Zamknij

Rodzaje szczoteczek elektrycznych

11:48, 14.06.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:50, 14.06.2019
Skomentuj

Szczoteczki elektryczne cieszą się w społeczeństwie coraz większą popularnością. Wszystko za sprawą ich wysokiej skuteczności w oczyszczaniu jamy ustnej, bezinwazyjności, oraz wielu innym udogodnieniom, których nie uświadczymy korzystając ze standardowej szczoteczki manualnej. Nie ulega wątpliwości, że chcąc zadbać o kompleksową higienę jamy ustnej, powinniśmy sięgnąć po którąś ze szczoteczek elektrycznych. Pytanie tylko, po którą, i jakie mam tak naprawdę możliwości.

Szczoteczki elektryczne zostały wynalezione w 1939 roku. W przeciwieństwie do swoich manualnych sióstr, posiadają wbudowany silniczek, za sprawą którego ich główki czyszczące zostają wprawione w ruchy mające oczyścić jamę ustną z płytki nazębnej, bakterii, i innych codziennych nalotów. Ruchy te są różne w zależności od modelu urządzenia, z jakim mamy do czynienia.

Obecnie wyróżniamy trzy typy szczoteczek elektrycznych: szczoteczka rotacyjno-pulsacyjna, szczoteczka soniczna, oraz szczoteczka ultradźwiękowa.

Pierwszy typ szczoteczek elektrycznych

Pierwszy z typów szczoteczki, czyli szczoteczka rotacyjno-pulsacyjna, to urządzenie, które jak sama nazwa wskazuje w celu oczyszczenia jamy ustnej z bakterii wykonuje ruchy rotacyjno-pulsacyjne. Szczoteczka ta posiada niewielką, okrągłą główkę, która znacznie różni się od tej znanej nam ze standardowych szczoteczek manualnych. Za sprawą takiej konstrukcji włosie szczoteczki jest w stanie pokrywać całą koronę zęba, z której usuwane są bakterie.

Szczoteczka rotacyjno-pulsacyjna pracuje poprzez regularne obroty główki czyszczącej w lewo i prawo; w ten sposób tworzy się ruch obrotowy, który skutecznie radzi sobie z eliminowaniem drobnoustrojów. Przeciętna szczoteczka elektryczna rotacyjna porusza się z prędkością do 8800 ruchów rotacyjnych na minutę. Najnowsze modele szczoteczek elektrycznych, czyli urządzenia rotacyjno-pulsacyjne, na przykład od marki Oral-B, poza ruchami obrotowymi zapewniają nam też w trakcie pracy od 20 000 do 40 000 pulsacji, co przynosi jeszcze lepsze efekty czyszczące.

Do zalet szczoteczek rotacyjnych względem innych urządzeń elektrycznych możemy na pewno zaliczyć ich cenę – przeciętną szczoteczkę rotacyjno-pulsacyjną możemy pozyskać już za 100-200 zł. Jeśli jednak marzymy o zaawansowanym produkcie do higieny jamy ustnej to wskazana tutaj szczoteczka elektryczna z wieloma funkcjami i udogodnieniami wyniesie nas od 500 zł wzwyż.

Niektórym nie spodoba się zapewne fakt, że szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne, w przeciwieństwie do innych urządzeń elektrycznych, nie są w stanie docierać do przestrzeni międzyzębowych, przez co zaleca się, by codzienne szczotkowanie nimi zębów uzupełniać nitkowaniem bądź użyciem irygatora. Specjaliści uważają również, że skuteczniejsze w codziennej pielęgnacji jamy ustnej od wykonywanych przez szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne ruchów obrotowych są ruchy wymiatające. Mimo to, jeśli cenisz sobie najwyższą higienę zębów i dziąseł, szczoteczka rotacyjno-pulsacyjna z pewnością okażą się dla ciebie dobrym rozwiązaniem, ponieważ skuteczność jej działania w codziennym usuwaniu bakterii jest bardzo wysoka.

Jak działają szczoteczki soniczne?

Drugi typ szczoteczek elektrycznych to szczoteczka soniczna. Posiada ona podłużną główkę, podobną do tej, którą znamy ze standardowych szczoteczek manualnych. Co warte podkreślenia, szczoteczka soniczna pracuje z zalecanymi przez stomatologów ruchami wymiatającymi; jest w stanie wykonywać od 31 000 do 62 000 takich ruchów na minutę.

Sposób działania szczoteczki sonicznej różni się od tego zastosowanego w szczoteczkach rotacyjno-pulsacyjnych. W standardowych szczoteczkach elektrycznych usuwanie bakterii odbywa się poprzez mechaniczne ścieranie szkliwa, natomiast szczoteczki soniczne swoją skuteczność zawdzięczają falą dźwiękowym; to one zamieniają znajdujące się w jamie ustnej ciecze (ślinę, pastę i wodę) w specjalny płyn, który wytwarza w jamie ustnej tak zwane mikrobąbelki. Te z kolei skutecznie obmywają nasze zęby, dziąsła, oraz przestrzenie międzyzębowe z codziennych nalotów, co sprawia, że szczoteczka soniczna jest w stanie nawet zastąpić nam nitkowanie.

Z pewnością dla niektórych wadą szczoteczek sonicznych będzie ich wysoka cena – nie ma co ukrywać, że zazwyczaj są one nawet kilkukrotnie droższe od szczoteczek rotacyjno-pulsacyjnych. Najnowsze modele obu rodzajów szczoteczek są jednak zbliżone do siebie cenowo.

Mycie za pomocą ultradźwięków

Trzeci i ostatni rodzaj szczoteczek elektrycznych to szczoteczki ultradźwiękowe. Są one uznawane za najbardziej zaawansowane urządzenia służące do codziennej higieny jamy ustnej i potrafią wykonywać ruchy o częstotliwości od 1,4 do 1,6 MHz, które odpowiadają aż 96 000 000 pulsacji na minutę.

Szczoteczki ultradźwiękowe posiadają włosie zbliżonego do tego, które mamy okazję zaobserwować w szczoteczkach sonicznych. Co ciekawe, są one również nazywane „szczoteczkami leczniczymi” – wszystko dlatego, że emitowane przez nie fale ultradźwiękowe nie tylko skutecznie eliminują z jamy ustnej bakterie, ale również poprawiają kondycję dziąseł, a nawet redukują ból związany z wszelkiego rodzaju stanami zapalnymi czy schorzeniami.

Urządzenia te doskonale sprawdzają się w oczyszczaniu elementów aparatów ortodontycznych, mostów, protez, czy innych wypełnień protetycznych. Docierają do wszystkich miejsc trudno dostępnych, eliminując zalegające w nich drobnoustroje. Niestety, wysoka skuteczność szczoteczek ultradźwiękowych idzie w parze z ich stosunkowo wysoką ceną – są one zazwyczaj droższe zarówno od szczoteczek rotacyjno-pulsacyjnych, jak i szczoteczek sonicznych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%