Zamknij

Inwestycja w fotowoltaikę - zielona energia dla Twojego domu

00:00, 04.06.2021 | materiały partnera

Decydując się na energię słoneczną jako źródło prądu dla naszego domu, stajemy się niezależni energetycznie. Nie musimy się martwić stale rosnącymi cenami za prąd i nowymi podatkami. Inwestując w fotowoltaikę możemy liczyć na korzyści finansowe oraz pomagamy chronić nasze środowisko.

System upustów i dofinansowania na fotowoltaikę

Unia Europejska dąży do tego, by Europa stała się neutralną dla klimatu. Tworzy projekty, które mają na celu poprawienie opłacalności takich zmian i motywuje do tego kraje członkowskie. Do najpopularniejszych programów w Polsce należy dofinansowanie “Mój prąd” obniżające koszt instalacji oraz podatkowa ulga termomodernizacyjna. Warto również sprawdzić projekty gmin i miast, które często przygotowują specjalne obniżki dla swoich mieszkańców. Na opłacalność wpływa również w znacznym stopniu system upustów, który pozwala nam na wykorzystanie nadwyżek energii. Więcej o tym w artykule: https://sunergo.pl/blog/net-metering-system-opustow/.

Instalacja fotowoltaiczna dla domu

Dotacja w znacznym stopniu pomoże nam obniżyć koszty ponoszone za energię. Kolejnym krokiem jest przeanalizowanie indywidualnego zużycia prądu. Opłacalność fotowoltaiki dla domu zależy od:

  • wysokości miesięcznych rachunków za prąd,
  • położenia i nachylenia dachu lub gruntu, na którym zamontowane będą panele słoneczne,
  • ewentualnych napraw dachu.

Opłacalność fotowoltaiki najprościej oszacować korzystając z kalkulatora fotowoltaicznego, który po wprowadzeniu danych obliczy wstępną wielkość instalacji, jej koszt oraz po jakim czasie się zwróci. Aby uzyskać bardziej szczegółowe dane, warto umówić się na audyt fotowoltaiczny ze specjalistą, który dodatkowo doradzi jaki rodzaj paneli i konstrukcji wsporczej wybrać oraz podpowie z jakich programów można skorzystać.

Jak sprawdzić czy fotowoltaika jest opłacalna - podsumowanie

Dzięki kalkulatorom fotowoltaicznym i możliwości skorzystania z audytu fotowoltaicznego przed zakupem instalacji, obliczenie opłacalności fotowoltaiki nie musi być skomplikowane. Warto wiedzieć, że wiele banków oferuje niskoprocentowe kredyty, które traktowane jako inwestycja w ochronę środowiska, mają dobre warunki dla inwestorów.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%