Skromne były obchody 31. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 roku. W spacerze wolności, jaki przeszedł spod budynku dawnej synagogi przy ulicy Narutowicza na Rynek wzięło udział około 40 osób. Byli wśród nich m.in. pierwszy prezydent Leszna Edward Szczucki i Adela Dankowska, posłanka Komitetu Obywatelskiego Solidarność, wybrana do sejmu właśnie 4 czerwca 1989 roku.
Rocznicę 4 czerwca w Lesznie przygotowali radni Koalicji Obywatelskiej oraz Komitet Obrony Demokracji. Spacer i manifestacja na Rynku przebiegały spokojnie, z zachowaniem środków ostrożności wynikających z pandemii koronawirusa oraz pod czujnym okiem policji i Straży Miejskiej.
Na Rynku głos zabrało kilka osób. Jacek Sacha mówił o tym, jak 4 czerwca chodził po lokalach wyborczych, kontaktował się z mężami zaufania, którzy byli przy głosowaniu, a potem jak razem z innymi działaczami Solidarności oczekiwali na meldunki z liczenia głosów. I już niedługo po północy było wiadomo, że komuniści wybory przegrali.
- W poniedziałek rano szedłem ulicą Narutowicza, świeciło słońce, ludzie się uśmiechali. Czułem, że to jest już inna Polska - przekonywał.
Posłanką sejmu wybranego 4 czerwca 1989 roku była Adela Dankowska, utytułowana leszczyńska szybowniczka. Ona z kolei tłumaczyła, że ta data powinna być świętem narodowym, bo od tego dnia, 31 lat temu "wszystko się w Polsce zmieniło".
Jedną z najważniejszych rzeczy, jakiej dokonał sejm kontraktowy, wybrany w roku 1989, było uchwalenie ustawy samorządowej. To dzięki niej w roku 1990 odbyły się pierwsze wolne wybory, w których obywatele sami wybrali swoje rady miast i gmin. Dlatego też na manifestacji głos zabrali samorządowcy. Edward Szczucki został prezydentem Leszna w czerwcu 1990. Mówił, że przekazanie władzy ludziom w społecznościach lokalnych było najtrwalszym i najcenniejszym owocem tamtego sejmu. Wspominał, że 30 lat temu w Radzie Miejskiej Leszna zasiedli ci, którzy nie szli do samorządu dla diet i apanaży, ale bo "tworzyło się nowe".
Swoje wystąpienia miały także obecne radne Barbara Mroczkowska i Adriana Machowiak, radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Ewa Panowicz oraz były radny Leszna emerytowany sędzia Jan Futro.
Jedna z mieszkanek z Leszna, w poruszającej przemowie, apelowała do młodych - nieobecnych na Rynku, aby nie byli obojętni na to, co się dzieje.
Odśpiewano hymn, a z głośników wybrzmiała piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój".
Podczas manifestacji zbierano podpisy poparcia dla Rafała Trzaskowskiego, kandydata na prezydenta.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu leszno24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz