Zamknij
REKLAMA

Na czym polega spedycja międzynarodowa?

15:17, 25.10.2021 | materiały partnera
Skomentuj

W dzisiejszych czasach transport międzynarodowy stanowi podwaliny handlu. Spedycja międzynarodowa przyczynia się do płynnego i skutecznego przemieszczania się towarów z zagranicy do magazynów i sklepów na całym świecie. Kim jest spedytor i co wchodzi w skład jego obowiązków?

Optymalizacja transportu towarów

Firmy spedycyjne oferują szereg usług, które mają na celu usprawnić proces przewozu dóbr. Spedycja międzynarodowa na zaplanowaniu i monitorowaniu transportu towarów z punktu A do punktu B. Przewóz ten może odbywać się droga lądową, powietrzną lub wodną, ta pierwsza jest wciąż najpopularniejszym sposobem, ale nie najbardziej efektywnym. Tą drogą przy pomocy flot ciężarówek lub pociągów przesyła się towary na stosunkowo niewielką skalę.

Wbrew pozorom transport wodny, czyli morski i rzeczny stanowi około 80% przewozu towarów na świecie. Drogą lotniczą transportuje się zazwyczaj dobra drogie i luksusowe. Dzięki pracy spedytorów każdy z wyżej wymienionych rodzajów przewozu towarów odbywa się sprawnie i bezpiecznie.

Czym zajmuje się spedytor międzynarodowy?

Spedycja międzynarodowa to nie tylko przewóz dóbr z miejsca na miejsce. Zakres obowiązków spedytora jest o wiele szerszy i musi on w sposób kompleksowy zająć się transportem towarów tak, aby trafiły do odbiorcy bezpiecznie i jak najszybciej. Zajmuje się on przechowywanie i tworzeniem dokumentów związanych bezpośrednio z przewozem ładunków. Musi on zadbać o ubezpieczenie dóbr, jak również o ich odprawę celną. Spedytor organizuje i zleca załadunek i przepakowywanie towarów oraz dba o odpowiednie warunki ich przechowywania.

Ponadto negocjuje on ceny przewozu dóbr, utrzymuje stałe kontakty z bazą klientów i partnerów oraz stara się pozyskiwać nowych. Poza tym musi on na reagować na bieżąco w razie jakichkolwiek nieoczekiwanych sytuacji lub niedogodności, które mogą wydarzyć się na trasie. Kiedy towar trafi już do miejsca docelowego, spedytor powinien zadbać, aby, np. ciężarówka nie wracała pusta i zarabiała na siebie.

Czym cechuje się dobry spedytor międzynarodowy?

Praca spedytora nie należy do łatwych i przyjemnych, jest jednak kilka cech, które sprawią, że danej osobie łatwiej jest wykonywać ten zawód. Istotną rolę odgrywają tutaj zdolności organizacyjne, człowiek pełniący ta funkcje musi być w stanie umiejętnie dobierać sobie priorytetowe cele i być w stanie realizować je w określonym czasie. Spedytor nie ma ustalonego grafika zajęć i musi w czasie rzeczywistym dostosowywać się sytuacji. Taka osoba powinna też cechować się wysoko rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi.

W ciągu dnia musi on porozumiewać się z kilkunastoma, a nawet kilkudziesięcioma osobami, między innymi z kierowcami, klientami lub przewoźnikami, powinien zatem być otwarty na kontakty z ludźmi, empatyczny i potrafić skutecznie rozwiązywać konflikty. Kluczową cechą dobrego spedytora międzynarodowego jest odporność psychiczna. W związku z jego bardzo szerokim zakresem obowiązków i specyfiką zawodu, w jego pracy stresujące sytuacje zdarzają się praktycznie codziennie. Zatem nie może on być osobą łatwo ulegającą presji i przejmującą się byle czym.

Dowiedz się więcej na https://pks-sa.com/oferta/spedycja-miedzynarodowa.html

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%