Zamknij

4 czerwca to powinno być święto, bo tego dnia w Polsce wszystko się zmieniło (zdjęcia)

19:01, 04.06.2020 lm, Fot. L. Matuszewska Aktualizacja: 13:25, 05.06.2020
Skomentuj

Skromne były obchody 31. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 roku. W spacerze wolności, jaki przeszedł spod budynku dawnej synagogi przy ulicy Narutowicza na Rynek wzięło udział około 40 osób. Byli wśród nich m.in. pierwszy prezydent Leszna Edward Szczucki i Adela Dankowska, posłanka Komitetu Obywatelskiego Solidarność, wybrana do sejmu właśnie 4 czerwca 1989 roku.  

Rocznicę 4 czerwca w Lesznie przygotowali radni Koalicji Obywatelskiej oraz Komitet Obrony Demokracji. Spacer i manifestacja na Rynku przebiegały spokojnie, z zachowaniem środków ostrożności wynikających z pandemii koronawirusa oraz pod czujnym okiem policji i Straży Miejskiej.

Na Rynku głos zabrało kilka osób. Jacek Sacha mówił o tym, jak 4 czerwca chodził po lokalach wyborczych, kontaktował się z mężami zaufania, którzy byli przy głosowaniu, a potem jak razem z innymi działaczami Solidarności oczekiwali na meldunki z liczenia głosów. I już niedługo po północy było wiadomo, że komuniści wybory przegrali.

- W poniedziałek rano szedłem ulicą Narutowicza, świeciło słońce, ludzie się uśmiechali. Czułem, że to jest już inna Polska - przekonywał.

Posłanką sejmu wybranego 4 czerwca 1989 roku była Adela Dankowska, utytułowana leszczyńska szybowniczka. Ona z kolei tłumaczyła, że ta data powinna być świętem narodowym, bo od tego dnia, 31 lat temu "wszystko się w Polsce zmieniło".

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakiej dokonał sejm kontraktowy, wybrany w roku 1989, było uchwalenie ustawy samorządowej. To dzięki niej w roku 1990 odbyły się pierwsze wolne wybory, w których obywatele sami wybrali swoje rady miast i gmin. Dlatego też na manifestacji głos zabrali samorządowcy. Edward Szczucki został prezydentem Leszna w czerwcu 1990. Mówił, że przekazanie władzy ludziom w społecznościach lokalnych było najtrwalszym i najcenniejszym owocem tamtego sejmu. Wspominał, że 30 lat temu w Radzie Miejskiej Leszna zasiedli ci, którzy nie szli do samorządu dla diet i apanaży, ale bo "tworzyło się nowe".

Swoje wystąpienia miały także obecne radne Barbara Mroczkowska i Adriana Machowiak, radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Ewa Panowicz oraz były radny Leszna emerytowany sędzia Jan Futro.

Jedna z mieszkanek z Leszna, w poruszającej przemowie, apelowała do młodych - nieobecnych na Rynku, aby nie byli obojętni na to, co się dzieje.

Odśpiewano hymn, a z głośników wybrzmiała piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój".

Podczas manifestacji zbierano podpisy poparcia dla Rafała Trzaskowskiego, kandydata na prezydenta.

(lm, Fot. L. Matuszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%