Zamknij
REKLAMA

Szykujcie się. Zbliża się LUFA! Zacznie się koncertem z muzykami na linach

11:07, 25.07.2022 | jrs, fot. J. Rutecka-Siadek
Skomentuj
REKLAMA

Będzie muzycznie, magicznie, ciekawie i zaskakująco. To wszystko można powiedzieć o Festiwalu LUFA, na który już teraz zapraszamy. W przestrzeni centrum Leszna zadzieje się, oj zadzieje!

Pierwsza edycja Leszczyńskiego Ulicznego Festiwalu Artystycznego odbyła się w 2019 roku, kolejna w 2021 roku. Ta trzecia potrwa od 1 do 4 września.

- LUFA z roku na rok się zmienia. Staramy się zapewniać coraz więcej spektakularnych atrakcji, by zaskakiwać uczestników - podczas dzisiejszej konferencji prasowej mówiła Martyna Włudarczyk z Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta. - Dwie rzeczy jednak się nie zmieniają. LUFA dzieje się na ulicach miasta i jest wydarzeniem bezpłatnym, a żeby tak mogło być z budżetu Leszna udało się wygospodarować pieniądze oraz pozyskaliśmy znaczące wsparcie od firmy Werner-Kenkel, która jest głównym sponsorem. Wspierają nas także Drukarnia Leszno i firma Fogo - Agregaty Prądotwórcze. Oczywiście zapraszamy potencjalnych partnerów, którzy chcieliby się włączyć do wspólnego działania.

Hasło tegorocznego festiwalu brzmi "LUFA na Wolności".

- Promujemy wolność rozumianą różnorako - wolność tworzenia, wyboru, bycia takim jakim się chce, bez narzucania standardów. Na LUFIE "wolno wszystko". Chcemy się wspólnie bawić i doświadczać, robiąc to wolno, bo nigdzie nam się nie spieszy. Chcemy się zatrzymać, odetchnąć i korzystać z energii, która pojawi się na festiwalu - tak wydarzenie promuje Katarzyna Plewka-Chyżyńska z Wydziału Rozwoju.

- LUFA ma szczęście do fajnych ludzi. W tym roku udało nam się nawiązać współpracę z artystą Tadeuszem Krawczukiem, który przeprowadził się z Wrocławia do Leszna i przygotował projekt graficzny festiwalu - dodała Beata Nawrocka, naczelnik Wydziału Rozwoju. Dzisiaj plakat został pokazany.

Co zadzieje się na LUFIE? Na konferencji prasowej przedstawiono ramy wydarzenia. Organizatorzy chcą dawkować informacje, co na pewno podsyci zainteresowanie nim.

Jeśli chodzi o koncerty będą głównie przy ulicy Słowiańskiej. Organizatorzy zapowiadają duży przekrój muzycznych wykonań, od poezji śpiewanej, przez rock, rap po folkowe wykonania. Wystąpią znane zespoły, wschodzące gwiazdy, a także lokalni wykonawcy.

Będzie strefa warsztatów i strefa dla dzieci, gdzie nie tylko można będzie odbierać sztukę, ale również ją tworzyć. To zadzieje się na zabytkowym bruku  przy placu Kościuszki.

- Nawiązaliśmy kontakt z artystką Dagmarą Angier-Sroką i jej mężem, którzy prowadzą Fundację Sztuka dla Ludzi, głównym partnerem będzie firma Werner-Kenkel, więc będzie wiele rzeczy z kartonu. W różnych częściach miasta będą wydarzenia performance. Przy ulicach Wolności i Słowiańska, pod parasolkami będzie dziwnie i magicznie. Przy placu Metziga pokażemy coś czego Leszno nie widziało. Będzie też więcej tańca, który można będzie odbierać i współuczestniczyć w nim - dodaje K. Plewka-Chyżyńska.

Już dziś zdradzono, że festiwal rozpocznie się od niezwykłego koncertu na ścianie Ratusza. Jego twórcą jest Ryszard Bazarnik. Muzycy zawisną na linach.

Ten koncert rozpocznie się o godz. 21.

W piątek warsztaty rozpoczną się o godz. 17, potrwają do godz. 20. O godz. 18 zaczną się koncerty przy ul. Słowiańskiej.

W sobotę strefa warsztatowa zacznie działać o godz. 10. Zostanie zamknięta o godz. 18 i to będzie również godzina rozpoczęcia wieczornych koncertów.

W niedzielę festiwalowe wydarzenia potrwają w godz. od 10 do 14. Nie będzie już koncertów.

(jrs, fot. J. Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

TOM TOMTOM TOM

3 4

Antonio ale Ty się prezentujesz 😄pozdrawiam 16:21, 25.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bruzda bruzda

3 5

bruzda fest fajna zakochałem siem 17:01, 25.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kindybałkindybał

1 2

ssssssyyyyy sycę syczę się ciesze mam ciszę i się cieszę i te no te kształty ...... 15:32, 26.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlaOla

1 0

Jakie zespoły rockowe będą grały? Coś fajnego? Ktoś wie? 11:40, 27.07.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

abcabc

1 0

Podobno Zenek będzie :) 21:12, 27.07.2022


bkoszulabkoszula

0 0

luFA w majtach będzie 08:05, 30.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%