Zamknij

Jak zostać żołnierzem zawodowym – nowy system rekrutacji do Wojska Polskiego

10:02, 15.11.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:46, 16.11.2021

Szereg ubiegłorocznych systemowych zmian w procesie rekrutacji do służby wojskowej wywołało znacznie większe zainteresowanie odbyciem przeszkolenia wojskowego.
Z ważniejszych zmian, o których należy wspomnieć jest skrócenie czasu przeszkolenia do miesiąca, możliwość zgłoszenia chęci odbycia przeszkolenia poprzez resortowy portal rekrutacyjny www.zostanzolnierzem.pl  lub możliwość odbycia niezbędnych badań w jednym miejscu w stworzonych w tym celu Wojskowych Centrach Rekrutacji, w których kandydaci w ciągu jednego dnia zrealizują wszystkie niezbędne formalności. To tylko niektóre ze zmian, które już od dziś dostępne są dla wszystkich tych, którzy swoją przyszłość planują związać z Wojskiem Polskim.

Nowe rozwiązania, z których mogą skorzystać Polacy, to wynik kolejnego etapu procesu reformy systemu rekrutacji do Sił Zbrojnych RP.

  • Wojskowe Centrum Rekrutacji – czyli miejsca, w których w maksymalnie w 1 dzień kandydat do wojska odbędzie rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz będzie zbadany przez komisję lekarską. Wojskowe Centra Rekrutacji, powoływane są na terenie kraju, w miejscach gdzie występuje duże zainteresowanie służbą wojskową. Do tej pory kandydaci na żołnierzy musieli przechodzić każdy z etapów rekrutacji osobno, niekiedy w innych miejscach i różnych terminach. W przypadku pozytywnej opinii specjalistów z Wojskowego Centrum Rekrutacji kandydat na żołnierza, tego samego dnia, otrzyma kartę powołania na szkolenie podstawowe (tzw. służbę przygotowawczą).
  • Szkolenie podstawowe ( służba przygotowawcza) – maksymalnie 30 dni, a nie 90. Skracamy szkolenie podstawowe tzw. służbę przygotowawczą zachowując jednocześnie najważniejsze elementy programu szkolenia, dla osób, które nigdy nie służyły w wojsku i nie składały przysięgi wojskowej. Reforma zakładała również zwiększenie ich częstotliwości (terminarz 2021)tak aby skrócić okres oczekiwania chętnych. Dotychczas szkolenia odbywały się w trzech turnusach na rok. Teraz jest ich zdecydowanie więcej. Po pozytywnym zakończeniu szkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej – kandydat, już jako żołnierz, zostanie przeniesiony do rezerwy. Następnie zapoznany zostanie z wolnymi stanowiskami w wybranych jednostkach
    w zależności, w której części kraju chciałby służyć jako żołnierz zawodowy. Dodatkowo dowódcy będą mogli typować odpowiednich kandydatów na stanowiska do swoich jednostek już na etapie szkolenia. Nie bez znaczenia dla kandydatów jest również fakt, że szkolenie jest całkowicie bezpłatne i nie wymaga konieczności rozwiązywania stosunku pracy. W trakcie szkolenia kandydat otrzymuje bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie oraz żołd.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%