Zamknij

Rejestracja czasu pracy online - o czym pamiętać?

00:00, 11.06.2021 | materiały partnera

Firmy czy też przedsiębiorstwa zarówno te małe, jak i duże mają obowiązek stosowania rejestracji czasu pracy pracownika. Jest to wymagane zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10.12.2018 r. Ewidencja czasu pracy jest również wymagana, jeżeli w firmie jest zatrudniona tylko jedna osoba. Korzystając z elektronicznego systemu do rejestracji czasu pracy dana jednostka organizacyjna w firmie będzie mogła skorzystać z zalet tego rodzaju oprogramowania. Programy te bowiem pozwalają na bezpośredni i przejrzysty dostęp do kalendarza pracy, dokumentowania przepracowanych godzin i nie tylko. Warto poznać ten rodzaj nowoczesnego i przyjaznego systemu online.

Co to jest oprogramowanie do rejestrowania czasu pracy?

Oprogramowanie do rejestrowania czasu pracy, jak sama nazwa wskazuje, jest to pewnego rodzaju system online umożliwiający kontrolowania godzin przez pracodawcę zgodnie z przepisami pracy. Warto nadmienić, że dostęp do zapisywania godzin swojej pracy ma każdy pracownik. System działa w chmurze internetowej. W związku, z czym możemy bezpośrednio zalogować się do interfejsu oprogramowania. System jest bardzo szybki, a także intuicyjny. W zaledwie kilka chwil jesteśmy w stanie zarejestrować swoją pracę oraz śledzić poprawność wpisywania danych, a także monitorować status naszych prac.

Aplikacje do ewidencji godzin są również często nazywane programami RCP. Zapisują dane odnośnie przepracowanych godzin. Kontrolują w czasie rzeczywistym również nieobecności pracownika, obecności czy też spóźnienia. Narzędzie to jest dużą pomocą dla działów księgowo-kadrowych, ponieważ pozwala im generować przydatne raporty online, które pozwalają na poprawne i bezbłędne prowadzenie dokumentacji dotyczącej godzin pracy. 

Ze względu na możliwość uruchomienia aplikacji w sieci internetowej, każdy pracownik pracujący zdalnie, w firmie czy też w delegacji ma możliwość używania systemu do rejestracji czasu pracy. Warto zapoznać się z oprogramowaniem tego typu na www.inewi.pl. Oprogramowanie pozwala generować miesięczne raporty dotyczące rozliczeń płacowych.

Jak używać oprogramowania do ewidencji godzin pracy?

Każdy pracownik w firmie niezależnie od stanowiska, jakie wykonuje musi posiadać tak zwaną kartę pracy, gdzie są wpisywane jego dane odnośnie obecności, a także godzin pracy i wolnych dni. Jest to wymóg, który powinna spełniać firma. Przestrzeganie tych zasad można śmiało wykorzystać w oprogramowaniach online, wspomagających i ułatwiających ewidencje godzin.

Rejestracja czasu pracy online - podstawowe informacje powinny zawierać takie dane jak:

  • Praca w godzinach nocnych,
  • Praca w powszednie dni,
  • Praca wykonywana w nadgodzinach,
  • Urlopy,
  • Dyżury,
  • Usprawiedliwienia oraz nieusprawiedliwienia obecności pracownika,
  • Zwolnienia od zajęć.

Korzystanie z papierowej wersji prowadzenia rejestracji czasu pracy to nie lada wyzwanie. Ponieważ jeśli mamy większą liczbę pracowników, zarządzanie czasem pracy, urlopami itp. jest o wiele trudniejsze na kartce. Możliwość popełnienia błędu jest tu duża. Dany pracownik musi pamiętać o wpisywaniu na specjalną papierową listę obecności. Natomiast korzystając z systemów ewidencji czasu pracy online, dana osoba może wprowadzać dane bez popełnia znacznej liczby pomyłek, ponieważ system automatycznie wykrywa błędy. Oprogramowanie posiada zautomatyzowane opcje przypomnień o rejestracji godzin. Poza tym wszystkie dane są bezpieczne przechowywane na serwerze zewnętrznym, więc mamy pewność, że będą one zawsze aktualne i na wyciągnięcie ręki.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%