Zamknij
REKLAMA

Muzeum Okręgowe dzieli się dobrymi wiadomościami, a ma to związek z konkretnymi eskponatami

04:33, 20.02.2021 | jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek
Skomentuj
REKLAMA

Eksponaty Muzeum Okręgowego w Lesznie zostały wypożyczone do Pragi, a Czesi tak się nimi zachwycili, że postanowili sfinansować konserwację cennego przedmiotu. To jedna z dwóch dobrych informacji, którą podzieliła się placówka. 

W ubiegłym roku przypadała 350. rocznica śmierci Jana Amosa Komeńskiego, którą Czesi upamiętnili wystawą w Pradze. Znalazło się na niej między innymi kilkanaście eksponatów wypożyczonych z Muzeum Okręgowego w Lesznie. Dokumentują pobyt pedagoga w tym mieście.

- My z perspektywy Leszna często nie doceniamy jakie mamy skarby o randze ponadlokalnej - mówi Kamila Szymańska, dyrektor Muzeum Okręgowego. - Pożyczyliśmy Czechom między innymi starodruk, na którym jest najstarsza panorama Leszna, z czasów gdy żył tutaj Komeński, ponadto kilka antepediów czyli tkanin - nakryć ołtarzy z kościoła św. Jana, w którym bracia czescy odprawiali nabożeństwa. Pożyczyliśmy również kilka naczyń związanych z obrządkiem religijnym braci czeskich oraz wizerunki osób związanych ze wspólnotą. Czechów tak urzekły obiekty, które mamy w naszych zbiorach, że zdecydowali się na własny koszt opłacić konserwację jednego antepedium. Uznaliśmy, że jest to doskonały moment żeby poddawać konserwacji kolejne takie eksponaty.

Są to prace bardzo kosztowne, dlatego muzeum złożyło wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o sfinansowanie konserwacji kolejnych nakryć ołtarzy. Do Leszna dotarła dobra wiadomość. Muzeum otrzymało ponad 30 tys. zł, co pozwoli wykonać takie prace jeszcze w tym roku.

(jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%