Zamknij

Jaki rodzaj kuszy jest odpowiedni dla zaawansowanego strzelca?

14:54, 20.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:59, 23.12.2021

Chociaż powszechnie uważa się, że kusza w Polsce jest nielegalna, istnieje wyjątek. Kusznictwo, jako dyscyplina sportowa wciąż stanowi niszę, niemniej – jest sposobem na to, by kusza profesjonalna trafiła w Twoje ręce zgodnie z prawem. Kiedy ten rodzaj broni może być używany bez okazania stosownego dokumentu, a kiedy będziesz zobowiązany uzyskać zgodę na posiadanie broni? Co powinno wyróżniać kuszę dedykowaną zaawansowanemu strzelcowi i jaki sklep z kuszami warto odwiedzić?

Profesjonalna kusza w świetle prawa. Jak uzyskać wymagane pozwolenie?

Kusza, będąca rodzajem broni cięciwowej cieszy się dużym zainteresowaniem wśród miłośników broni w ogóle, nie jest jednak powszechnie dostępna. Tymczasem uzyskanie koniecznego pozwolenia nie jest skomplikowane. Dokument zezwalający na zakup i posiadanie profesjonalnej kuszy zgodnie z prawem uzyskasz, powołując się na cel niewymieniony w ustawie o broni i amunicji z dn. 21 maja 1999 roku i wykazując, że broń cięciwowa będzie służyła wyłącznie do celów dydaktycznych. Proces złożenia stosownych zaświadczeń jest identyczny, jak w przypadku wystąpienia na wydanie pozwolenia na każdy inny rodzaj broni.

Najważniejsze cechy kuszy dla profesjonalnego strzelca

W kusznictwie, jak w pozostałych dyscyplinach sportowych – liczy się rezultat. Profesjonalna kusza sportowa musi zatem spełniać konkretne wymagania. Na co zwrócić uwagę, szukając najlepszego rozwiązania?

Kusze sportowe – dokładność i precyzja strzałów

Decydując się na kuszę, już wiesz, że Twoim celem są możliwie najlepsze osiągi? Pamiętaj, że w przypadku tej broni najważniejsza jest precyzja. Chcąc zwiększyć wydajność, zwróć uwagę na celownik optyczny. Montowany za pomocą dedykowanej listwy, nie tylko trwale połączy kuszę i optykę, ale przede wszystkim – zwiększy Twoje możliwości.

Stawiając na jakość i precyzję strzałów, zdecyduj się na kuszę refleksyjną. Taki model charakteryzuje się brakiem krążków (takie rozwiązanie zapewnia większą rozpiętość ramion) i dużą dokładnością.

Stalowa cięciwa, a moc i zasięg kuszy

Siła penetracyjna profesjonalnej kuszy jest bardzo duża, o czym świadczy konieczność uzyskania stosownego pozwolenia – identycznego, jak pozwolenie na posiadanie broni. Co więcej, najmocniejsze kusze zostały wyposażone w stalowe cięciwy. Zastosowanie takiego rozwiązania wyraźnie zwiększyło czas naciągu, a w konsekwencji – siłę uderzenia.

Mimo ogromnej siły penetracyjnej, maksymalny zasięg kuszy jest mniejszy, niż w przypadku łuku i wynosi około 250 metrów, przy czym skuteczny zasięg broni to 100 metrów. 

Jakość wykończenia – czy na profesjonalnej kuszy warto oszczędzać?

Ogromne znaczenie dla efektywności strzelca ma jakość wykończenia kuszy. Kuszę profesjonalną będą charakteryzowały aluminiowy (lub wykonany ze stopów aluminium) korpus oraz kolba pokryta wysokojakościowym plastikiem. Zastosowanie takich rozwiązań pozwoli uzyskać odpowiedni ciężar broni, a to zapewni Ci komfort oddawania strzałów. 

Sklep z kuszami, czyli gdzie szukać profesjonalnej broni cięciwowej

Z chwilą uzyskania stosownego pozwolenia, będziesz mógł nabyć najmocniejszą kuszę. Gdzie szukać broni cięciwowej o interesujących Cię parametrach? Szeroki wybór kusz bloczkowych, pistoletowych i refleksyjnych proponuje między innymi sklep z kuszami AFG Obrona. Asortyment dedykowany amatorom kusznictwa obejmuje także bełty plastikowe i karbonowe oraz inne akcesoria dla broni cięciwowej.

Przenoszenie kuszy – jak robić to prawidłowo?

O transporcie kuszy warto pomyśleć najpóźniej w chwili zakupu broni. Zwłaszcza że przenoszenie nie tylko najmocniejszej kuszy obarczone jest konkretnymi zasadami. Kusza, jak każda inna broń nie powinna wzbudzać niepokoju wśród przechodniów lub współpasażerów. Zbędnego zainteresowania unikniesz, decydując się na plecak na kuszę sportową.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%