Zamknij

Zobaczcie teledysk nagrany w hołdzie Żołnierzom Wyklętym (zdjęcia i film)

13:00, 27.02.2020 Aktualizacja: 17:27, 01.03.2020
Skomentuj

W niedzielę, 1 marca odchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji prezentujemy teledysk, który powstał w ubiegłym roku i jest poświęcony właśnie Żołnierzom Wyklętym. Na zdjęciach można zobaczyć, jak kręcono teledysk do tego utworu. 

Producentem teledysku jest Studio-2b, a reżyserem - BenyK, który opowiada o kulisach jego powstania:
- Pod koniec sierpnia 2019 roku zadzwonił do mnie telefon. Był to gitarzysta zespołu Metal Reviver, Jarosław Czajka z propozycją współpracy. Chodziło o realizację teledysku do utworu "Wyklęci". Spotkałem się z zespołem: Roman Matecha (wokal/bas), Jarosław Czajka (gitara solowa), Mariusz Musiał (gitara prowadząca), podpisaliśmy umowę, jak później zauważyłem, było to 1 września, historyczna data, jakże związana z tym tematem.  
Przesłuchałem ten utwór kilkadziesiąt razy, niejednokrotnie mając ciarki na plecach, w głowie powstawał scenariusz, postanowiłem przedstawić historię polskiego oficera, który pomimo tego, że po zakończeniu II wojny światowej musiał zmierzyć się z drugim agresorem, został wierny swojemu krajowi, za który niedawno walczył z innym agresorem, przez sześć lat.

Scenariusz jest inspirowany historią Witolda Pileckiego. Taka ciekawostka - akta, które pojawiają się w teledysku, były zrobione przez nas, są kopią akt oskarżenia Witolda Pileckiego.

Pokazać taką historię w około 6 minut to nie było łatwe zadanie. Zacząłem pisać scenariusz, jak szybko się okazało na podstawie tego, co napisałem można było nakręcić film. Krótki telefon do zespołu, czy da się wydłużyć utwór. Zrobiliśmy około 9 minut, zawsze to coś.  

Scenariusz był już gotowy. Czas na obsadę. Pierwsza osobą, która przyszła mi do głowy, do roli głównego bohatera Antoniego Janickiego, był Robert Delegiewicz, który powiedział "tak" już po minucie rozmowy.  W krótkim czasie skompletowaliśmy resztę obsady, nie był to większy problem, każdy kto usłyszał utwór i poznał tematykę, chętnie godził się na współpracę. Potrzebowaliśmy jeszcze żołnierzy, nawiązaliśmy współpracę z grupą rekonstrukcyjną  Projekt Brygada, którzy z ogromnym zaangażowaniem wcielali się w polskich żołnierzy.   
Czas na lokalizację. Wraz z Magdaleną Dobrą, z którą współpracujemy przy takich projektach (Magda odpowiada za charakteryzację, makijaże, kostiumy czy kierownictwo planu) oraz Erykiem Chełminiakiem, który odpowiada za technikę planu, odwiedziliśmy kilka miejsc, m.in. Pałac Jedlinka, w którym powstały zdjęcia z biura UB oraz z celi, za co dziękujemy pani Małgorzacie Siwarskiej-Głodek. Kolejnym miejscem było Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym, gdzie powstało część plenerowych zdjęć. Właściciel muzeum pan Stanisław Gabryś służył nam również pomocą w zakresie konsultacji historycznej. Reszta plenerów to Świdnicki park miejski, okolice Świdnicy /Mokrzeszowa.

Zdjęcia do teledysku powstawały przez 5 dni,  przy całym projekcie pracowało około 25 osób. Co zadziwiające, każda z tych osób pracowała z ogromnym zaangażowaniem, wkładając całe swoje serce, ale jak inaczej podejść do takiego tematu, jakim jest nasza historia, musimy o tym pamiętać. Ten teledysk to hołd dla tych, którzy walczyli i ginęli za Polskę, za nas. "To za wolną Polskę"  .  
 
[WIDEO]263[/WIDEO]

 

(lm, Fot. Studio-2b)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%