Zamknij

Radni oglądali nieczynną Pływalnię Akwawit. Czy zdecydują się na jej remont? (zdjęcia i film)

16:52, 16.09.2020 | lm, Fot. L. Matuszewska
Skomentuj
REKLAMA

Do końca roku zapadnie decyzja, czy miasto przejmie nieczynną obecnie pływalnię Akwawit, zmodernizuje ją i uruchomi, czy zdecyduje się na budowę hali widowiskowo-sportowej z basenem na Antoninach. Prezydent Łukasz Borowiak zlecił ekspertyzę, która ma wykazać, ile kosztować będzie remont Akwawitu. Koszty nowego obiektu są szacowane na około 80 milionów złotych. 

O tej sprawie piszemy od początku roku. Wtedy to - jako pierwsi - ujawniliśmy w gazecie "ABC" i na portalu leszno24.pl, że prezydent Leszna prowadzi negocjacje ze spółką Centrum Konferencji i Rekreacji "Akwawit" dotyczące przejęcia pływalni i jej otoczenia. Z inicjatywą takich rozmów wyszli przedstawiciele spółki CKiR należącej do Danuty Gudzowaty. Temat wciąż jest aktualny, choć przez pandemię koronawirusa na kilka miesięcy był zawieszony.

W środę na Pływalni Akwawit odbyło się posiedzenie Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miejskiej Leszna z udziałem wszystkich radnych, prezydenta Łukasza Borowiaka, wiceprezydenta Piotra Jóźwiaka i urzędników. Radni mogli zobaczyć basen. Edyta Kulka, prezes CKiR Akwawit pokazała im cały obiekt - halę basenową, pomieszczenia socjalne, biurowe, salki danego centrum rehabilitacji, SPA, a także zaplecze techniczne pod nieckami basenu. Wszędzie, gdzie tylko radni chcieli, mogli wejść, oglądać, zadawać pytania.

Dokładnie 16 września 1991 roku ruszyła budowa Pływalni Akwawit. Tak więc radni spotkali się na basenie akurat w 29. rocznicę tego wydarzenia. Przypomnijmy, że obiekt został uruchomiony w maju 1993 roku.

Jak wygląda kwestia przejęcia pływalni przez miasto? Nadal jest to wielka niewiadoma. Prezydent Łukasz Borowiak zlecił wykonanie nowej ekspertyzy, która ma wykazać, jakie będą koszty modernizacji obiektu. Poprzedni kosztorys opiewał na 6 mln zł, ale został zrobiony przez miejskich urzędników. Teraz dokumentację przygotowują specjaliści z Rawicza.

- Żadna leszczyńska firma nie chciała się tego podjąć - tłumaczył Łukasz Borowiak.

Ekspertyza ma być gotowa za 2 miesiące i przedstawiona radnym i mieszkańcom. Negocjacje co do ceny, za jaką samorząd miałby kupić obiekt pływalni wraz z parkingami, nadal trwają.

O podjęcie decyzji na tak, przejęcie pływalni i jej remont apelował do radnych Leszek Janusz, przedsiębiorca, właściciel klubu tenisowego Akwawit. W sąsiedztwie basenu wybuduje nowoczesne korty tenisowe, na których będą mogły się odbywać zawody międzynarodowej rangi. Obiekt, jakiego nie ma nigdzie w Polsce ma być gotowy jesienią 2021 roku.

- To, co zrobił prezes Stefan Grys, stawiając Pływalnię Akwawit 30 lat temu, to było mistrzostwo świata. Zróbmy to samo - przekonywał radnych. I prosił, aby nie odwlekali inwestycji w czasie.

- Do końca roku musimy podjąć decyzję, czy przejmujemy Akwawit, czy budujemy nowy obiekt - zapewniał prezydent Borowiak.

Na komisji zostały też przedstawione wstępne założenia nowej hali widowiskowo-sportowej z basenem, która miałaby stanąć na Antoninach. Tzw. projekt funkcjonalno-użytkowy tego obiektu przygotowali inżynierowie Grzegorz Tatarka i Przemysław Olejnik.

Hala z basenem miałaby powstać na działce o wielkości ok. 8 ha, na narożniku ulicy Adama Mickiewicza i Alei Marszałka Piłsudskiego. Obiekt miałby mieć powierzchnię użytkową 13.500 metrów kwadratowych. W hali byłoby boisko spełniające wymogi najwyższej klasy rozgrywek koszykówki, siatkówki i piłki ręcznej. Na trybunach byłoby 2000 miejsc dla widzów plus 1000 miejsc na trybunie mobilnej. Koncerty mogłoby się odbywać dla około 5000 osób. Hala miałaby oczywiście zaplecze administracyjno-socjalne. Zaplanowano też biura dla Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Pływalnia miałaby mieć 3 baseny - sportowy (8 torów po 25 m, 500 metrów kwadratowych), rekreacyjny (300 metrów kwadratowych), brodzik (60 metrów kwadratowych), szatnie dla 550 osób oraz strefę rekreacji ogólnej - siłownię, odnowę biologiczną, część gastronomiczną. Z basenu będzie mogło korzystać maksymalnie 116 osób na godzinę. 

Jaki byłby koszt nowej hali z basenem na Antoninach? O to zapytano cztery duże spółki z branży budowlanej i nieruchomości. Najtańsza wycena  opiewała na 60 mln zł, ale trzy pozostałe na ok. 80 mln zł. Jedna z firm podzieliła zadanie na dwie części wyliczyła: hala za 40 mln zł i basen za 40 mln zł.

Ostateczna decyzja o tym, czy przejmować Akwawit, czy budować halę z basenem należy do radnych.

Zdjęcia w galerii poniżej, a tutaj filmik.

(lm, Fot. L. Matuszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

XxXx

1 0

550 miejsc w szatni a w ciągu godziny maksymalnie 116 osób? 😁 Gdzie tu logika 17:56, 16.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ObserwatorObserwator

2 0

To są właśnie radni.,. 19:51, 16.09.2020


emerytkaemerytka

1 2

Najlepiej gdyby basen został odnowiony . Zanim zbudują nowy to mogę tego nie dożyć . Bardzo lubię pływać. Często korzystałam z tego obiektu. 21:47, 16.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CytadelaCytadela

1 1

Zbudujcie nowy basen.ten to ruina miliony na modernizację.i jak to rozliczyć?to prywatny obiekt.szkoda czasu.
Mam nadzieję że dożyje tego.pamietam jak budowali basen przy SP7. 22:04, 16.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

asas

2 0

na zachodzie działają baseny budowane 50-60 lat temu i nikt nie mówi, że to złom 00:38, 17.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

asas

4 0

przypomnijmy tylko, że to nie miasto doprowadziło basen do upadku, doprowadził do niego rząd Leszka Millera oddając Akwawit za darmo Gudzowatym,w ramach lewych interesów, którzy okazali się kiepskimi przedsiębiorcami, a afera u nich goni aferę 00:48, 17.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA