Zamknij
REKLAMA

Oprócz laurki i życzeń troska o bezpieczeństwo babć i dziadków. Seniorom mogą w tym pomóc wnuki

10:06, 23.01.2021 | J.W. Fot. Pixabay
Skomentuj
REKLAMA

Wprawdzie już po Dniu Babci i Dniu Dziadka, ale są takie życzenia dla seniorów, które obowiązują przez cały rok. Chodzi o to, aby byli bezpieczni. Mogą się do tego przyczynić także wnukowie babć i dziadków. W jaki sposób?

Młodym i starszym leszczyńska policja podpowiada, aby wystrzegać się oszustów, na przykład takich, którzy wykorzystują pandemię koronawirusa.

- Nie tylko pandemię, ale także łatwowierność seniorów - mówi Monika Żymełka, rzeczniczka leszczyńskiej policji. - Rozmawiając z dziadkami - nie tylko przy okazji ich święta, należy przekazać im kilka podstawowych zasad, które pomagają uchronić się przed przestępcami.

 Jakie to zasady, o których na co dzień powinni pamiętać seniorzy?

* Po wypłacie większej gotówki z bankomatu lub w banku, w drodze do domu seniorowi powinna towarzyszyć zaufana osoba, najlepiej ktoś z rodziny.

* Seniorzy korzystający z internetu, na przykład do regulowania rachunków, powinni chronić loginy i hasła dostępowe. Ponadto PIN do używania karty bankomatowej.

* Korzystając z internetu i poczty elektronicznej nie należy otwierać wiadomości e-mail z nieznanych źródeł.

* Pod żadnym pozorem nie należy przekazywać pieniędzy osobom nieznajomym, nawet jeśli zapewniają, że przysłali je członkowie naszej rodziny lub są osobami zaufania publicznego (np. policjantem, prokuratorem), bo najpewniej są to oszuści.

* Seniorzy powinni się też wystrzegać podawani własnych danych osobowych lub danych członków swojej rodziny nieznajomym osobom.

* Będąc w parku, na cmentarzu lub w sklepie nie wolno spuszczać z oczu torebki lub siatki, w których są pieniądze i dokumenty.

* Przebywając w szpitalu, wartościowe rzeczy warto złożyć do depozytu.

* W domu nie należy przechowywać większej gotówki.

* Nie wolno otwierać drzwi i wpuszczać do mieszkania osób nieznajomych. Bo cię okradną!

* Warto utrzymywać przyjazne więzi z sąsiadami. Mogą oni służyć pomocą, gdy będzie ona potrzebna.

- Jednym z najlepszych prezentów od wnuków dla dziadków może być troska o bezpieczeństwo starszych osób, a to oznacza, że powinniśmy poświęcać seniorom czas, jak najczęściej się z nimi kontaktować i rozmawiać o ważnych rzeczach, a takimi jest również bezpieczeństwo seniorów - podkreśla rzeczniczka leszczyńskiej policji.

[ZT]48453[/ZT]

 

(J.W. Fot. Pixabay)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%