Zamknij

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego czy wtórnego - co wybrać?

10:31, 19.05.2021 | materiały patnera

Zwolenników zakupu nowego mieszkania w stanie deweloperskim jest równie wielu, co chętnych na mieszkania z tzw. drugiej ręki czyli z rynku wtórnego. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Jakie? O tym przeczytamy niżej.

Mieszkanie w stanie deweloperskim

Decydując się na zakup mieszkania, warto się zastanowić nad lokalem w stanie deweloperskim, czyli z rynku pierwotnego. Zaletą takich mieszkań jest fakt, że nikt przed nami w nich wcześniej nie mieszkał. Możemy je wykończyć i wyposażyć wg własnego uznania. Jest to doskonały pomysł, zwłaszcza gdy poszukujemy mieszkania w konkretnej lokalizacji, metrażu i wiemy, że deweloperzy w tym miejscu planują lub już budują kompleksy mieszkaniowe.

Dodatkowym atutem jest fakt, że chroni nas ustawa deweloperska, a ponadto mamy możliwość płatności w ustalonych z góry harmonogramach, co znacząco może wpłynąć na nasz portfel. Jest to istotne z reguły wtedy, gdy nie musimy od razu zaciągać kredytu hipotecznego, tylko możemy wpłacić np. 10 czy 20% wartości ze środków własnych na rachunek powierniczy, otwierany w tym celu przez dewelopera. Kolejny plus w przypadku nowo oddanego mieszkania to fakt, że w ciągu kilku pierwszych lat użytkowania nie musimy martwić się o żadne remonty. Lokal jest nowy, gotowy do urządzenia. Czasem mamy też szansę znaleźć mieszkanie pod klucz, tzn. w pełni wykończone i gotowe do zamieszkania.

Mieszkanie z rynku wtórnego

Mieszkania na sprzedaż w Poznaniu z rynku wtórnego cieszą się sporą popularnością. Jest ich mniej, niż tych z rynku pierwotnego, ale warto rozglądać się cierpliwie, zwłaszcza gdy nie musimy szukać pod presją czasu. Może się bowiem okazać, że znajdziemy lokal, który spełnia nasze oczekiwania nie tylko pod względem rozplanowania pomieszczeń, ale również lokalizacji. Zaletą takiego mieszkania jest fakt, że możemy wprowadzić się od razu, praktycznie bez większych remontów, zwykle lokal będzie wymagał tylko odświeżenia, choć zdarza się, że już sam sprzedawca o takie aspekty zadba by oferta mieszkania była atrakcyjniejsza od innych. Jeśli chodzi o ceny, pojawiają się okazje. Jednak zwykle mieszkania używane, zwłaszcza wykończone i wyposażone w wysokim standardzie, zbliżają się lub są równe pod względem ceny tym od dewelopera. Plusem jest brak czasu oczekiwania na wymarzone mieszkanie oraz możliwość negocjacji ceny ze sprzedawcą.

Mieszkanie dopasowane do potrzeb

Trudno jednoznacznie przesądzić, który rynek nieruchomości jest lepszy. Każdy bowiem ma swoje plusy i minusy. Najważniejsze, żeby nabywca znalazł takie mieszkanie, o jakim marzył. Znajdując lokal z drugiej ręki, spełniający oczekiwania pod względem lokalizacji, ceny oraz samej aranżacji, powinniśmy zdecydować się szybko. Jeśli zaś mamy swoje ulubione okolice i widzimy, że deweloper planuje tam budownictwo mieszkaniowe, poczekajmy na nowe mieszkanie, w którym zaplanujemy taką aranżację wykończenia i wyposażenia, o jakiej zawsze marzyliśmy.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%