Zamknij

Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych. Raport

11:21, 08.07.2021 () Aktualizacja: 13:06, 12.07.2021

Rokrocznie w Polsce dochodzi do dużej liczby wypadków i kolizji drogowych. Najczęstszą ich przyczyną jest nadmierna prędkość i niedostosowanie się kierującego do warunków panujących na drodze. Niestety, wciąż gros kierowców szafuje życiem swoim oraz innych - widać to niemal za każdym razem, kiedy wyjeżdża się na drogę.

Jak to wygląda w statystykach?

Spójrzmy na samą Warszawę, czyli największe polskie miasto. Jak wynika z danych udostępnionych przez stołeczną policję, najczęstszą przyczyną wypadków w 2020 roku było nieustąpienie pierwszeństwa - aż 209 zdarzeń. Następnie na liście znajduje się nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych - 116 zdarzeń. Praktycznie w co trzecim wypadku na warszawskich drogach brali udział piesi. Co więcej – to właśnie oni stanowią połowę z 44 ofiar wypadków. Rannych zostało 192 przechodniów. To alarmujące statystyki. Zwłaszcza że zmieniło się prawo i pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo.

Oczywiście nie jest tak, że piesi są całkowicie bez winy, bo niemal półtora tysiąca zdarzeń z ich udziałem to pokłosie nieodpowiedzialnych decyzji z ich właśnie strony. Nie da się jednak ukryć, że kierujący pojazdami zwracają wciąż za mało uwagi na otoczenie. 

Szczegółowy policyjny raport za 2020 rok nie napawa optymizmem. Wypadków co prawda było mniej niż w ubiegłych latach, ale na drogach zginęło więcej osób. Oczywiście zaskoczeń nie ma - do zdarzeń dochodziło głównie z powodu brawury, nieodpowiedzialności, złych decyzji oraz nietrzeźwości. Niepokojem napawa zwłaszcza ostatnia statystyka - aż 2540 wypadków zostało spowodowanych pod wpływem alkoholu.

Zabezpiecz swoje zdrowie

Wybierając polisę, warto rozważyć zakupienie ubezpieczenia NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków. Za stosunkowo niewielkie pieniądze zyskujemy spokój oraz wypłacenie świadczenia w razie nagłego zdarzenia.

Co ważne, NNW działa zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Dotyczy ono nie tylko uszczerbku na zdrowiu czy zgonu spowodowanego wypadkiem drogowym - chroni nas również podczas eksploatacji samochodu. Oznacza to, że jeśli coś się stanie, np. w trakcie wsiadania lub wysiadania z auta, podczas tankowania, wymiany żarówki czy opony, świadczenie zostanie wypłacone.

Warto pamiętać, że korzystając z NNW, nie tracimy zniżek za bezszkodową jazdę. W kwestiach bezpieczeństwa nie ma miejsca na oszczędności. NNW pomoże pokryć ewentualny koszt leczenia kierowcy lub pasażerów, umożliwi rehabilitację, a na wypadek śmierci ubezpieczonego zapewni wsparcie finansowe jego rodzinie. To sposób na bezpieczniejsze, spokojniejsze podróżowanie. Wysokość świadczenia waha się między 10 a 15 tysiącami złotych, w zależności od wybranego wariantu. Ubezpieczenie można kupić online - to wygodna i bezpieczna opcja dla wszystkich kierowców.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%