odcinka lędźwiowego. Jak wynika z przeprowadzonych badań na Uniwersytetach w Kolonii i Bayreucie, trening EMS daje o ponad 40% większą efektywność w porównaniu z tradycyjnym treningiem siłowym. 

Więcej o treningu EMS dowiesz się tutaj: https://fitrepublic.pl/trening-ems-czy-warto-efekty-dzialanie-i-skutki-uboczne

Skąd się wziął EMS?

EMS głównie jest stosowany  w zabiegach rehabilitacyjnych do stymulacji mięśnie, przy schorzeniach urazów mięśniowych, które powstały w wyniku wypadku lub zaniku mięśni. 

W latach 70-tych zaczął być stosowany w trakcie szkoleń żołnierzy ZSRR. Tam właśnie zauważono jego ogromny potencjał, jeżeli chodzi i zwiększenie wydolności i siły żołnierza. Tego nie dało się osiągnąć tradycyjnymi metodami.  Obecnie stosowany jest w armii amerykańskiej i NASA. 

Elektrostymulacje zaczęły być również popularne wśród zawodowych sportowców, m.in. wśród piłkarzy Realu Madryt. 

Na czym polega EMS?

Sama metoda polega na stymulacji impulsami prądu zmiennego i stałego o zmiennej częstotliwości. Na ciało trenującego aplikowane są specjalne elektrody, przez które przebiegają impulsy elektryczne. W klubach fitness wykorzystuje się specjalne kombinezony, mające na celu stymulowanie mięśni ćwiczącego, przy tym nie krępując jego ruchów.  Do kombinezonu są podłączane elektrody, będące podstawą sesji treningowej. Do całości podłącza się również specjalne pasy z mocowaniami elektrod. W trakcie treningu w takim kombinezonie stymulowanych jest osiem grup mięśniowych. Sam trening trwa ok . 30 minut, co odpowiada 90-minutowemu tradycyjnemu treningowi. Przy tym wartość spalonych kalorii przy 30-minutowym treningu, w zależności od jego intensywności, wynosi od 500 do 1200 kcal. 

Impulsy elektryczne mogą pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej, wyrzeźbieniu sylwetki oraz poprawie szybkości motorycznej ciała.  

Jak zaznaczają sami eksperci, istotnym czynnikiem, mającym duży wpływ na osiągane efekty jest odpowiednie przygotowanie. Głównym warunkiem jest dobrze zbilansowana dieta. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, co jemy bezpośrednio przed treningiem. Taka dieta przed zaprawą EMS powinna być bogata w duże ilości białka, które wpłyną na zmaksymalizowanie syntezy białek mięśniowych, a tym samym zintensyfikują dostarczanie składników odżywczych i hormonów do mięśni ćwiczącego.

Dziękujemy portalowi FitRepublic.pl za pomoc w opracowaniu treści tego artykułu. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%