Nowa sala widowiskowa, nowe centrum dla organizacji pozarządowych, nowe przedszkole integracyjne i nowa siedziba dla szkoły specjalnej. Nowe elektryczne autobusy i bezpłatna komunikacja miejska. Centrum Przyszłości Lotnictwa w byłym hotelu na lotnisku. Rozbudowa Domu Pomocy Społecznej i utworzenie ośrodka całodziennego pobytu dla seniorów. To tylko niektóre z wyborczych obietnic prezydenta Leszna i jego komitetu PL 18. Prezydent mówił, że na swoją trzecią kadencję przygotował "15 konkretów".
Kampania wyborcza nabiera rozpędu. W środę, 14 lutego konferencję prasową zorganizował prezydent Leszna Łukasz Borowiak. Przedstawił kandydatów na radnych z Komitetu Wyborczego Wyborców PL 18 Łukasza Borowiaka. Pokazał też program wyborczy, czyli "15 konkretów". Spotkanie odbyło się w Restauracji Wieniawa.
Na początek dziennikarze poznali obecnych na konferencji kandydatów na radnych i jedynki na listach w poszczególnych okręgach. Niespodzianek nie ma, są to bardzo doświadczeni samorządowcy, nazwiska znane od dawna w lokalnej polityce. Liderem komitetu PL 18 w okręgu nr 1 będzie Krystian Maćkowiak (na miejscu 2. jest Beata Hojnacka, prezeska Stowarzyszenia PL 18, z tego okręgu startuje też obecny na konferencji Łukasz Małkiewicz). Listę w okręgu nr 2 otwiera Sławomir Mocek (startuje także Danuta Foltynowicz). W okręgu nr 3 ma miejscu wiodącym jest Łukasz Borowiak (na 2. miejscu jest radna Edyta Feliczak-Przybyła, która do rady dostała się z KO, potem odeszła do Polski 2050, a teraz jest w PL 18, a na miejscu 3. - radna Hanna Kotomska). Lokomotywą w okręgu nr 4 będzie Tomasz Malepszy, były prezydent, obecny przewodniczący Rady Miejskiej, (na miejscu 2. jest Alan Kasiński, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Leszna, na 3. radny Piotr Więckowiak, a na 5. Wioletta Boncut, pracująca w Wodociągach Leszczyńskich).
Liderami list są sami mężczyźni, co nie uszło uwadze dziennikarzy. Prezydent Łukasz Borowiak bronił się jednak tym, że w nowej kadencji jedną z jego zastępczyń będzie kobieta. Stanowisko wiceprezydentki odpowiedzialnej m.in. za inwestycje i gospodarkę komunalną zaproponował jednej z urzędniczek i ona się zgodziła. Nazwiska nie chciał ujawnić.
Prezydent przedstawił także swój program wyborczy na swoją już trzecią kadencję. Zawarł w nim "15 konkretów". Oprócz inwestycji, które są rozpoczęte i będą kontynuowane, jak np. modernizacja pływalni Akwawit, znalazło się w nim także wiele nowych zadań. Pytany o ich finansowanie odpowiedział, że będzie ono pochodzić przede wszystkim z funduszy unijnych i zaznaczył, że miasto jest liderem w Wielkopolsce jeśli chodzi o pozyskiwanie pieniędzy z Brukseli.
Jakie inwestycje będzie realizował prezydent Łukasz Borowiak i jego komitet PL 18? Zostały zaprezentowane na specjalnie przygotowanych planszach.
Prezydent chce zmodernizować pływalnię Akwawit, i ta inwestycja rozpocznie się niebawem. Ruszy też zagospodarowanie zbiornika w Zaborowie na miejsce rekreacji. W budynku dawnej biblioteki przy ulicy Chrobrego ma powstać sala koncertowa Miejskiego Ośrodka Kultury na 600 miejsc na widowni, z restauracją i hotelem dla aktorów.
W Lesznie ma powstać trzecia strefa inwestycyjna. Budowana będzie nie tylko ulica Święciechowska i łącznik do Gronowa, ale także inne drogi, np. Henrykowska, Kiepury, Szpitalna, Kurkowa. Około 80 miejsc parkingowych będzie wyznaczonych i utwardzonych przy ulicy Kustronia przy hali Ćwicznia Miejska. Przy ul. Towarowej powstanie węzeł przesiadkowy, a na terenach po kolei - osiedla mieszkaniowe.
Miejski Zakład Komunikacji zostanie przekształcony w spółkę prawa handlowego, zakupionych będzie 7 nowych autobusów elektrycznych, a komunikacja miejska będzie darmowa dla mieszkańców Leszna.
W ramach programu Zielone Leszno 2 rewitalizowane będą istniejące już parki (np. w Parku Leszczyńskich Satyryków powstanie tężnia solankowa, a parki Jonstona i Heermanna mają się powiększyć, nowy park powstanie przy ul. Solskiego, odnowione będą wały przy Alejach Konstytucji 3 Maja i alejka 21 października od Unii Europejskiej do Kameruńskiej, gdzie powstaną m.in. ogrody deszczowe)
Nowe przedszkole integracyjne powstanie przy ul. Poplińskiego, gdzie obecnie jest Przedszkole Miejskie nr 4. Nowa siedziba Zespołu Szkół Specjalnych powstanie na Grzybowie - na terenach szkoły rolniczej. Przy Szkole Podstawowej nr 7 powstanie nowa sala gimnastyczna. Modernizowane będą po kolei: : stadion lekkoatletyczny, kręgielnia, stadion żużlowy.
Rewitalizowany będzie Rynek - cztery chodniki na czterech pierzejach. Trwa remont ulicy Niepodległości, a po niej będzie przetarg na modernizację Królowej Jadwigi z fragmentem Wróblewskiego.
Przy ulicy Lipowej powstaje obecnie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. W planach jest rozbudowa Domu Pomocy Społecznej i utworzenie ośrodka dziennego lub całodziennego pobytu dla osób starszych.
Prezydent planuje też otwarcie Centrum Inicjatyw Obywatelskich. Ma ono powstać w budynku dawnego przedszkola przy ul. 17 Stycznia lub dawnego urzędu przy Przemysłowej. Oba obiekty miasto chciało sprzedać, ale bez skutecznie. Mają tam być zatem organizacje pozarządowe.
W dawnym hotelu na Lotniku Leszno ma powstać Centrum Przyszłości Lotnictwa z muzeum, salą konferencyjną, restauracją i pokojami. Nie udało się znaleźć prywatnego inwestora, który zburzy obecny obiekt i postawi nowy hotel.
- Mamy bardzo dobry budżet na ten rok, będziemy realizować jeszcze wiele innych inwestycji, które są wpisane do budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Leszna. Dla nas bardzo ważne jest to, żeby Leszno było przyjazne, bezpieczne i nowoczesne - mówił Łukasz Borowiak.
Dziennikarka naszej redakcji zapytała, czy w obliczu zadłużenia Leszna, które na koniec grudnia 2024 roku ma wynieść 232.079.000 zł, czyli 43,06 procent planowanych na ten rok dochodów, jest szansa ma realizację wszystkich wyborczych obietnic złożonych przez PL 18? Prezydent obruszył się na to pytanie.
- Mówi pani o dużym zadłużeniu, a ja mówię pani, że zadłużenie w mieście maleje - powiedział Łukasz Borowiak.
- Z całą pewnością troska o to, że jak pożyczasz to musisz oddać, jest w nas obecna - dodawał Tomasz Malepszy i zwrócił się do dziennikarki: - To zwykle kobiety bardziej perspektywicznie myślą o budżecie, zwłaszcza domowym.
Prezydent i jego ekipa idą do wyborów z hasłem z poprzedniej kampanii "Łączy nas Leszno" i nowym - "Pokażmy siłę Leszna!".
[FOTORELACJA]8509[/FOTORELACJA]
[WIDEO]1124[/WIDEO]
PiS1815:02, 14.02.2024
💩💩💩💩💩 15:02, 14.02.2024
punkty15:11, 14.02.2024
Gdzie jest tych 15 konkretów? Od 1 do 15? Dlaczego nie są konkretnie wypunktowane, od 1 do 15, jeżeli szermujecie liczbami? Ucieczka przed odpowiedzialnością? 15:11, 14.02.2024
po co?15:17, 14.02.2024
Po co komu nowa sala widowiskowa, jeżeli w tym miejscu jest konieczność miejskiego domu kultury i o tym mówiła na leszno24.pl pani przedstawicielka Urzędu Miasta, następująco: Pytanie, co stanie się z budynkiem. Odpowiedzi udzieliła nam Lucyna Gbiorczyk z Biura Prasowego Urzędu Miasta Leszna.
- Na razie mogę mówić tylko o wstępnej koncepcji, która zakłada, że budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Bolesława Chrobrego zostanie przekazany w zarząd Miejskiego Ośrodka Kultury (!!! przyp.aut.koment.). Przemawia za tym kilka argumentów. (!!! przyp.aut.koment.) MOK będzie mógł wykorzystać pomieszczenia po bibliotece do prowadzenia zajęć swoich sekcji (!!! przyp.aut.koment.) oraz na magazyny, bo takiej przestrzeni mu brakuje. Takie rozwiązanie wydaje się racjonalne ze względu na sąsiedztwo budynków obu placówek. Konkretnych decyzji, podkreślę jeszcze raz, na razie nie ma.
Pytanie, co stanie się z budynkiem. Odpowiedzi udzieliła nam Lucyna Gbiorczyk z Biura Prasowego Urzędu Miasta Leszna.
- Na razie mogę mówić tylko o wstępnej koncepcji, która zakłada, że budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Bolesława Chrobrego zostanie przekazany w zarząd Miejskiego Ośrodka Kultury. Przemawia za tym kilka argumentów. MOK będzie mógł wykorzystać pomieszczenia po bibliotece do prowadzenia zajęć swoich sekcji oraz na magazyny, bo takiej przestrzeni mu brakuje. Takie rozwiązanie wydaje się racjonalne ze względu na sąsiedztwo budynków obu placówek. Konkretnych decyzji, podkreślę jeszcze raz, na razie nie ma. 15:17, 14.02.2024
as17:15, 14.02.2024
Nie, nie, nie dla tej grupy ludzi. Pl18 już rządziła i nie zrobiła nic oprócz finansowania Unii. Obiecywanie remontu Swięciechowskiej to jak żart po panowaniu przez 8 lat. 17:15, 14.02.2024
Gość17:58, 14.02.2024
Zabrakło 16 punktu: stop finansowaniu żużla !!!
aha...za środki unijne, czyli kolejne kredyty.....tym państwu już dziękujemy...ciągle te same twarze... 17:58, 14.02.2024
Ja19:28, 14.02.2024
Tej ekipie to już rączki zesztywniały, od podnoszenia łapek.za.każdą głupotą wymyśloną przez Borowiaka. Teraz wychodzą z ukrycia, ale przez dwie kadencje mieszkańców mieli gdzieś. No to teraz my wam pokażemy, gdzie jest wadze miejsce. Na śmietniku historii!!!!
19:28, 14.02.2024
00719:33, 14.02.2024
Ten wasz.program to jak yetti. Jak u Tuska. Nikt go nie widział, ale wszyscy o nim gadają. I tak samo jak Tuska dwa miesiące po wyborach o obietnicach zapomnicie. 19:33, 14.02.2024
Brown tongue10:11, 15.02.2024
Czopek prezydenta dostał dwójke na liście? Brawo ANAL. Lizaleś, lizałeś i się dolizałeś 10:11, 15.02.2024
xXx14:14, 17.02.2024
Gdzie jest ta apolityczna MRML? Przewodniczący do dymisji Borowiak na to pozwala mam nadzieję że inna władza wyciągnie z tego konsekwencje 14:14, 17.02.2024
leszczynianin23:14, 17.02.2024
brzmi ciekawie, lecz brak walki z samochodozą i szalonymi prędkościami samochodów na ulicach to skandal! 23:14, 17.02.2024
Muzyk z Leszna15:55, 14.02.2024
1 2
Co do lokalizacji w dawnej bibliotece to jest to ciekawa sprawa i ciężko to sobie wyobrazić i ma Pan/Pani w tej sprawie rację, że zagospodarowanie budynku przez MOK byłoby zdecydowanie potrzebne tej instrytucji do przytoczonych przez Pana/Panią celów.
Jednak postaram się wytłumaczyć dlaczego w Lesznie potrzebna jest porządna sala, w której mogłyby się odbywać koncerty:
- obecna sala MOKu nie jest odpowiednio dostosowana w kwestii akustycznej i o ile drobne występy wokalne z akompaniamentem "z płyty" jakoś brzmią to koncerty klasyczne (na przykład festiwal im. Romana Maciejewskiego, koncerty Szkoły Muzycznej, Barok Plus i inne podobne wydarzenia) brzmią w tym miejscu źle - podowdem może być wepchnięcie sceny w ścianę, co doskonale nadaje się do przedstawień teatralnych, a nie koncertów
- brak miejsca w sali MOKu na scenie dla wykonawców (przykłady jak wyżej, przy koncertach Szkoły Muzycznej orkiestra zajmuje miejsce przed sceną i zajmuje prawie połowę sali, a przy festiwalach ogranicza to mocno skład wykonawczy)
I z tego co widzę w treści artykułu nowa sala planowana jest na 600 miejsc, a w sali MOKu jest ich 400 razem z balkonami.
Leszno zasługuje na dobrą salę koncertową tylko pytanie czy to dobry pomysł, żeby przekształcić na nią dawny budynek biblioteki? I czy miasto na pewno jest w stanie takie działania sfinansować?
Pozdrawiam 15:55, 14.02.2024