Blisko 200 ochotników z Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej stawiło się przed bramą koszar w Lesznie, aby rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu i zostać żołnierzem 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Rozpoczęło się w niej kolejne szkolenie kandydatów na terytorialsów.
Zdecydowaną większość wśród nowych ochotników stanowią osoby, które dotąd nie miały doświadczenia z wojskiem.
- Kandydaci zostawili za sobą życie rodzinne i zawodowe, aby poświęcić czas na trening wojskowy, który dla większości z nich zakończy się uroczystą przysięgą na Rynku w Lesznie – mówi porucznik Anna Jasińska-Pawlikowska, rzeczniczka 12. WBOT. - Do swoich domów wrócą za 16 dni, bo tyle czasu trwa szkolenie podstawowe.
W leszczyńskich koszarach pojawili się m.in. nauczyciel wychowania fizycznego, fizjoterapeuta i ślusarz. Osoby, które wytrwają do końca, zdobędą nowe umiejętności i wkrótce zostaną żołnierzami.
Ale bramę jednostki w Lesznie, gdzie mieści się 125 batalion lekkiej piechoty w ramach 12. WBOT, przekroczyły również osoby, które mają za sobą przeszłość wojskową i chcą wrócić w szeregi armii. Dla nich przeznaczone jest ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze, które poprowadzi 151 blp w Skwierzynie.
- Największym przeżyciem jest niewątpliwie szkolenie podstawowe, czyli „szesnastka” – dodaje rzeczniczka 12. WBOT. - Przez ponad dwa tygodnie przyszli terytorialsi będą studiować rzemiosło wojskowe. Muszą nauczyć się bezpiecznego i efektywnego posługiwania bronią, podstaw topografii, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy zagadnień związanych z taktyką. Od teraz będą musieli słuchać komend przełożonych i przywyknąć do pobudki o piątej rano. Codziennie czeka ich poranny rozruch fizyczny, śniadanie i kilkunastogodzinne szkolenie bojowe.
Ostatni dzień szkolenia będzie weryfikacją umiejętności, jakie zdobędą ochotnicy. Instruktorzy przeprowadzą na poligonie w Wyciążkowie sprawdzian „pętli taktycznej”, który łączy w sobie wszystkie elementy szkolenia. Rekruci, którzy wykażą się odpowiednią dyscypliną i umiejętnościami, złożą uroczystą przysięgę, która odbędzie się 4 czerwca.
europejczyk19:52, 23.05.2022
Bardzo dobrze! ?
xXx19:53, 23.05.2022
Murem za polskim mundurem!
Xa10:57, 24.05.2022
Super
G.18:58, 24.05.2022
Nie wie może ktoś do jakiego wieku można iść ?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu leszno24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
0 0
Szeregowcy do 55 roku, oficerowie i podoficerowie do 63 roku życia podlegają mobilizacji w razie "W".