Zamknij

Co oznacza duszący kaszel w nocy?

00:00, 10.05.2021 | materiały partnera

Duszący kaszel w nocy jest bardzo uciążliwą dolegliwością, która utrudnia zasypianie i uniemożliwia spokojny sen. Przyczyny nocnego duszącego kaszlu mogą być różne, od chorób górnych dróg oddechowych, po choroby serca i układu pokarmowego. Przewlekły i uporczywy kaszel w nocy oraz towarzyszące mu duszności powinny być jak najszybciej skonsultowane ze specjalistą. Co oznacza duszący kaszel w nocy? Dlaczego nasila się o tej porze dnia?

Dlaczego kaszel nasila się wieczorem i w nocy?

Kaszel jest fizjologicznym odruchem organizmu, który ma na celu oczyścić drogi oddechowe z nadmiaru wydzieliny, ciał obcych i zanieczyszczeń. Dzięki temu możliwa jest ich pełna drożność i sprawne oddychanie. Zwykle kaszel jest świadomą kontrolą człowieka, ale w nocy ma tendencję do nasilania się, co skutecznie może zakłócać wypoczynek. Duszący kaszel w nocy najczęściej jest oznaką infekcji górnych dróg oddechowych, ale może również występować niezależnie, wywołując tym samym duszności w trakcie snu. Dlaczego kaszel nasila się w tych porach dnia?

Pierwsza przyczyna jest prosta, ponieważ chodzi o siłę grawitacji. W momencie, gdy człowiek znajduje się w pozycji leżącej, obecny z gardle śluz zaczyna zbierać się w tylnej części gardła i pobudza obecne tam receptory, które odpowiedzialne są za odruchy kaszlu. Drugą zasadniczą przyczyną męczącego kaszlu w nocy jest suche powietrze, którego niestety najwięcej zbiera się zimą. Drażni ono błonę śluzową nosa i gardła, przez co kaszel w nocy się nasila. Najlepszym rozwiązaniem jest dbanie o odpowiedni poziom wilgotności powietrza zarówno w okresie zimowym, jak i latem.

Co oznacza duszący kaszel w nocy?

Najczęstszą przyczyną duszącego kaszlu w nocy, poza suchym powietrzem, są choroby górnych dróg oddechowych. Wśród nich wymienia się obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelową i alergię na roztocza oraz kurz, które znajdują się w domu. Duszący kaszel w nocy może również oznaczać inne infekcje górnych dróg oddechowych, jak ostre zapalenie oskrzeli. Łatwo jednak zdiagnozować takie problemy, ponieważ w ich przypadku występują dodatkowe objawy - katar, utrata apetytu, gorączka, czy też ogólne uczucie rozbicia. Uporczywy kaszel w nocy utrudnia zasypianie i utrzymanie ciągłości snu, przez co możemy w nocy bardzo często się budzić.

Co może być przyczyną duszącego kaszlu w nocy?

Duszący kaszel w nocy może mieć wiele podłoży. Mało kto zwraca uwagę na to, ale także refluks żołądkowo-przełykowy może przyczyniać się do podrażnienia ścian gardła, co będzie powodować odruch kaszlu. Napady nocnego kasłania mogą być wywoływane również chorobą układu krążenia, a ściślej mówiąc - lewokomorowej niewydolności serca. Przewlekły kaszel może być jeszcze wywoływany przez przyjmowane leki. Rzadko kiedy pacjenci uważnie czytają ulotki z informacjami o działaniach niepożądanych. Najczęściej odpowiedzialne za to są leki na nadciśnienie. Więcej na temat tego, co oznacza duszący kaszel w nocy i co może go powodować, można dowiedzieć się z https://sembella.pl/porady/dokuczliwy-kaszel-snu/.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%