Zamknij
REKLAMA

Złom stali szybkotnącej - wszystko, co warto wiedzieć

14:49, 01.10.2021 | materiały partnera

Stal szybkotnąca to najdroższy materiał wśród wszystkich stali narzędziowych, co jest podyktowane jej wyjątkowym składem i właściwościami fizyko-chemicznymi. Skupowanie tego surowca to sprawdzony sposób na poprawę stanu środowiska naturalnego, za czym przemawia wiele rozsądnych argumentów. Zamiast więc składować złom bez wyraźnego celu, lepiej się go pozbyć i zyskać dodatkowe fundusze.

Stal szybkotnąca – co to jest?

Warto wiedzieć, że stal szybkotnąca określana jest skrótem HSS od angielskiego określenia High Speed Steel. Materiał ten zaliczany jest do stopowych stali narzędziowych, które składają się ze stopu żelaza oraz cennych dodatków stopowych:

  • chromu – w ilości od 3,5% do 5%,
  • molibdenu – od 1% do 11%,
  • wolframu – od 1% do 21%,
  • wanadu – od 1% do 5%,
  • kobaltu – od 4% do 13%.

To właśnie taki skład wpływa na właściwości HSS, ale również cenę. Skupowanie stali szybkotnącej to rozwiązanie, na którym mogą skorzystać zarówno ludzie, jak i środowisko. Z jednej strony powtórne wykorzystanie materiału nie wymaga wytwarzania nowych stopów metali, a dodatkowo pozwala pozbyć się zalegającego złomu. Dzięki temu możemy oszczędzać naturalne złoża, które z roku na rok coraz bardziej się kurczą. Warto więc na poważnie rozważyć recykling złomu stali szybkotnącej, na którym można zarobić, sprzedając zalegające zużyte narzędzia.

Złom stali szybkotnącej – zastosowanie

Stal szybkotnąca ma wiele zalet, co znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza jej wysoka twardość i odporność na zużycie, a także możliwość wykorzystania w nawet bardzo wysokich temperaturach, nieprzekraczających 600 stopni Celsjusza. Dzięki temu złom stali szybkotnącej może być wykorzystywany do produkcji nowych narzędzi, które stosowane są do skrawania i precyzyjnej obróbki wielu metali.

Dodatkowo stal szybkotnącą można podzielić na gatunki, których poszczególne rodzaje znajdują swoje zastosowanie w nieco innych dziedzinach:

  • HSS SW7M – uniwersalna i popularna stal wykorzystywana do produkcji narzędzi skrawających, takich jak wiertła, noże tokarskie, frezy tarczowe, frezy piłkowe.
  • HSS SW18 – popularna stal wykorzystywana zwłaszcza we frezach modułowych, walcowych oraz walcowo-czołowych.
  • HSS SK5M – szczególny rodzaj stali wykorzystywany często podczas obróbki stali nierdzewnej oraz kwasoodpornej, z których wykonywane są m.in. gwintowniki i frezy palcowe.
  • HSS SW9 i SW12c – to rodzaj stali, który można coraz rzadziej spotkać w codziennym życiu. Jeszcze do niedawna wykonywano z niej niektóre narzędzia jak frezy modułowe składane oraz wiertła.

Stal szybkotnąca – cena

Złom stali szybkotnącej to cenny materiał, który świetnie nadaje się do wtórnej obróbki. Jego cena w stellmet.pl jest jednak uzależniona od składu oraz gatunku HSS, a także od ilości materiału przeznaczonego na sprzedaż. Poszczególne gatunki stali mają różną zawartość dodatków stopowych, co kształtuje ostateczną cenę złomu. Najmniej można zarobić na sprzedaży stali szybkotnącej SW9, a najwięcej na SW18.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%