Zamknij

Czy można sprzedać nieużywaną piwnicę?

09:13, 19.05.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:13, 19.05.2021

Piwnica to dodatkowe pomieszczenie, które dla mieszkańców bloku często okazuje się idealnym miejscem na składowanie zapasów, sprzętu sportowego, czy sezonowych produktów. Wiele osób, które nie potrzebują dodatkowej powierzchni, zastanawia się nad możliwością sprzedaży nieużywanej piwnicy. Czy taka transakcja jest zawsze możliwa? Jakie wymagania związane są ze sprzedażą piwnicy?

Komórka lokatorska a piwnica

Piwnicą określamy pomieszczenie o średniej wielkości od 4 do 7 metrów kwadratowych. Z kolei komórki lokatorskie to mniejsze pomieszczenia o średniej powierzchni od 2 do 4 metrów kwadratowych. Piwnice najczęściej występują w starszym budownictwie i często wchodzimy w ich posiadanie kupując mieszkanie z rynku wtórnego. Komórki lokatorskie to domena nowoczesnego budownictwa. Deweloper budując blok, oferuje możliwość dokupienia komórki lokatorskiej, ponieważ ich liczba w danej inwestycji jest zdecydowanie mniejsza niż liczba sprzedawanych mieszkań. Mieszkania na sprzedaż w Poznaniu w Nowym Mieście posiadają komórki lokatorskie, których ceny zaczynają się od 3 300 złotych.

Sprzedaż piwnicy

Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, często nie mamy wyboru, czy kupujemy mieszkanie z piwnicą czy bez. Jeśli dokonamy zakupu mieszkania z piwnicą, której nie planujemy używać, możemy zdecydować się ją odsprzedać. Cały proces nie jest jednak prosty i wymaga wykonania kilku czynności. Zacznijmy jednak od początku. Według ustawy o własności lokali w skład mieszkań wchodzą również części, które nie przylegają do niego bezpośrednio. Mogą to być grunty oraz lokale znajdujące się poza budynkiem, komórki lokatorskie, piwnice, garaże oraz strychy. W teorii sprzedaż nieużywanej komórki lokatorskiej jest niemożliwa, jednak jeśli mamy prawo własnościowe do mieszkania z piwnicą, możemy dokonać wyodrębnienia lokalu.

Postępowanie dotyczące wyodrębnienia lokalu

Decydując się na taki krok, musimy otrzymać zgodę od wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej na taki krok. Jeśli otrzymamy decyzję negatywną, możemy udać się do sądu i na takiej drodze rozstrzygnąć tę kwestię. Jeśli już uda nam się wyodrębnić piwnicę lub komórkę lokatorską jako osobny lokal, należy zdobyć zaświadczenie o ich samodzielności. Taką decyzję wydaje prezydent miasta lub starosta powiatowy. Kolejnym krokiem jest zawarcie umowy, w formie aktu notarialnego o ustanowienie osobnej własności budynku. Dopiero w tym momencie możemy dokonać sprzedaży piwnicy.

Sprzedaż piwnicy lub komórki lokatorskiej jest jak najbardziej możliwa. Jest to jednak wieloetapowy proces, wymagający od nas zaangażowania czasu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%