Zamknij
REKLAMA

Na taką chorobę psychiczną chciałbyś zachorować! Niewielu o niej wie

00.10, 26.01.2021 Sylwia Bruzda-Ostrowska - psycholog Aktualizacja: 10.21, 26.01.2021
Skomentuj
REKLAMA

Niewielu zdaje sobie sprawę, że istnieje choroba psychiczna, na którą każdy z nas chciałby zachorować. Walentynki to znakomita okazja, żeby ją poznać. 

F 63.9 – co kryje się pod tym numerem? Według Światowej Organizacji Zdrowia tak sklasyfikowane na liście zaburzeń psychicznych są tzw. zaburzenia nawyków i popędów (impulsów), nie określone.

Co to oznacza?

Specjaliści do tej grupy zaburzeń zaliczają między innymi objawy towarzyszące w stanie zakochania.

Któż by się spodziewał, że to wyjątkowe uczucie, które społeczeństwo darzy tak ogromnym pożądaniem znajdzie swoje miejsce wśród chorób, kojarzących się z szeroko pojętym słowem - psychiatria.

Dlaczego tak jest? Odpowiedz jest prosta wystarczy przeanalizować „objawy” zakochania. Szybsze bicie serca, zaczerwienienie, drżenie rąk, nadmierna potliwość, a także charakterystyczne „ motylki w brzuchu” to tylko nieliczne z objawów fizjologicznych zakochania.

Zmienia się także nasze zachowanie. W momencie staje się irracjonalne, zaczynamy popadać w skrajne stany emocjonalne, towarzyszą nam natrętne myśli oczywiście związane z ukochaną osobą.

Za ten stan odpowiada fenyloetyloamina - związek organiczny przez niektórych zwany również „hormonem miłości”. I choć od dawna wiadomo, że na miłość nie ma lekarstwa wielu z nas życzy sobie, aby choć raz w życiu przeżyć prawdziwą miłość.

Przy okazji Walentynek warto również wspomnieć o świętym Walentym, który kojarzy się z patronem zakochanych. Nie jest tajemnicą, że to on sprawuje swoje orędzie głównie nad osobami zaburzonymi psychicznie i chorymi na epilepsję.

Zapewne również dzięki świętemu Walentemu święto zakochanych obchodzimy w jednym z najzimniejszych miesięcy w roku w dniu 14-ego lutego. 

( Sylwia Bruzda-Ostrowska - psycholog)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%