Zamknij

Jarosław Zielonka i Koalicja dla Leszna przedstawili swój program. "To jest czas na zmiany"

12:33, 15.03.2024 lm, Fot. i wideo L. Matuszewska Aktualizacja: 12:47, 17.03.2024
Skomentuj

"Leszno nowych perspektyw" - to hasło Koalicji dla Leszna, z jakim startują w wyborach samorządowych Jarosław Zielonka - kandydat na prezydenta i kandydaci do Rady Miejskiej Leszna. Co proponują? M.in.: wystąpienie Leszna z Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego, zajmującego się odbiorem śmieci od mieszkańców, stworzenie żłobka miejskiego, budowę tężni solankowych.  

Konferencja prasowa kandydatów Koalicji dla Leszna odbyła się w piątek, 15 marca w Parku Johanna Heermanna w Lesznie. Gościem była Barbara Oliwiecka, posłanka Polski 2050 i Trzeciej Drogi z okręgu kalisko-leszczyńskiego.

- Z ogromnym niepokojem patrzę na to, jak Leszno w ostatnich latach się zadłużyło. To świadczy tylko o tym, że nie ma tutaj dobrego gospodarza, to świadczy o tym, że nie ma odpowiedzialności za to miasto. Nikt w naszym domowym budżecie nie dopuściłby do takiego zadłużenia. Bardzo się cieszę, że znalazła się taka drużyna Jarka Zielonki i kandydatów na radnych, którzy podjęli wyzwanie, aby zmieniać Leszno. Jestem przekonana, że Jarosław Zielonka, jako przyszły prezydent, będzie świetnie współpracował z rządem, parlamentarzystami, województwem, ale przede wszystkim potrafi on współpracować z różnymi środowiskami na rzecz Leszna. To jest czas na zmiany dla Leszna - mówiła posłanka.

Hasłem Koalicji dla Leszna będzie zdanie: "Leszno nowych perspektyw" . - Każdy z nas płaci podatki, każdy chce, aby nasze podatki były dobrze spożytkowane dla dobrych inwestycji w mieście, po to, aby Leszno mogło się dobrze rozwijać. Kieruje nami rzetelność, uczciwość, transparentność - podkreślał Jarosław Zielonka, radny Leszna i kandydat na prezydenta.

Jarosław Zielonka mówił w swoim wystąpieniu, że Koalicja dla Leszna będzie zwracać uwagę na finanse miasta. Ujawnił także dwa pomysły na szukanie oszczędności w samorządowym budżecie. Ma to być inne zarządzanie Gminny Towarzystwem Budownictwa Społecznego (to spółka miasta, która buduje bloki z mieszkaniami na wynajem i co roku przynosi straty) oraz możliwe wystąpienie Leszna z Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego (odbiorem śmieci od mieszkańców i pobieraniem opłat miałby się zająć Miejski Zakład Oczyszczania).    

O propozycjach programowych mówili kandydaci na radnych. Piotr Organista widzi konieczność skuteczniejszego nadzoru nad inwestycjami miejskimi: - Proponujemy, aby inwestycje w Lesznie były realizowane, a nie żeby to było miasto tysiąca projektów.

Marcin Kempa wspomniał m.in. o konieczności modernizacji ulicy Święciechowskiej i budowie nowej drogi do Gronowa oraz konsultacjach społecznych dotyczących remontów i budowy dróg lokalnych. Katarzyna Kordala postulowała tworzenie m.in nowych parków, lasów kieszonkowych oraz parkingów ekologicznych. Andżelika Szkudlarek-Kuźniak opowiadała się za powstaniem żłobka miejskiego. Piotr Gościniak proponował m.in. budowę nowej, parterowej szkoły specjalnej. Zdaniem Cecylii Pudlickiej, samorząd powinien w większym stopniu finansować sport amatorski i bezpłatnie wynajmować klubom miejskie obiekty na organizację zawodów. Czy Leszno powinno dalej wspierać Unię Leszno? Zdaniem Koalicji dla Leszna tak, ale kwota jest do dyskusji (przypomnijmy, że w tym roku miasto Leszno da Unii Leszno 2 mln zł).

Aleksander Ganowicz będzie zapobiegał wyludnianiu miasta i proponuje budowę mieszkań komunalnych na terenie między dawnymi torami oraz sprzedaż działek pod budownictwo mieszkaniowe na preferencyjnych warunkach. Przemysław Nalewaj chce, aby w Inkubatorze Przedsiębiorczości powstał punkt wsparcia przedsiębiorców, chce też stabilnych podatków od nieruchomości, które mają się zmieniać co dwa lata oraz organizacji w Lesznie forum gospodarczego i start-upów dla młodych przedsiębiorców. 

Stefania Ratajczak zwracała uwagę na Leszczyńskie Centrum Usług Senioralnych. To ośrodek na Grzybowie, który powstał niedawno i jej świetnie wyposażony w sprzęt dla seniorów, ale od kilku miesięcy stoi pusty, bo nie ma pieniędzy na jego funkcjonowanie. Jej zdaniem, w Lesznie potrzebny jest także program "książka dla seniora" - biblioteka miałaby dostarczać książki do osób starszych i chorych, a w Parku Leszczyńskich Satyryków powinny stanąć tężnie solankowe.  

Kandydatem Trzeciej Drogi do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego jest Wojciech Firlej z Polski 2050, który zaprasza mieszkańców Leszna i okolic na festyn profrekwencyjny na Polanę Trzech Dębów w Karczmie Borowej w niedzielę, 24 marca o godz. 12. Będzie można zrobić 5 km - biegiem, marszem z kijkami lub pospacerować. 

Koalicja dla Leszna organizuje zajęcia samoobrony, skierowane głównie dla kobiet w środę, 27 marca o godz. 18 w siłowni Joker. Ćwiczenia poprowadzą Piotr Janus i Cecylia Pudlicka. 

[WIDEO]1179[/WIDEO]

 

(lm, Fot. i wideo L. Matuszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

wyborca wyborca

1 2

wyjście ze związku śmieciowego! Jestem ZA!!! 12:55, 16.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

QbekQbek

3 0

Zielonka ? Ssij członka 09:23, 18.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%