Zamknij

Grupa aktywnych mieszkańców zmienia ul. Kurpińskiego (zdjęcia)

04:35, 14.12.2019 | jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek
REKLAMA
Skomentuj

Instrument pod nazwą tank drum zamontowano przy ulicy Kurpińskiego w Lesznie, tuż obok drewnianych instalacji. Oba projekty są efektem pracy grupy aktywnych mieszkańców.

Początek zmian przestrzeni przy ulicy Kurpińskiego sięga roku 2018. Z inicjatywy grupy mieszkańców, w sąsiedztwie szkół, stanęły instalacje - drewniane siedziska i leżanki. Grupie pomysłodawców zależało, by instalacje w głównej mierze służyły młodzieży.

- Obserwacja tego miejsca pokazuje, że leżanki - powyginane instalacje, świetnie  sprawdzają się wśród dzieci, które na nie wchodzą. Z kolei młodzież lubi tu posiedzieć i zrelaksować się - mówiła Kamila Grzywaczyk, jedna z tych, którzy zaangażowali się w projekt.

By przestrzeń stała się jeszcze większym magnesem, grupa mieszkańców wymyśliła i zrealizowała projekt "Relacje Instalacje - edycja 2". Zaangażowani w to byli, działający wolontaryjnie: Barbara Domichowska, Kamila Grzywaczyk, Marcin Kochowicz, Mariusz Musielak, Krzysztof Perek, Robert Roszczak, Zofia Skrzypczak-Czekajło, Marcin Świdziński.

Efekt - tuż obok drewnianych siedzisk pojawił się tank drum.

- Jest to instrument do grania, uderzamy w niego palcami albo specjalnymi pałeczkami - instruował Darek Bartkowiak, który współtworzył projekt, był odpowiedzialny za elementy konstrukcji. - Od nas zależy jakie dźwięki wydobędziemy. Nie trzeba się znać na muzyce, to tylko kwestia fantazji.

Tank drum, który zaprojektowała i wykonała grupa inicjatorów, oficjalnie zaprezentowano w piątek, 13 grudnia. Autorzy projektu zadbali o klimat spotkania z mieszkańcami. Zziębnięci przechodnie mogli się rozgrzać przy ognisku i gorącą kawą lub herbatą. Zapachniało plackiem drożdżowym. Była muzyka, a kiedy zapadł zmrok z pokazem tańca z ogniem wystąpili młodzi ludzie z Młodzieżowego Centrum Profilaktyki Alternatywa. Nie brakowało chętnych do wydobywania dźwięków z ulicznego instrumentu.

Czy będą następne instalacje?

- Mamy plany aż do Alei Słowackiego - z uśmiechem odpowiedziała Z. Skrzypczak-Czekajło.

- Kawał pracy za nami i kawał pracy przed nami, ale myślę, że w naszej grupie siłą jest to, że się uzupełniamy i każdy ma pozytywne cechy, które przy realizacji takiego projektu można wykorzystać - dodał Marcin Kochowicz.  

Projekt - sfinansowany przez miasto Leszno - zrealizowano w ramach "Inicjatywy lokalnej".

(jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

pytaniepytanie

1 1

Jaki był koszt tej instalacji? 12:43, 14.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wydatki miastawydatki miasta

1 1

Zasady inicjatywy lokalnej i Uchwała Rady Miasta Leszna (BIP) z 26 listopada br. w sprawie zmiany Uchwały budżetowej Miasta Leszna na rok 2019, Jednoroczne zadania inwestycyjne, str. 50/73. Tytuł zadania inwestycyjnego: Inicjatywa lokalna, Plan na rok 2019, 1 000 000 zł, z tego: środki własne Miasta 500 000 zł, odpłatność mieszkańców 500 000 złotych następująco (?): finansowy udział wnioskodawcy minimum 30 % całości kosztów z zastrzeżeniem, że 10 % wkładu stanowi wkład własny finansowy a 20 % w formie pracy społecznej.

Zadania z tego zakresu mogą inicjować mieszkańcy lub organizacje pozarządowe. Maksymalny udział środków z budżetu Miasta Leszna wynosi 10 000 zł.

Mam pytanie: ile kosztowała instalacja i jaki był udział finansowy tej grupy aktywnych mieszkańców (działających wolontaryjnie, jak w artykule) w tym przedsięwzięciu?

20 % finansowej wartości zadania w formie pracy społecznej to jest ten wolontariat?


13:45, 14.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PrzemysławPrzemysław

0 0

Kto był Autorem projektu ? Chodzi mi o designer-a. 09:20, 16.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© leszno24.pl | Prawa zastrzeżone