Zamknij

Domowy dozorca – wybieramy system monitoringu

08:52, 09.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:53, 09.05.2022

Projektujesz lub urządzasz swój dom? Z pewnością zależy ci na tym, aby był wygodny, nowoczesny, pięknie wykończony i funkcjonalny. Czy jednak pomyślałeś o bezpieczeństwie? Jeśli wciąż zastanawiasz się nad najlepszym rozwiązaniem powinieneś poznać zalety monitoringu, który możesz zainstalować w swoim wymarzonym domu.

System monitoringu to po prostu system telewizji przemysłowej CCTV (Closed Circuit TeleVision - https://www.montersi.pl/telewizja-przemyslowa). Monitoring zamontowany w domu czy na posesji, a także w firmie czy sklepie to coraz częściej spotykane rozwiązanie: jest funkcjonalne, nowoczesne oraz skutecznie chroni bezpieczeństwa obiektu i nas samych. Do innych zalet systemów monitoringu możemy zaliczyć:

Kompleksowe bezpieczeństwo – system monitoringu możemy zintegrować ze standardowym alarmem, który obudzi nas, jeśli na teren domu czy ogrodu wtargnie intruz. Dodatkowo sama obecność kamer odstrasza potencjalnego złodzieja.

Wysoka jakość obrazu – dostępne na rynku kamery oferują obraz w jakości HD, który znakomicie działa nawet w warunkach słabej widoczności i po ciemku. Kamery wyłapują nawet bardzo drobne szczegóły potrzebne do identyfikacji rabusiów.

Pełna kontrola nad tym, co dzieje się w domu lub w firmie – współczesne systemy monitoringu mogą być sterowane zdalnie. Nawet będąc na wakacjach możemy podglądać to, co dzieje się w domu. Dodatkowo odpowiednio ustawione kamery załączą alarm i poinformują nas o wykryciu niepożądanych osób na posesji, a powiadomienie przyjdzie na nasz smartfon. W ten łatwy sposób będziemy mogli zweryfikować czy alarm jest prawdziwy czy fałszywy.

Który system monitoringu wybrać?

Znamy już podstawowe korzyści wynikających z zainstalowania monitoringu. Systemy CCTV to jednak szeroka oferta systemów i urządzeń. Który zatem będzie najlepszy dla mnie? Wszystko zależy od naszych wymagań oraz cech obiektu, który chcemy monitorować.

Możemy dobrać system zarówno do małych, jak i obszernych miejsc, takich jak domy, wille, apartamentowce, lokale, fabryki itd. Ważny jest ponadto kształt obiektu i jego oświetlenie. W oparciu o te dane profesjonalne firmy zajmujące się systemami monitoringu powinny dobrać system idealny dla nas.

Systemy monitoringu mają oczywiście swoją cenę. Na rynku dostępne są tańsze systemu analogowe oraz droższy i nowocześniejszy system monitoringu IP (inaczej monitoring sieciowy). W dalszej części przybliżymy pokrótce każdy z nich.

Monitoring IP a monitoring analogowy

Zacznijmy od tańszego systemu analogowego. Systemy te można spotkać pod oznaczeniami HD-CVI, HD-TVI i AHD. Jest to rozwiązania dla osób, które szukają podstawowego zabezpieczenia za niższą cenę. System analogowy (https://www.montersi.pl/monitoring-analogowy-hd) posiada niezbędne funkcje i daje przyzwoitą jakość obrazu, dodatkowo możemy go zintegrować z alarmem w domu. Jeśli jednak zależy nam na nowoczesnym monitoringu dopasowanym do potrzeb czasu zwróćmy uwagę na monitoring sieciowy.

System monitoringu IP to rozwiązanie, które zostawia daleko w tyle kamery analogowe. Zarówno pod względem funkcji, możliwości przesyłania danych, jak i jakości obrazu. System IP wykorzystuje dobrodziejstwa sieci LAN. Dzięki temu możemy połączyć się z kamerami za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej. Daje to zatem możliwość podglądu tego, co dzieje się w domu, z niemal każdego miejsca na świecie.

Dodatkowo producenci systemów IP dostarczają użytkownikom dedykowane aplikacje na komputer i smartfon, które umożliwiają intuicyjna obsługę systemu oraz łatwe i wygodne ustawianie parametrów jego pracy. Monitoringi IP wspierają także technologię PoE (Power over Ethernet) – zasilanie (https://www.montersi.pl/zasilanie-poe) oraz przesyłanie danych realizowane są na tym samym, standardowych kablu komputerowym. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia instalację systemu IP i pozwala zamontować kamery w niestandardowych punktach posesji.

Wysoka rozdzielczość obrazu to kluczowa sprawa

Obraz z kamer sieciowych gwarantuje ponadto znakomitą jakość – wyraźne szczegóły, dobra widoczność w nocy oraz w środowisku o dużych kontrastach. To funkcje, o których kilka lat temu wszyscy mogli tylko pomarzyć. Kamery IP zapewniają obraz o rozdzielczości nawet 4Mpx. Dla porównania – modele kamer analogowych z najwyższej półki oferują maksymalnie 2Mpx. Dodatkowo niektóre kamery sieciowe posiadają opcje zaawansowanej analizy obrazu, takie jak przekroczenie linii, naruszenie strefy, zniknięcie obiektu, zliczanie osób, detekcja twarzy i wiele innych. Takie rozwiązania z pewnością znajdą zastosowanie w centrach handlowych, lokalach czy zakładach produkcyjnych. Warto także dodać, że funkcje te możemy dowolnie konfigurować.

Powyżej opisaliśmy tylko najważniejsze funkcje systemów monitoringu. Technologia ta skrywa jeszcze więcej interesujących faktów. Chcesz o nich poczytać i dowiedzieć się więcej na temat CCTV? Odwiedź stronę www.montersi.pl i skontaktuj się z nami. Odpowiemy na wszystkie pytania o monitoring i pomożemy dobrać system idealny dla twoich potrzeb.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%