Zamknij
REKLAMA

Gwałtowna pogoda ma wrócić do Polski. Mogą być nawet trąby powietrzne?

15:00, 24.07.2021 | .
Skomentuj Fot. Nadesłane
REKLAMA

Jak informuje portal Wirtualna Polska ekstremalne zjawiska pogodowe niebawem wrócą do Polski. Kiedy możemy spodziewać się upałów, a także gwałtownych burz i deszczów?

Kilka dni odpoczynku od upalnej pogody w Polsce już się kończy. Wprawdzie wciąż za pogodę odpowiada wyż znad zachodniej części kontynentu, ale powoli zacznie się on przemieszczać w kierunku Rosji.

Jego miejsce mają zająć niże. Napływ gorącego i wilgotnego powietrza w połączeniu z frontami atmosferycznymi ma dać warunki, w których będą tworzyć się gwałtowne burze. 

Burzowa pogoda ma zacząć się w niedzielę, 25 lipca. 

- Tego dnia co prawda zjawiska nie będą jeszcze zbyt liczne, ale mogą być już gwałtowne. Lokalnych burz z ulewami i gradem spodziewamy się głównie na zachodzie i północy. Znów możliwe będą punktowe podtopienia - czytamy na stronie Wirtualnej Polski. 

W poniedziałek może zagrzmieć już wszędzie poza wschodem. 

Na wtorek synoptycy prognozują na terenie całego kraju liczne i gwałtowne burze połączone z ulewami do 30-50 mm  na metr kwadratowy. Może spaść również grad. Przy tej okazji będzie również mocno wiać nawet do 80-100 km/h.

Najgorsza ma być jednak środa. 

- Być może przez kraj przetoczy sporych rozmiarów układ burzowy - informuje WP - ma temu towarzyszyć spora liczba wyładowań, ulewy, a lokalnie nawet trąby powietrzne. 

W tych dniach temperatura ma wynosić między 25 a 30 stopni C. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

VV

1 1

MEZOSKALOWA PAPLANINA

Najważniejsze (powtarzam - najważniejsze) jest to, że tego lata W PRZECIWIEŃSTWIE do wszystkich pozostałych, upały "rzucane są" na środek Polski oraz wschód, a nie na zachód. Oczywiście mieliśmy w Lesznie na przełomie 2 i 3 dekady lipca temperatury przekraczające (czy też oscylujące wokół) 30*C w cieniu przez kilka dni z rzędu. Jednak był to pojedynczy incydent.

Nadchodzące dni dadzą, a w zasadzie już dzisiejszy daje nam odczuć żar promieni słonecznych. Duże rozbieżności w prognozowanych temperaturach dla naszego regionu są zarówno w przypadku GFS, jak i ECMWF oraz ICON. Trudno więc o jakąkolwiek konkretną wartość do podania na najbliższe dni, mówiąc o upałach. Stwierdzić jedynie można, że faktycznie będą, albo będziemy się o nie ocierać. Podobnie ma się sytuacja z burzami. Jak wiadomo - burza to zjawisko lokalne. Przez Rydzynę może przechodzić brzeg MCSa, podczas gdy w Lesznie może jedynie lekko popadać. Generalnie Leszno wydaje się być burzo odporne. Co powinno cieszyć. Wyładowań między chmurowych nie braknie u nas podczas burz, a i doziemne nieraz trafią, jak to mieliśmy okazję przekonać się nie tak dawno. Ale burz samych w sobie, przechodzących przez Leszno jest tyle, co kot napłakał. 17:16, 24.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

VV

1 0

Sceptycznie podchodzę do kwestii burz w Lesznie w najbliższych dniach. 17:24, 24.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

VV

1 0

Jesienią 2017 roku przez Polskę przechodził orkan "Ksawery", który siał spustoszenie wiatrowe, wyrywając drzewa z korzeniami i zrywając dachy. Leszno było na jego drodze. Od tego czasu jedyne zagrożenie dla Leszna ze strony pogody to upały. Potężnych burz u nas brak. Wichur u nas brak. Ulew u nas brak. Gradu u nas brak.

Oby w Lesznie pogoda była stabilna. 17:31, 24.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HenryHenry

0 0

A komentator v to jakiś lokalny synoptyk czy co?😁 10:38, 25.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%