W mijającym roku pół tysiąca rekrutów z całej Polski złożyło w Lesznie przysięgę stając się żołnierzami dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Było wśród nich ponad sto kobiet. Z kolei ponad 800 osób zostało wcielonych do 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Około 500 nowych żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej to rezultat pięciu leszczyńskich turnusów dla kandydatów do tej służby, które w roku 2024 odbyły się w leszczyńskiej jednostce wojskowej w ramach 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego.
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa (wprowadzona od kwietnia 2022 roku) to trzeci rodzaj służby wojskowej obok zawodowej oraz terytorialnej. Jej celem jest pozyskanie nowych żołnierzy i zwiększenie liczby rezerwistów. To propozycja m.in. dla osób chcących na stałe związać się z wojskiem.
Kandydaci do dobrowolnej służby mogą zgłaszać się do wojskowych centrów rekrutacji albo złożyć wniosek poprzez portal rekrutacyjny "Zostań żołnierzem".
- Kandydat musi być pełnoletni, mieć polskie obywatelstwo, ukończoną przynajmniej szkołę podstawową, nie być karanym, wykazać się odpowiednią kategorią zdrowia, a więc zdolnością fizyczną i psychiczną do pełnienia służby wojskowej - mówi major Przemysław Madzia, zastępca szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Lesznie. - Po 27-dniowym szkoleniu podstawowym kończącym się przysięgą, żołnierz przechodzi 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne połączone z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym w jednostce wojskowej, a po nim może zdecydować się na zawodową służbę albo wraca do cywila i zasila szeregi rezerwistów.
W 2024 roku w Polsce przeprowadzono 9 turnusów dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, w tym - jak wspomnieliśmy - 5 w ramach 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego, konkretnie w Lesznie. Większość z około 500 uczestników, którzy złożyli przysięgę, pochodziła z Wielkopolski, pozostali z terenu całego kraju.
Z terenu administrowanego przez WCR w Lesznie (miasto Leszno, powiaty: leszczyński, rawicki, gostyński i kościański) do dobrowolnej zasadniczej służby trafiło ponad 300 osób (zarówno jednak w ramach 5 leszczyńskich turnusów, jak i pozostałych, które odbyły się w innych częściach kraju).
- Z tych 300 osób ponad 230 zostało powołanych na 27-dniowe szkolenie podstawowe - mówi starszy chorąży sztabowy Dariusz Matysiak z WCR w Lesznie. - Spośród nich ponad 100 osób nadal pełni dobrowolną służbę wojskową w Lesznie i okolicznych jednostkach. Wśród nich jest prawie 70 osób powołanych do tej służby przez nasz WCR.
W 2025 roku w kraju zaplanowano również 9 turnusów szkolenia podstawowego w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, w tym 6 w ramach 4.ZPP w Czerwieńsku, w tym 4 w Lesznie - dla około 400 rekrutów. Turnusy odbędą się terminach: 13 stycznia-8 lutego, 17 marca-12 kwietnia, 14 lipca-9 sierpnia i 17 listopada-13 grudnia.
W ramach 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w skład której wchodzi m.in. 125. batalion lekkiej piechoty w Lesznie, do tej służby wojskowej w wyniku 7 naborów w 2024 roku trafiło 801 żołnierzy (158 kobiet), w tym około 40 z rejonu WCR w Lesznie, co wskazuje, że na naszym terenie większym zainteresowaniem cieszy się dobrowolna, zasadnicza służba wojskowa.
Szkolenia rekrutów i przysięgi żołnierzy WOT odbywały m.in. w Lesznie. Ostatnia przysięga w 2024 roku odbyła się w Gostyniu. Obecnie w terytorialsach pełni służbę ponad 130 osób z rejonu WCR Leszno, w zdecydowanej większości w 12 WBOT, głównie w batalionie w Lesznie (pozostałe wielkopolskie bataliony działają w Śremie i Dolaszewie).
Ja15:47, 03.01.2025
0 0
Tylu chętnych bo dobrze płacą i już Antka niema 15:47, 03.01.2025
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu leszno24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz