Zamknij
REKLAMA

Jak korzystać z wielorazowych maseczek ochronnych?

10:57, 13.07.2021 | materiały partnera

Chociaż maseczki wielorazowe były znane od lat, ostatnie kilkanaście miesięcy sprawiło, że musieliśmy się z nimi zaprzyjaźnić wszyscy. Aby taka maseczka była skuteczna, liczy się nie tylko materiał, z jakiego jest wykonana, ale również sposób użytkowana.

Dobrej jakości maseczka jest barierą dla groźnych drobnoustrojów i wirusów znajdujących się w powietrzu. Chociaż nie można powiedzieć, by dawała 100% ochrony, to w dużej mierze zabezpiecza przed przedostaniem się patogenów do naszego organizmy. Zastanówmy się więc, w jaki sposób powinniśmy korzystać z maseczek, by czerpać jak najwięcej korzyści.

Podstawowe zasady

Choćbyśmy mieli nie wiadomo jak dobrą maseczkę, musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim w miarę możliwości powinniśmy unikać jej dotykania po tym, jak ją założymy. Oznacza to, że maska musi być na tyle dopasowana, byśmy nie musieli jej poprawiać, ani przesuwać. Jeżeli przypadkiem dotkniemy przedniej części maski, od razu umyjmy ręce. To właśnie w tym miejscu zatrzymują się drobnoustroje.

Skoro nie możemy maseczki dotykać, to tak samo nie powinniśmy jej zsuwać, by móc coś zjeść lub z kimś porozmawiać. To również skutkuje przemieszczeniem się patogenów z maski na palce. Jeżeli mamy maseczkę bawełnianą, to pamiętajmy, że chociaż jest wielorazowa, to drugi raz jej nie zakładamy. Najpierw trzeba ją wyprać i usunąć wszystko, co zdążyło się na niej osadzić. Do tego obecność maseczki nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad higieny. W dalszym ciągu musimy często myć i dezynfekować ręce.

Ważny sposób zakładania i ściągania

Na skuteczność maski wpływa nie tylko to, w jaki sposób postępujemy w trakcie samego użytkowania. Liczy się również sposób zakładania maski i to, jak ją ściągamy. Zanim założymy maseczkę, powinniśmy dokładnie umyć ręce, a na koniec sięgnąć po środek dezynfekujący. Dzięki temu zabezpieczymy się przed wprowadzeniem na maseczkę drobnoustrojów. Następnie zakładamy maskę w taki sposób, by nigdzie nie było żadnych szczelin. Niektóre maski mają specjalny metalowy nosek pozwalający lepiej dopasować maskę do naszej anatomii.

Kiedy już chcemy zdjąć maseczkę, zacznijmy od tylnej części. Będą to gumki albo sznurki, w zależności od tego, jaką posiadamy maskę. Starajmy się nie dotknąć jej przodu. Po zdjęciu od razu wrzućmy maskę do prania. Powinna mieć jak najmniejszy kontakt z powierzchniami znajdującymi się w domu jak blaty mebli. To mogłoby przyczynić się do przenoszenia patogenów. Od razu, gdy maskę zdejmiemy, dokładnie myjemy i dezynfekujemy ręce.

Jak nosić?

Warto wspomnieć o tym, że maseczki wielorazowe mogą mieć różną żywotność. Jeżeli mamy zwykłe maski bawełniane, być może nawet uszyte przez nas, wystarczy je prać. Jest jednak wiele maseczek, które można kupić w sklepie, a wtedy musimy trzymać się zaleceń producenta. Przykładowo, jeśli posiadamy maskę przeciwpyłową, to musimy w niej co 28 dni wymienić filtr. Poza tym w przypadku, kiedy maseczka w trakcie użytkowania jest mokra, lepiej wymienić ją na świeżą.

Nasza oferta masek dostępna jest na stronie https://zdrovi.pl/k/maseczki-ochronne-wielorazowe/

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%