We wtorkowy wieczór, 12 listopada prezydent Grzegorz Rusiecki spotkał się z mieszkańcami Leszna mieszkającymi w okręgu wyborczym nr 1. Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 12 i to właśnie szkoła była jednym z głównych omawianych tematów.
Spotkanie nie cieszyło się tak dużym zainteresowaniem, jak na Zatorzu, Zaborowie czy w Gronowie. Tym razem uczestniczyło w nim około 20 mieszkańców, byli także radni i urzędnicy.
Prezydent Grzegorz Rusiecki poinformował, że miasto przymierza się do termomodernizacji Szkoły Podstawowej nr 12 i dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Po raz pierwszy pokazano, jak szkoła ma wyglądać. W ramach planowanej termomodernizacji planowane jest: docieplenie ścian zewnętrznych i nowa elewacja, wymiana okien, docieplenie stropodachu, wymiana wentylacji, winda. Koszt to od 18 do 20 mln zł.
- Na początku grudnia będziemy składać wniosek o dofinansowanie tego zadania ze środków unijnych - mówił Rafał Bukowski, inżynier miejski. Z tego samego programu miasto będzie się starać o pieniądze na modernizację i rozbudowę starego budynku Szkoły Podstawowej nr 9 na Zatorzu oraz remont dwóch obiektów Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych przy ul. 1 Maja. Szkoła Podstawowa nr 12 zostanie zmodernizowana w obecnej kadencji samorządu (w roku 2016), ale tylko pod warunkiem, że samorząd otrzyma na nią dofinansowanie. Odnowienie trzech wyżej wymienionych placówek oświatowych to koszt 38 mln zł.
Jeśli chodzi o inwestycje, jakie mają być realizowane w tej części miasta, to są to: remont ulicy Sygietyńskiego i planowana przebudowa ulicy Kiepury. Trwają też starania o budowę alternatywnej drogi dojazdowej do szpitala od Ronda Roszarnia. Przy Rondzie Roszarnia - na narożniku ulic Unii Europejskiej i Estkowskiego, ma powstać zielony zbiornik retencyjny. Planowana jest także rewitalizacja alejki 21 października, która ma polegać przede wszystkim na nowych nasadzeniach zieleni, ustawieniu nowych obiektów małej architektury, powstaniu mini ogrodów deszczowych i nowej przestrzeni do odpoczynku i rekreacji. Realizacja tych zadań będzie zależeć od pozyskania dofinansowania zewnętrznego.
Mieszkańcy pytali m.in. o należący do miasta budynek mieszkalny przy ul. Wierzbowej, budynki socjalne przy Rumuńskiej, remonty chodników, przejście podziemne przez Aleje Konstytucji 3 Maja (które jest niebezpieczne, pobazgrane, niemonitorowane). Postulowali też zmiany w organizacji ruchu i remont ulicy Rumuńskiej, która jest drogą osiedlową, ale też dojazdową do szkoły, przedszkola, punktów handlowych i cmentarza (prezydent zadeklarował chęć przejęcia drogi przez miasto, bo póki jest to ulica należąca do spółdzielni mieszkaniowej samorząd nie może w nią zainwestować, także od spółdzielni zależy, czy na drodze można wprowadzić ruch jednokierunkowy). Jedna z mieszkanek zgłaszała uwagi do Budżetu Obywatelskiego Leszna. Projekt dotyczący tej części miasta wygrał BO, a do tej pory nie został zrealizowany.
Mieszkaniec 08:47, 13.11.2024
Może skończą się głośne imprezy na terenie szkoły. Szczególnie te na schodach sali gimnastycznej od strony Holenderskiej. Monitoring w szkole dla kogo!? Od strony plant pod okiem kamer młodzieżowe popijawy i co , nic... !!!??? 08:47, 13.11.2024
Dziada12:50, 13.11.2024
W szkołach goraco i śmierdząca mało wietrzenia i po co i na co, czy w zimie trzeba w letnich sukienkach łazić czy moze w swetrach i bluzach? W salach winno byc 18 stopni a jest z 25 ale ktos musiałby uświadomić społeczność, kto działa w tej szkole? I jak działa ? Komu ta termo.., potrzebna? Miasto ! Gdzie ekonomia ??? 12:50, 13.11.2024
X12:52, 13.11.2024
0 0
Popijawy ?
Przeciez to WASZE dzieciaki z osiedla.
No chyba, ze z kosmosu :) 12:52, 13.11.2024