W niedzielę w Lesznie biegało się super, ważna była też idea (zdjęcia)

15:15, 01.03.2020 lm, Fot. L. Matuszewska Aktualizacja: 10:07, 02.03.2020

Już po raz piąty w Lesznie rozegrano Bieg Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym, organizowany z okazji obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Na starcie stanęło ponad 400 uczestników. Większość wybrała dłuższy dystans 5 km, ale powodzeniem cieszyła się też pętla o długości 1963 m (to nawiązanie do roku 1963, kiedy to zginął w walce ostatni Żołnierz Wyklęty). Tradycyjnie już w pakiecie startowym uczestnicy otrzymują koszulki z podobizną jednego z Żołnierzy Wyklętych. W tym roku patronem leszczyńskiego biegu był Zbigniew Matysiak.

Podoba dopisała, choć niektórzy uczestnicy narzekali nieco na dość mocny wiatr. Wielu biegaczy to stali uczestnicy biegu Tropem Wilczym. Jak nam mówili biegną, bo liczy się dla nich pamięć o Żołnierzach Wyklętych i w taki - sportowy - sposób chcą im oddać hołd. Dlatego też bieg rozpoczął się odśpiewaniem hymnu. Start i meta biegu były przy ul. Poniatowskiego, w pobliżu Pomnika Żołnierzy Wyklętych, gdzie przed południem odbyły się uroczystości patriotyczne organizowane przez miasto.

[ZT]45331[/ZT]

Rozgrzewkę przed startem poprowadził Mikołaj Cieśla z siłowni Joker.

W biegu na 1963 m wśród mężczyzn zwyciężył Dariusz Kostrzewski 7:36, drugi był Remigiusz Dettlaff 7:45, a trzeci - Krystian Skorupiński 8:22, wśród pań zwyciężyła Milena Czekaj 10:07, przed Weroniką Krause 11:04 i Katarzyną Gzyl 11:27.

W biegu na 5 km wśród panów najszybszy był KacperTaterka 17:54, przed Michałem Kumolką 18:01 i Rafałem Tomowiakiem 18:08. Wśród pań pierwsze miejsce zajęła Martyna Zielińska 20:43, przed Moniką Rabiegą 23:26 i Małgorzatą Rudziewicz 23:34.

Szczegółowe wyniki tutaj.

Dodajmy, że w biegu pobiegli prezydent Łukasz Borowiak (na 5 km) i wiceprezydent Piotr Jóźwiak razem z synem (na 1963 m) oraz radni PL 18 Lidia Baksalary, Dominika Bartosz i Krystian Maćkowiak (na 5 km).

Organizatorami Biegu Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym byli: Stowarzyszenie Sympatyków Klubu Unia Leszno oraz Leszczyńscy Patrioci.