Policjanci mogą w niej ćwiczyć strzelanie, trenować na siłowni, a także ćwiczyć techniki interwencyjne. W pomieszczenia do tego celu i zaplecze sanitarne wyposażona jest strzelnica Komendy Miejskiej Policji w Lesznie. Będzie służyć także policjantom z Rawicza, Gostynia i Kościana.
Oficjalne otwarcie strzelnicy, która znajduje się w podwórzu komendy przy ul. 17 Stycznia, towarzyszyło obchodom Święta Policji. W tym roku szczególnym, bo przypada 100-lecie powołania Policji Państwowej.
Wśród gości uroczystości byli m.in. komendant wojewódzki policji w Poznaniu Piotr Mąka, jego zastępca Konrad Chmielewski, prezydent Leszna, leszczyński starosta, szefowie ościennych komend policji, przedstawiciele innych służb mundurowych.
Budowa nowoczesnej strzelnicy została sfinansowana przez KWP w Poznaniu i miasto Leszno. W pomieszczeniu samej strzelnicy można ćwiczyć strzelanie z broni krótkiej na czterech stanowiskach. Obok jest dobrze wyposażona siłownia.
Podczas otwarcia strzelnicy odsłonięto tablicę poświęconą patronowi tego miejsca - komisarzowi Kazimierzowi Wiśniewskiemu, który przed II wojną światową był komendantem powiatowym Policji Państwowej w Lesznie. Tablicę poświęcił ksiądz Józef Majchrzak, proboszcz bazyliki pw. św. Mikołaja w Lesznie. Biogram przedwojennego komendanta przedstawił Damian Szymczak, autor książki pt. ,, Kazimierz Wiśniewski - ostatni komendant leszczyńskiej Policji przed wojną''.
Mieszkańcy Leszna i powiatu leszczyńskiego będą mogli obejrzeć strzelnicę podczas festynu z okazji Święta Policji, który odbędzie się 24 lipca o godz. 18 przy ul. 17 Stycznia.
Komisarz Kazimierz Wiśniewski urodził się 15 stycznia 1893 roku w Krotoszynie. Walczył na froncie I wojny światowej i podczas powstania wielkopolskiego. Od 1920 roku pracował w Głównym Urzędzie Ceł w Poznaniu, później służył w Żandarmerii Krajowej byłej Dzielnicy Pruskiej, a następnie wstąpił do Policji Państwowej. Służył w Nowym Tomyślu i Poznaniu. Od 1922 roku był pełniącym obowiązki komendanta powiatowego w Kościanie, a później komendantem powiatowym w Szamotułach i Kępnie. W 1924 roku został awansowany na podkomisarza, dziesięć lat później na komisarza. Komendantem powiatowym w Lesznie był od 8 października 1931 roku do wybuchu II wojny światowej.
Za swoją służbę był odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem za Wojnę 1918-1921 i Medalem X-lecia Odzyskanej Niepodległości. Po wybuchu II wojny światowej brał udział w kampanii wrześniowej. Dostał się do niewoli niemieckiej. Udało mu się uciec z prowizorycznego obozu jenieckiego. W Lesznie był poszukiwany przez Gestapo. Podczas okupacji pracował jako agent ubezpieczeniowy. Później ukrywał się wraz z rodziną. W 1943 roku na skutek denuncjacji został aresztowany przez Gestapo. Był przetrzymywany w Forcie VIII i więzieniu przy ul. Młyńskiej w Poznaniu. Później w więzieniu w Warszawie. 6 lipca 1943 roku został przetransportowany do obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie zmarł z wycieńczenia w tym samym roku w dniu 1 października.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu leszno24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz