Zamknij
REKLAMA

Ubezpieczenie nieruchomości - na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy?

11:05, 11.05.2022 | .

Właściciele nieruchomości muszą pamiętać o wykupieniu stosownej polisy i jej regularnym odnawianiu. Ponieważ w razie kradzieży lub innych trudnych do przewidzenia zdarzeń mogą bezpowrotnie stracić cały dobytek. Dlatego warto wiedzieć, na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając polisę ubezpieczeniową dla danego lokalu lub budynku. Zatem jak znaleźć najlepszą ofertę?

Kiedy warto ubezpieczyć nieruchomość?

Ubezpieczenie mieszkania lub domu przeznaczonego do użytku prywatnego nie jest obowiązkowe. Mimo to brak polisy może być bardzo ryzykowny, szczególnie jeśli dany lokal jest atrakcyjny i dobrze wyposażony. Obecnie w Polsce nieruchomości drożeją niemal z roku na rok, wobec czego w przypadku awarii lub utraty majątku, można liczyć na odzyskanie właściwej kwoty. Dzięki takiej rekompensacie osoba poszkodowana szybko znajdzie lokal zastępczy na podobnym poziomie i z odpowiednim umeblowaniem. Jednak, aby tak się stało, należy najpierw wybrać dobrą polisę, która właściwie zabezpieczy klienta na wypadek wystąpienia różnych zdarzeń losowych.

Ubezpieczenie domu

Dobre ubezpieczenie domu zwykle składa się z dwóch elementów, czyli ubezpieczenia samych murów oraz ubezpieczenia ruchomości. Wspomniane ruchomości to nic innego jak wyposażenie domu, do którego można zaliczyć meble, sprzęt RTV/AGD, a nawet ubrania, czy książki. Natomiast ubezpieczenie murów nieruchomości poza wartością samego lokalu obejmuje także stolarkę okienną, płytki oraz armaturę łazienkową. Co ważne umowa ubezpieczeniowa powinna gwarantować wypłatę odszkodowania w przypadku zaistnienia takich okoliczności jak:

 • pożar
 • wichura, uderzenie pioruna
 • upadek drzewa
 • wybuch
 • uderzenie samochodu lub samolotu
 • kradzież z włamaniem
 • powódź
 • trzęsienie ziemi

Tak naprawdę im więcej czynników zostanie wymienionych w polisie tym lepiej dla klienta, dlatego warto zawsze dopytać, od czego jeszcze można ubezpieczyć daną nieruchomość. Poza tym niezwykle istotna będzie także wysokość samego ubezpieczenia, która powinna odpowiadać aktualnie obowiązującym cenom rynkowym. 

Ubezpieczenie mieszkania

Wysokość polisy w przypadku mieszkania będzie uzależniona przede wszystkim od rodzaju zabudowy mieszkalnej oraz tego, na którym piętrze znajduje się dany lokal. Natomiast rozważając ubezpieczenie mieszkania w wybranej agencji ubezpieczeniowej, warto zwrócić uwagę, czy polisa obejmuje takie okoliczności jak:

 • pożar
 • zalanie
 • powódź
 • wichury
 • kradzieże
 • wybuch

Poza tym będąc właścicielem mieszkania, należy się także ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej. Ponieważ dzięki takiej polisie w razie wystąpienia awarii sprzętu dana osoba nie będzie musiała płacić z własnej kieszeni za powstałe w ten sposób zniszczenia. Jest to szczególnie ważne dla mieszkań znajdujących się na wyższych kondygnacjach.

Ubezpieczenie nieruchomości — o czym jeszcze warto pamiętać?

Szukając idealnej opcji ubezpieczenia nieruchomości, klienci zwykle chcą uzyskać maksymalne kwoty odszkodowania, przy płaceniu minimalnych składek. Jednak dobre ubezpieczenie nieruchomości, które odpowiednio zabezpieczy interesy właściciela na wypadek różnych zdarzeń, zwykle jest droższe od pakietu podstawowego. Dlatego należy zawsze indywidualnie ocenić możliwość zaistnienia poszczególnych sytuacji, by zadecydować jaka polisa będzie w danym wypadku najodpowiedniejsza. 

Właściwe ubezpieczenie domu lub mieszkania to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa. Wobec czego warto stawiać na sprawdzone oferty od uznanych towarzystw ubezpieczeniowych, ponieważ takie firmy w razie powstania szkody niezwłocznie wypłacą klientowi należne odszkodowanie.

(Polecamy)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%