Zamknij

Rada Miejska Leszna odświeżona i odmłodzona! Średnia wieku spadła do 49,5 roku!

07:27, 16.04.2024 Lidia Matuszewska, Fot. L. Matuszewska Aktualizacja: 14:39, 17.04.2024
Skomentuj

W mijającej kadencji Rady Miejskiej Leszna średnia wieku radnego wynosi 56 lat. W nowej radzie będzie wynosić 49,5 roku. Rada Miejska odmłodniała i - co ważne - ma dużo świeżej krwi.

Czwartek, 4 kwietnia. Trzy dni przed wyborami, dzień przed ciszą wyborczą. Na Rynku w Lesznie zbierają się kandydaci Koalicji Obywatelskiej do Rady Miejskiej Leszna i Grzegorz Rusiecki, kandydat na prezydenta. Chcą podziękować za kampanię mieszkańcom i dziennikarzom, podzielić się wrażaniami, poprosić o głosy. Wśród nich są bardzo młodzi kandydaci, dwudziestolatkowie, debiutanci w wyborach samorządowych, choć doświadczeni pracą w Młodzieżowej Radzie Miasta Leszna. I apelują, aby głosować na ludzi ludzi młodych. Ten apel brzmi tak mocno, że niektórzy - doświadczeni wiekowo, obecni radni - nieco się obruszają. Tymczasem młodych to nie wzrusza, oni nadal kierują swoje słowa do wyborców i nadal proszą o głosy na siebie i rówieśników.

- Leszno czuje zmiany, Leszno chce zmian, to było widać - zapewniał Łukasz Wożniak, kandydat na radnego z okręgu nr 2, miejsce 7 - ostatnie na liście. 

- Mieszkańcy chcą zmian i chcą odmłodzić Radę Miejską, w której średnia wieku wynosi obecnie 56 lat. Liczymy na głosy młodych - dodawał Maksymilian Jarosz, kandydat na radnego z okręgu nr 2, miejsce nr 4.

Swoje dodaje także Patryk Józefowicz, lat 28, kandydat na radnego, dyrektor biura posła Grzegorza Rusieckiego, mąż i ojciec. 

- Jestem najmłodszą jedynką spośród wszystkich komitetów w Lesznie. To dla mnie wielkie zobowiązanie i wyróżnienie - podkreślał Patryk Józefowicz, lider listy KO w okręgu nr 3. - W tym miejscu chciałbym zaapelować do młodego pokolenia - mamy szansę, aby troszeczkę odmłodzić Radę Miejską Leszna. Na wszystkich listach są wspaniali młodzi ludzie, także na miejscach pierwszych. Możemy wprowadzić świeżość i energię. Jeden głos może zdecydować, czy KO będzie miała jeden mandat więcej lub jeden mniej. 

I wróćmy myślami kilka tygodni wcześniej.

Środa, 21 lutego. Nasza redakcja organizuje debatę dla młodzieży "Porozmawiajmy o Lesznie, wyborach, kandydatach". To w ramach realizowanego przez nas projektu Audytor Wyborczy ze Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, do którego należymy.

W Bibliotece Ratuszowej, gdzie odbyło się spotkanie, jest wielu młodych ludzi, także kandydatów w wyborach. Rozmawiamy o tym, czy młodzi ludzie mają wpływ na to, co się dzieje w mieście, czy starsi, czy włodarze liczą się z nimi i chcą ich słuchać? Różnie z tym bywa przecież, dobrze o tym wiemy. 

Na koniec debaty głos zabiera Antoni Neczyński, wieloletni redaktor naczelny "ABC". I mówi młodym, aby nie dali się sprowadzić tylko do tych, którzy są w kampanii potrzebni to rozwieszania wyborczych plakatów, albo zapełniania dalszych miejsc na listach. Mówi im: Chodźcie od domu do domu, od mieszkania do mieszkania, rozmawiajcie z ludźmi w waszych okręgach, dawajcie im osobiście swoje ulotki. Pracujcie na siebie!     

Dziś, kilka dni po wyborach możemy już powiedzieć, że młodzi spisali się na medal! Wypełnili swoje zadanie w kampanii, a kilku z nich zostało właśnie radnymi. Zrobili dobre wyniki i nikt już im nie powie, że ich miejsce jest w dalszym szeregu.

Sprawdziliśmy dokładnie. Rada Miejska Leszna odmłodziła się o aż 6,5 roku!!!

Najmłodszym radnym będzie Tomasz Chodorowski, który ma 20 lat. Dwudziestolatków jest trzech. W obecnej kadencji była tylko jedna radna w tym wieku. 

Najstarszym radnym jest Tomasz Malepszy - lat 77, samorządowiec z najdłuższym w Lesznie stażem, radny i były prezydent miasta, który sprawował urząd przez 16 lat. W obecnej kadencji jest przewodniczącym Rady Miejskiej. Gdyby jego komitet - PL 18 wygrał wybory, do tego stanowiska miał już nie pretendować. 

Rada Miejska Leszna nie dość, że jest odmłodzona, to jeszcze odświeżona. Bo jest w niej aż 12 debiutantów. Najwięcej nowych osób wprowadziła do rady KO. Kobiet w nowej radzie jest 6, czyli mniej niż w obecnej. Wśród nich jest tylko jedna radna obecnej kadencji - Adriana Machowiak z KO. 

Nikomu wieku wypominać nie chcemy, ale skoro taki jest temat tego artykuły to wiek radnych podamy. 

Nową Radę Miejską Leszna tworzą (pogrubiliśmy nazwiska obecnych radnych):

KOALICJA OBYWATELSKA: Jacek Matecki (51), Sylwia Sadowska (56), Przemysław Górzny (38), Tomasz Chodorowski (20), Adriana Machowiak (52), Marek Wein (69), Łukasz Woźniak (22), Patryk Józefowicz (28), Joanna Przyłucka-Jurga (46), Andrzej Stężały (65), Tomasz Mikołajczak (47), Justyna Podworska (50), Jacek Adamczak (70), Andrzej Szpilakowski (57).

PL 18: Ireneusz Matłoka (66), Sławomir Mocek (47), Łukasz Borowiak (48), Tomasz Malepszy (77).

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ: Ewa Rosik (35), Mariusz Nowacki (54), Adam Kośmider (43), Zenon Jóźwiak (66). 

KOALICJA DLA LESZNA: Andżelika Szkudlarek-Kuźniak (33).

W nowej Radzie Miejskiej Leszna będzie 6 kobiet, czyli mniej niż w obecnej. Wśród tych sześciu nowych radnych tylko jedna - Adriana Machowiak jest obecną radną. Pozostałe panie będą debiutować w samorządzie.  

Największy wyborczy sukces odniósł Jacek Matecki, obecny radny Leszna, były dyrektor Szkoły Podstawowej nr 13, a teraz dyrektor szkoły w Świerczynie. W wyborach 7 kwietnia zdobył poparcie w wysokości aż 1347 głosów. Jako jedyny przekroczył tysiąc głosów. Zrobił rekord dla siebie, ale też jego wynik przełożył się na aż 4 mandaty dla KO w okręgu nr 1. A to ułatwiło wejście do rady najmłodszego radnego Tomasza Chodorowskiego, który cieszy się mandatu!
***
Mandatów na kolejną kadencję nie zdobyli obecni radni:
Kazimierz Jęcz z PiS-u,
Jarosław Zielonka z Polski 2050, dawniej z Koalicji Obywatelskiej,
Stefania Ratajczak z Polski 2050, była wieloletnia radna PiS,
Edyta Feliczak-Przybyła z PL 18. W wyborach 2018 startowała z listy KO, w czasie trwania kadencji przeszła do Polski 2050, a tuż przed wyborami do PL 18,  
Krystian Maćkowiak z PL 18, dawniej był w PO,
Dominika Gorgoń z PL 18,
Hanna Kotomska z PL 18,
Bernardyna Kaźmierczak z Lewicy.
***
W wyborach nie startowali obecni radni:
Aleksandra Petrus-Schmidt z PL 18,
Lidia Baksalary z PL 18,
Michał Skrzypczak z PL 18.
***
Wieloletnia radna miejska Barbara Mroczkowska z KO zdecydowała się na start do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego i uzyskała mandat.

Na zdjęciu (od lewej): nowi młodzi radni Łukasz Woźniak, Tomasz Chodorowski i kandydat na radnego Maksymilian Jarosz.   

Tekst ukazał się w gazecie "ABC" w ramach projektu Audytor Wyborczy Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

[ZT]65249[/ZT]

 

(Lidia Matuszewska, Fot. L. Matuszewska )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(19)

xyzxyz

14 0

Po owocach ich poznamy. 19:13, 15.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

MieszkaniecMieszkaniec

6 2

Nareszcie!!!! 19:17, 15.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czytelnikczytelnik

7 11

Chodzili po domach, dobre się prezentowali, zasłużyli na mandaty. I na pewno będą uczciwie pracowali. 19:18, 15.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WyborcaWyborca

8 10

Brawo Panowie!!! 19:49, 15.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

............

13 5

Dziennikarze już kadzą nowej władzy? 19:55, 15.04.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

TyTy

4 3

Bo piszą o wieku radnych? Stuknij się w głowę! 21:56, 15.04.2024


suntzysuntzy

14 2

sztuka pokoju NAJWIĘKSZYM NIESZCZĘSCIEM JEST KTOŚ WYKSZTAŁCONY PONAD SWOJĄ INTELIGENCJĘ miejcie pokorę w sercach 20:22, 15.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nowaradanowarada

10 1

Czy to nie przesada wypominać każdemu radnemu jego wiek? Bardzo dobrze, że rada jest odmieniona, powinny być tylko dwie kadencje pod rząd, tak, jak rządy prezydenta i wtedy rada odmieniłaby się sama ale sam wiek to chyba zdecydowanie za mało na wróżenie sukcesu.

Rada Miasta Leszna. 23 radnych. Koalicja Obywatelska (KO) 14 radnych czyli 60,87 % Rady Miasta Leszna. Najmłodszy radny 20 lat, następny próg wiekowy 22 lata (jeden radny), kolejny próg wiekowy to 28 lat (jeden radny), następny próg wiekowy to 38 lat (jeden radny).

Dla porównania Rada Miasta Poznania, 34 radnych. Koalicja Obywatelska 22 radnych czyli 64,71 % Rady Miasta Poznania. Najmłodszy wiek radnych KO w Poznaniu to dwoje radnych w wieku 27 lat, następny próg wiekowy to 33 lata (jeden radny).

Skoro o wieku to można zadać pytanie czy wiek studencki, wiek studiów dziennych (jeżeli tu studia dzienne lub stacjonarne), wiek zdobywania nauki to odpowiednie miejsce dla rady miasta? Jak radni pogodzą naukę z posiedzeniami komisji, posiedzeniami sesji, dyżurami radnych?

Zwracam uwagę redakcji, że dotychczas najaktywniejsi radni czyli radni stanowiący skład poszczególnych komisji rady miasta, radni z najlepszą obecnością to wcale nie radni najmłodsi wiekiem. Zgadza się?

Całkiem możliwe, że cały czas tak i tutaj pokutuje brak w Lesznie Rad Osiedlowych. Statut Miasta Leszna powinien zawierać warunki do powstawania w Lesznie Rad Osiedlowych. To powinno być jednym z pierwszych zadań nowej Rady Miasta Leszna.

Jakie doświadczenie mogą mieć młodzi radni, żeby decydować o finansach miasta, jego wszystkich potrzebach na dziś i dla następnych pokoleń?

Jeżeli doświadczeniem młodych radnych jest m.in. poniższa działalność w (zarządzie) Młodzieżowej Radzie Miasta Leszna,

www.rmr.leszno.pl > Dokumenty > Uchwały (już, zdaje się, niewidoczne na stronie MRML)
Uchwała intencyjna Nr XIII/50/2019 Młodzieżowej Rady Miasta Leszna z dnia 14 marca 2019 roku w sprawie organizacji integracyjnej wycieczki rowerowej we współpracy z Radą Miejską Leszna i Leszczyńską Radą Seniorów.
§ 1 Mając na uwadze dążenie do pogłębienia wzajemnej współpracy i komunikacji a także integracji międzypokoleniowej, Młodzieżowa Rada Miasta Leszna podejmuje uchwałę intencyjną w sprawie organizacji integracyjnej wycieczki rowerowej.
§ 2 Młodzieżowa Rada Miasta Leszna zaprasza do udziału w integracyjnej wycieczce rowerowej Radnych Rady Miejskiej Miasta Leszna oraz Radnych Leszczyńskiej Rady Seniorów.

i

Młodzieżowa Rada Miasta Leszna (MRML), po zasięgnięciu opinii leszczyńskiej młodzieży, odnosi się negatywnie do pomysłu wprowadzenia bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży mieszkającej na terenie Miasta Leszna. (z Opinii Młodzieżowej Rady Miasta Leszna w sprawie wprowadzenia bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży mieszkającej na terenie Miasta Leszna, Opinia bez datowania, prawdopodobnie kwiecień 2018 r., już niedostępna w internecie, wolne streszczenie). Nie chce, bo (jak twierdzi, przyp. aut. kom.) nagle zwiększy się liczba pasażerów w godzinach szczytu i spowoduje pogorszenie się oferty MZK (Miejskiego Zakładu Komunikacji). Według MRML istnieje uzasadniona obawa, że w pojazdach będzie panował tłok, a nawet może dojść do sytuacji, w której część osób oczekujących na przystanku nie będzie mogła wsiąść do autobusu. Może nastąpić brak szacunku do dobra materialnego, częstszych aktów wandalizmu, pogardy do innych pasażerów i obsługi pojazdu. Według MRML efekt ekologiczny znikomy, bo dzieci docierają do szkół głównie pieszo, rowerem, bądź z rodzicem, który jedzie do pracy. Rada wie, że będzie to kosztowało budżet miasta dodatkowe 2 miliony złotych pod rygorem niezadowolenia społeczeństwa w przypadku rezygnacji oraz, że tabor w Lesznie liczy jedynie 22 autobusy a Żywiec dysponuje 35 autobusami. Rada przypomina, że samorząd przeznacza (-ł) na komunikację miejską jedynie symboliczne kwoty: w innych miastach średnio 2%, w Lesznie w okolicach 0,8%. W podsumowaniu, według Młodzieżowej Rady Miasta Leszna darmowe przejazdy dla młodzieży są złym pomysłem, Młodzieżowa Rada Miasta Leszna stanowczo go nie popiera i proponuje zakup np. 2 ekologicznych autobusów, spełniających normę emisji spalin EURO6, prosi o zakupy nowych pojazdów, zarówno z dofinansowaniem zewnętrznym jak i bez niego oraz konsekwentne wprowadzanie opracowanej w 2015 roku Koncepcji rozwiązań transportowych.

to nie mam pytań.

22:07, 15.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pokorapokora

11 0

Humble, pokora. Przede wszystkim to powinno towarzyszyć odmłodzonej Radzie Miejskiej Leszna. 22:12, 15.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wyborywybory

9 0

Znając dotychczasowe zaangażowanie w życie miasta, młodość duchem, energię, wewnętrzną pogodę i entuzjazm działania, największe nadzieje wiążę z panem radnym Andrzejem Stężałym. 22:32, 15.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ocoooocooo

9 0

Gdyby jego komitet - PL 18 wygrał wybory, do tego stanowiska miał już nie pretendować (Tomasz Malepszy).

Chyba było inaczej.

Zapytany, czy jeśli PL 18 zdobędzie większość mandatów w Radzie Miasta, jej przewodniczącym także zostanie kobieta, Borowiak odpowiedział, że to nie zostało jeszcze postanowione, choć zaznaczył, że obecny przewodniczący Tomasz Malepszy z PL 18 także (Adam Mytych przechodzi na emeryturę) zapowiedział, że nie będzie starał się o to stanowisko. (z elka.pl)

Chyba można trzymać za słowo pana Tomasza Malepszego, że choć byłaby wystawiona Jego kandydatura (to jest możliwe), to nie wyrazi zgody na kandydowanie (kandydowanie!) na Przewodniczącego Rady Miejskiej.

23:16, 15.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CzesioCzesio

1 0

A co na to młodzieżowy k.analik... 06:45, 16.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

artykuł!artykuł!

8 0

Kim są ci ludzie? 20 lat to uczeń czy student? Uczą się, pracują, studiują? Jeśli szkoła i studia, to która szkoła i jaki profil klasy, jakie studia (kierunek) na jakiej uczelni (nazwa)? Z której części miasta pochodzą? W Poznaniu kandydaci na prezydenta obydwaj z Dębca, dumni a w Lesznie wielkie tajemnice. Jakie dotychczasowe życiowe doświadczenia poza przynależnością do Młodzieżowej Rady Miasta Leszna? A sztuka, muzyka, sport? Redakcjo, tu, na leszno24.pl, artykuł! 07:31, 16.04.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

pyt.pyt.

1 0

Która szkoła podstawowa? 08:09, 16.04.2024


artykuł, c.d.artykuł, c.d.

8 0

A sztuka, muzyka, sport?

Nie w znaczeniu, jakiej muzyki lubi słuchać albo jaki sport oglądać ale dokonania (dokonania!) artystyczne i sportowe. Jakie doświadczenia i dokonania – proszę wskazać doświadczenia, dokonania, dziedziny sztuki i sportu, szkoła muzyczna, miejski klub sportowy, sekcja artystyczna itp.
07:42, 16.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

suntzysuntzy

0 0

miejcie pokorę to temat niemający nic wspólnego z ogólnie branym chrzescijanstwem ,to dalekowschodnie przemyślenia ,więc myślcie wszyscy bo niedługo będziecie myśleć i pisać w cyrlicy 08:12, 16.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pytaniapytania

6 0

Zdobędzie sie redakcja na odwagę i poda tak samo przekrojowo szczegóły oświadczeń majątkowych nowej rady? Gdzie urodzeni, czy i gdzie zatrudnieni, czy osiągający dochody i w jakiej wysokości? 12:36, 16.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xfhnmjxfnxfhnmjxfn

2 0

Pies ich drapał. 11:51, 17.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pytaniepytanie

2 0

Jakie wykształcenie mają najmłodsi radni? 19:13, 17.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%